Fotbalový RADAR: 1:7 s Německem nestačilo a brazilský fotbal se nachází ve stadiu klinické smrti

Chyba databáze WordPressu: [Table 'd176397_o2sport.wp_yasr_log' doesn't exist]
SELECT SUM(vote) as sum_votes, COUNT(vote) as number_of_votes FROM wp_yasr_log WHERE post_id=32166 AND vote > 0 AND vote <= 5

„Bojím se jen smrti,“ odvětil kouč Dunga na otázku, zda se po vyřazení z amerického šampionátu obává o svou práci.

O tu vzápětí také přišel. Jeho nástupce Tite však skutečně musí probudit Brazílii ze stavu klinické smrti. A nebude to vůbec jednoduchý úkol.

Když v semifinále světového šampionátu 2014 na domácí půdě utrpěli Kanárci zdrcující debakl 1:7 s Německem, čekala se velká revoluce. Ta ovšem nepřišla.

Neúspěšného kouče Luize Felipeho Scolariho sice vystřídal kapitán mistrů světa z roku 1994 Dunga, jenže ty skutečné problémy se zametly pod koberec.

Nyní je tedy brazilský fotbal v ještě horším stavu, než po černém 8. červenci 2014 v Belo Horizonte.

carlos dunga

Marco Polo a jeho milion

Předseda Brazilské fotbalové konfederace (CBF) s dobrodružným jménem Marco Polo Del Nero se zapletl do korupčního skandálu FIFA a legendy v čele s Pelém a Zicem jej už koncem minulého roku vyzvaly k rezignaci. Del Nero nakonec opustil své místo dočasně a v létě se rozhodne, co bude dál.

Fotbalová veřejnost v zemi pětinásobných mistrů světa volala i po dalších zásadních změnách. CBF totiž přišla o čtyři hlavní sponzory a riskuje ještě rozsáhlejší ztrátu kreditu.

A co je pro aktuální situaci ještě horší, přestala produkovat opravdové hvězdy typu Ronalda či Ronaldinha.

Ronaldinho

Jistě, stále má Neymara, jenž chce pomoci na olympijském turnaji doma v Riu de Janeiru k historickému zlatu.

Neúčast barcelonského útočníka na Copa América byla citelným oslabením a v plné nahotě ukázala, jak zoufale málo kreativních a gólových hráčů světové extratřídy Brazilci v poslední době vychovali.

Za 180 minut nedali Ekvádoru a Peru ani branku a zdolali jen slabé Haiti. Jakkoli se jejich vyřazení dá považovat za nešťastné, takový fotbalový gigant by snad neměl žehrat na jeden, byť kontroverzní výrok rozhodčích.

Neymar

Střední útočníci vyhynuli

Jenže při pohledu na soupisku to prostě zase až taková senzace není. Willian, Philippe Coutinho, Hulk – no ano, to jsou všechno uznávaní hráči předních evropských klubů. Ale vyrovnají se Rivaldovi a Garrinchovi? Řekl bych, že ne.

Zvláště, pokud neudrží disciplínu a týmového ducha. Tak výjimeční jednotlivci to zase nejsou, aby mohli spoléhat jen na individuální kvalitu.

coutinho

Někdy se o to snaží, jenže zase špatně chápou svou roli. A tak jsme na vrcholné scéně svědky toho, jak si takový David Luiz zřejmě myslí, že je na hřišti od toho, aby střílel branky z přímých kopů a srdnatě pronikal do obrany soupeře, místo toho, aby ukázněně a koncentrovaně bránil.

Jak to potom dopadá, to jsme mohli vidět při té už několikrát zmiňované německé lekci.

A kde jsou střední útočníci, které tahle velmoc produkovala jako na běžícím páse? Pamatuju šampionát, kdy třeba takový Romário zůstal doma a stejně byl kádr nabitý slavnými šutéry. Dnes je výběr naprosto tristní. Už dlouho se nestalo, že by nějaký brazilský snajpr vyhrál korunu pro krále střelců v nějaké opravdu věhlasné evropské ligové soutěži.

romario

Ujel jim vlak

Zní to kacířsky, ale vypadá to, že Brazilci prostě zapomněli hrát fotbal. Vytratila se nefalšovaná radost ze hry, invence a improvizace, nevídané technické finesy, jedinečný instinkt pro kombinační tahy.

Zkrátka všechno to, co obdivovala moje generace u Sócratese, Falcaa a Júniora a starší pamětníci zase u Rivelina, Jairzinha a Tostaa.

Nebo se spíš jejich následovníci nepřizpůsobili tomu novému trendu. Oni, kteří vždycky byli napřed a diktovali tempo, najednou zaostávají nejen za vyspělým světem, ale dokonce už i za konkurenty z Jižní Ameriky, jež dříve hravě válcovali.

socrates

 

V probíhající kvalifikaci o postup na MS 2018 porazili jen Venezuelu a Peru. Po šesti kolech, tedy třetině kvalifikace, jsou až na šestém, nepostupovém místě. V září je čeká klíčové utkání na půdě výtečně hrajícího Ekvádoru, který je druhý o skóre za Uruguayí.

Nový kouč Tite má tedy minimum času na to, aby v ponuré atmosféře svůj tým zmobilizoval. Navíc po Copa América a olympiádě v Riu budou hráči fyzicky i psychicky unaveni. A ani fanoušky nemají na své straně, zvláště když se do nich Neymar pěkně kriticky opřel.

Vychází mi z toho jediné – Brazílie se na mistrovství světa nedostane!

Co bylo dříve nemyslitelné, to se poprvé v historii stane. Ale třeba tahle pyšná fotbalová mocnost potřebuje dostat ještě jednou za vyučenou, aby se konečně vrátila tam, kam patří.

Přenosy z Copa América můžete v O2 TV pravidelně sledovat na stanici Sport 1!

[blog_program_info id=“7734356″]

Foto: Reuters, fifa.com, likesuccess.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru