Švédská ikona ZLATAN se rozloučil s reprezentací. Na které momenty se nezapomene?

Je to smutné, ale je to tak. Čtyřiatřicetiletý Švéd v úterý oznámil, že poslední zápas Švédska na Euru bude tím posledním v jeho reprezentační kariéře. Prohlásil, že doufá, že to nebude hned další den.

To se mu bohužel nevyplnilo a stejně jako čeští reprezentanti se loučí s národním týmem porážkou – Švédové nedokázali Belgii vstřelit gól, nakonec sami inkasovali a po základní skupině balí kufry.

zlatan

Zlatan následně potvrdil, že se ani nezúčastní olympijských her v Riu, kam byl předběžně nominován.

Konec nikdy nebude zklamáním. Jsem velmi pyšný na to, že jsem kapitánem Švédska, i na to, čeho jsem dosáhl. Děkuji všem, co mě podporovali a umožnili mi to. Kamkoliv půjdu, vždy s sebou ponesu švédskou vlajku a hrdě za ní budu stát. Zklamání pro mě neexistuje – jen hrdost a vděk. Děkuji vám!

Zlatan Ibrahimovič 

Za svou bohatou 15letou kariéru ve žlutomodrém dresu nastřádal vytáhlý útočník fantastických 62 gólů ve 116 zápasech. Prosadil se na třech po sobě jdoucích Eurech, letos však neskóroval a s Cristianem Ronaldem už krok neudržel. Poklonu mu vysekl i trenér Švédska Erik Hamrén:

„V tak malé zemi jako Švédsko už nenajdete takového hráče jako on. Je opravdový unikát.“

Nezapomenutelné góly

Debut si Zlatan odbyl jako 19letý mladík v zápase proti Faerským ostrovům a poprvé na sebe upozornil na Euru 2004 v Portugalsku. Pamatujete na jeho slavnou patičku proti Itálii

[fve]https://youtu.be/AeXKyj2ggwM[/fve]

Švédové s Dány nakonec postoupili a Itálie vypadla ve skupině…

Mezi lety 2006–2007 si vybral hluché období, v němž nevstřelil ani gól a jednu chvíli dokonce odmítl reprezentovat kvůli neshodám s vedením svazu.

Na Euru 2008 už však zase hrál i skóroval, radost však vystřídalo zklamání z nekvalifikování se na MS 2010.

Na následujícím Euru už však působil v roli kapitána, a přestože Švédsko ze skupiny opět nepostoupilo, zdolalo alespoň Francii a Zlatan se nesmazatelně zapsal do paměti všech fotbalových fanoušků tímto gólem:

[fve]https://youtu.be/fpP3kZz0jSc[/fve]

Pokud si však fotbalová veřejnost myslela, že Ibra už takovouhle parádu ničím nemůže překonat, vypálil Švéd s balkánskými kořeny všem pochybovačům rybník.

Později v ten samý rok Zlatan sehrál vůbec asi nejpovedenější utkání v reprezentačním dresu a po výhře 4:2 nad Anglií z něj museli mít obránci Albionu noční můru – Zlatan vstřelil všechny 4 góly a především tento patří mezi ty nejhezčí branky v historii fotbalu vůbec.

[fve]https://youtu.be/yzvQCbdAIZQ[/fve]

Joe Hart vyběhl a vyhlavičkoval míč ven, avšak na Zlatana si tím nepřišel a Švéd nádhernými nůžkami šmikl přesně. Moderátor Stan Collymore v extázi vykřikoval, že šílenější gól v životě neviděl! „Neuvěřitelný Zlatan Ibrahimovič, světová extratřída. Chci tě teď obejmout, Zlatane!“

V následné kvalifikaci nestačilo ani Zlatanových 8 gólů k proniknutí na MS 2014 do Brazílie. Jeho padesátý gól na mezinárodní scéně v zápase proti Estonsku znamenal, že se stal nejlepším střelcem Švédska všech dob. Samozřejmě to pak neopomněl dát světu najevo.

[fve]https://youtu.be/h4RpPiOsjL0[/fve]

V kvalifikaci na EURO 2016 byl Zlatan k nezastavení a jeho 11 gólů katapultovalo Švédsko na turnaj. Ve Francii však gólová puška umlkla a Ibrahimovič za celé 3 zápasy vystřelil pouze jednou.

zlatan

Mezinárodní scéna přišla o skvělého hráče a světového baviče. Takhle glosoval neúčast Švédska na MS v Brazílii: „Mistrovství beze mě nestojí za sledování.“

A na jeho legendární hlášky po svém reaguje i veřejnost. „Zlatan neodchází z mezinárodního fotbalu do důchodu. To mezinárodní fotbal do důchodu odchází ze Zlatana.“

Končí tak jedna éra a symbol švédského fotbalu – kdo ví, jak se teď bude dařit Švédům bez své opory. Skandinávská země na úvod letošního Eura remizovala s Irskem 1:1 a poté Itálii i Belgii podlehla jednogólovým rozdílem, takže Zlatan říká své adieu.

Je to těžké, je to smutné, ale zároveň jsem si to užil,“ tvrdil Zlatan dle BBC. „Měli jsme možnost hrát na Euru, reprezentovat Švédsko a na národní tým budu mít spoustu skvělých vzpomínek.“

Zlatane, díky za všechno!

[blog_program_info id=“7827542″]

Foto: Reuters  (tom)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru