Vaidišová definitivně končí. Co ji k tomu donutilo? Jak porážela hvězdy?

Poprvé končila svou slibně nastartovanou tenisovou dráhu už v roce 2010. Tehdy podstupovala složitou operaci ramene a navíc hovořila o ztrátě motivace.

Po čtyřech letech odpočinku ale vábení kurtů neodolala a do světového tenisu se vrátila. Cíl byl jasný – návrat na vrchol.

nicole vaidisova

 

 

Cestu mezi elitu však někdejší semifinalistce French Open i Australian Open a 7. hráčce světového žebříčku mařilo jedno zranění za druhým. Trápila se s kotníkem a naposledy znovu s ramenem,

Druhý a zřejmě definitivní konec oznámila sedmadvacetiletá hráčka na svém Instagramu.

View this post on Instagram

So…This has been one of the hardest words for me to write.After months and months of thinking and agonizing about this, I have decided to retire from professional tennis.It has been one of my hardest and most emotional decisions of my life.As many of you know,I have been struggling with various injuries on/off for the better part of the last 2 years and it has gotten to the point where I have spent more time in hospitals,physical therapy and doctors offices then on the court,playing the sport I love.This has been painful and exhausting,not just on my body,but on my mind as well and I have reached the point where I did not want to put my body throught it anymore.Coming to this final decision took me months,as even through all the ups and dows,it is a game I grew to love for what it is.Ever since I decided to come back 3 years ago,it has been a roller coaster ride of huge highs and lows,on and off the court.I am forever grateful and feeling so incredibly lucky to have had the unwavering support and uncoditional love of my family,friends,Daniel,as well as my medical and tennis team.Without them,it would have been imspossible to come back.My tennis career has been anything but ordinary,but above every opinion,comment and what ifs,I can proudly say it has been MINE.I do not regret any decision,good or bad,as it has made me the person I am today.As I close this chapter of my life,I look back in amazement at everything I was able to do.I am proud to have been able to compete with the best athletes in my sport and represent the Czech Republic,the country I love,in many fed cups and Olympics,it has been an honor.Finally,I can never thank all of you enough for all the support and words of encouragement that I have received over the years,it has meant the world to me and kept me going when I wanted to give up.Thank you,from the bottom of my heart,I will never be able to express enough gratitude to every single one of you,I am so honored. 20 years ago, this little girl had a dream,and today, I can say it has come true ❤️

A post shared by Nicki Vaidisova (@nicolevaidisova) on

„Tohle jsou pro mě jedny z nejtěžších slov, co musím napsat. Po měsících a měsících zvažování a přemýšlení jsem se rozhodla odejít z profesionálního tenisu,“ uvedla Nicole Vaidišová na úvod svého emotivního prohlášení.

„Bohužel jsem v poslední době trávila více času u lékařů, v nemocnicích nebo na fyzioterapii než na kurtu. Bylo to pro mě hodně těžké období – nejen pro mé tělo, ale také pro mou hlavu. Bohužel se nepodařilo dostat mé tělo do stavu, v jakém bych mohla i nadále hrát,“ pokračovala.

„Když se podívám zpět, jsem ohromená, co všechno jsem dokázala. Jsem hrdá, že jsem se mohla poměřovat s nejlepšími sportovci světa a reprezentovat Českou republiku, zemi, kterou miluji,“ zhodnotila na závěr svou kariéru tenistka, která byla v elitní desítce světového žebříčku už v 17 letech a dokázala porážet ty největší hvězdy na ženském okruhu.

[fve] https://youtu.be/Ru3Vtz6ArJg[/fve]

[fve]https://youtu.be/FZMlV01MBWA?list=PLr5mnc4qpiFLcWEMFK6GUu3H3Y2EW-sRc[/fve]

Na O2 Sport můžete tento týden sledovat přímé přenosy ze 3 turnajů ATP a WTA!

[blog_program_info id=“8226035″]

[blog_program_info id=“8226037″]

Foto: watt-up.com, wallpaperweb.org  (rw)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru