Nejodvážnější sportovec olympijských her? Za tohle gesto hrozí maratonci v Etiopii vězení nebo smrt

Protivládní demonstrace v Etiopii si vyžádaly už stovky mrtvých. Rozhodnutí o rozšíření hlavního města a s ním spojené zabírání půdy v okolí Addis Abeby vyhnaly statisíce lidí do ulic.

[blog_gallery id=“27577″ style=“inline“]

Povstání bylo brutálně potlačeno, přesný počet mrtvých a zraněných nikdo nezná. Protesty a střelba do civilistů pokračují i nadále.

Podpora z Ria

Téměř deset tisíc kilometrů od etiopské metropole Feyisa Lilesa dokončil maratonský běh v čase 2:09:54 a získal stříbrnou olympijskou medaili. Cílovou rovinkou vytrvalec proběhl se zkříženýma rukama nad hlavu.

Feyisa Lilesa Etiopie

Vypadalo to možná jako jednoduché oslavné gesto, ve skutečnosti to byl protest proti tvrdým zásahům v regionu Oromie.

„Feyisa Lilesa získal stříbrnou medaili pro Etiopii. Následoval protest proti zabíjení lidí ze strany vlády v regionu Oromie.“ 

Co atleta podle jeho slov nyní čeká? „Když budete mluvit o demokracii, zabijí vás. Jestli se vrátím do Etiopie, možná mě bude čekat smrt. Pokud mě nezabijí, dost možná půjdu do vězení,“ uvedl maratonec pro Sydney Morning Herald.

„V mé zemi je to teď hodně nebezpečné. Možná budu muset odejít jinam. Mé gesto patřilo všem, kteří nemají svobodu. Je mi jedno, jestli zemřu. Cítil jsem, že to, co jsem udělal, bylo správné,“ dodal Feyisa Lilesa, který je právem považován za nejodvážnějšího sportovce olympijských her v Riu.

Foto: Reuters  (kl)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru