Bitevní pole Vlasty KAISERA: Joao Havelange – fotbalový obr, diplomat i diktátor

Byla to opravdová legenda. I když chápu, že pro mladší ročníky už jméno Joao Havelange prakticky nic neznamená.

Tento bard světové fotbalové „funkcionaristiky“ už ve svém životě dost výrazně přesluhoval. 8. května oslavil sté narozeniny. Delší dobu byl ale upoután na lůžko kvůli dýchacím obtížím.

Joao Havelange byl dlouhá léta neotřesitelným šéfem světového fotbalu. Prezidentem FIFA byl od roku 1974 až do roku 1998, tedy čtyřiadvacet let. Ještě předtím ale tento brazilský boss veleúspěšně působil v čele tamní fotbalové federace. A Brazílie za jeho prezidentování vyhrála v letech 1958, 1962 a 1970 mistrovství světa.

joao havelange

Havelange byl také členem Mezinárodního olympijského výboru, ale zde ztratil svou pozici, (stejně jako post doživotního čestného prezidenta FIFA), když začaly dodatečně vyplouvat na hladinu případy korupce v rámci FIFA, po léta velmi úspěšné zametané pod koberec.

Nekritizovatelný a neodvolatelný

Proč vládl Havelange světovému fotbalu tak dlouho? Byl úspěšný a byl obávaný. A dlouhou dobu tedy nekritizovatelný a neodvolatelný.

Snad to souviselo s rozdělením světa v době studené války, že alespoň ve světě fotbalu toužili odpovědní činitelé i žurnalisté po klidu a stabilitě. A celkem se hodilo, že FIFA vede zástupce takzvaného třetího světa. Soupeřící Západ i Východ ho tedy takto brali a velký Diplomat i Diktátor Joao Havelange toho dokázal využít.

Je symbolické, že zemřel právě v době konání olympijských her v jeho rodném městě Rio de Janeiro.

On sám se olympijského soutěžení aktivně zúčastnil. V roce 1936(!) závodil jako člen brazilské plavecké reprezentace. A po druhé světové válce se pod olympijský oheň ještě vrátil v roce 1952, tentokrát jako vodní pólista.

joao havelange

Do čela FIFA byl Joao Havelange zvolen v roce 1974 po odstupujícím Angličanovi Stanley Rousovi. Výrazně reformoval světový šampionát, ze kterého se stala vlajková loď a chlouba FIFA.

joao havelange stanley rous antiquefootball com

V roce 1982 ve Španělsku počet zúčastněných týmů stoupl ze šestnácti na čtyřiadvacet a v roce 1998 ve Francii na dvaatřicet. Svět fotbalu se celkově dramaticky změnil. Vznikly juniorské světové šampionáty, do hry se stále výrazněji vkládala televize a sponzoři, komercionalizace světa kopané nabyla za Havelangovy éry obřích rozměrů.

Korupce ho dohnala

Jak se říká – o mrtvých jen dobré…. Ale nelze to nedopovědět – pokušení bylo s tím, jak stoupal objem peněz ve světovém fotbalu, stále větší.

Od počátku osmdesátých let se proto objevovaly zvěsti o prezidentově možném zapojení v různých korupčních kauzách. Dlouho byl Brazilec rozložité postavy a přísného, autoritativního vystupování nedotknutelný.

Z funkce prezidenta FIFA odstoupil sám, a to jen kvůli pokročilému věku. Svůj vliv ale rozhodně neztratil – ještě stačil podpořit Seppa Blattera, který byl poté na jeho místo skutečně zvolen.

joao havelange

Havelange byl poté čestným prezidentem FIFA od roku 1998 až do 18. dubna 2013, kdy podruhé ve svém životě na svou funkci rezignoval. A to po odhalení případu korupce při udělení výlučných práv marketingové společnosti ISL. Řadu tajemství ze zákulisí světa fotbalu a peněz, které se za doby jeho vlády tak výrazně prolnuly, si s sebou už odnese do hrobu…

Foto: guardian.co.uk, telegraph.co.uk, antiquefootball.com, conmebol.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru