Další MEGASKANDÁL pro Rusko! Stát kryl doping v Soči! Co to znamená pro Rio?

Dopingová lavina, která se letos valí Ruskem, se stále zvětšuje. Nejprve se přiznala tenistka Maria Šarapovová, poté byli obviněni ruští atleti a nyní i reprezentanti ze zimních olympijských her v Soči.

Přečtěte si také: Dva roky natvrdo! Jak reagovala Šarapovová na svůj trest?

šarapovová

V květnu prohlásil bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov, že v Rusku probíhá státem řízený dopingový program.

Celého případu se poté ujala vyšetřovací komise WADA (Světová antidopingová agentura) a v pondělí zveřejnila obsáhlou zprávu, podle níž stát kryl dopingové případy na olympijských hrách v Soči.

„Ruské ministerstvo sportu manipulaci se vzorky řídilo, kontrolovalo a monitorovalo,“ prohlásil Richard McLaren šéf vyšetřovací komise.

richar mclaren wada

Podle jeho zprávy došlo v Soči během ZOH 2014 k manipulaci se 100 vzorky ruských sportovců, o což se údajně starali tajní agenti řízení státem.

Rodčenkov v rozhovoru pro NY Times oznámil, že pravé vzorky byly vyměňovány za „čisté“ a součástí státem podporovaného dopingového programu prý bylo více než dvacet ruských olympioniků včetně 15 medailistů.

Opět se tak zvyšuje tlak na kompletní vyloučení Ruska, z blížících se letních her v Riu de Janeiro.

„Závěry zprávy jsou šokující a bezprecedentní útok na integritu sportu a na olympijské hry. MOV nebude váhat přijmout nejtvrdší sankce proti jednotlivcům či organizacím,“ oznámil předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Přečtěte si také: 5 největších dopingových kauz. Kdo se poučil a kdo by to zkusil znovu?

thomas bach

První tresty mohou údajně padnout už v úterý. V Riu, kde letošní olympijské hry začnou za 3 týdny, zatím mají účast zakázánu ruští atleti a vzpěrači.

Výjimky dostaly běžkyně Julia Stěpanovová a dálkařka Darja Klišinová, které nežijí v Rusku, tudíž antidopingové kontroly absolvují jinde.

[blog_poll_start][poll id=“280″][blog_poll_end]

(rw), Foto: Reuters, ap.org
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru