Dopingová lavina, která se letos valí Ruskem, se stále zvětšuje. Nejprve se přiznala tenistka Maria Šarapovová, poté byli obviněni ruští atleti a nyní i reprezentanti ze zimních olympijských her v Soči.
Přečtěte si také: Dva roky natvrdo! Jak reagovala Šarapovová na svůj trest?
V květnu prohlásil bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov, že v Rusku probíhá státem řízený dopingový program.
Celého případu se poté ujala vyšetřovací komise WADA (Světová antidopingová agentura) a v pondělí zveřejnila obsáhlou zprávu, podle níž stát kryl dopingové případy na olympijských hrách v Soči.
„Ruské ministerstvo sportu manipulaci se vzorky řídilo, kontrolovalo a monitorovalo,“ prohlásil Richard McLaren šéf vyšetřovací komise.
Podle jeho zprávy došlo v Soči během ZOH 2014 k manipulaci se 100 vzorky ruských sportovců, o což se údajně starali tajní agenti řízení státem.
Rodčenkov v rozhovoru pro NY Times oznámil, že pravé vzorky byly vyměňovány za „čisté“ a součástí státem podporovaného dopingového programu prý bylo více než dvacet ruských olympioniků včetně 15 medailistů.
Opět se tak zvyšuje tlak na kompletní vyloučení Ruska, z blížících se letních her v Riu de Janeiro.
„Závěry zprávy jsou šokující a bezprecedentní útok na integritu sportu a na olympijské hry. MOV nebude váhat přijmout nejtvrdší sankce proti jednotlivcům či organizacím,“ oznámil předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.
Přečtěte si také: 5 největších dopingových kauz. Kdo se poučil a kdo by to zkusil znovu?
První tresty mohou údajně padnout už v úterý. V Riu, kde letošní olympijské hry začnou za 3 týdny, zatím mají účast zakázánu ruští atleti a vzpěrači.
Výjimky dostaly běžkyně Julia Stěpanovová a dálkařka Darja Klišinová, které nežijí v Rusku, tudíž antidopingové kontroly absolvují jinde.
[blog_poll_start][poll id=“280″][blog_poll_end]