Světlá budoucnost?
Mužstvo je perspektivní a vrchol ho čeká až za několik let. Barák, Souček, Frydrych, Mihalík, Mešanovič, to jsou všechno hráči, kteří mají zenit výkonnosti teprve před sebou.
Zatímco kádry Plzně a Sparty stárnou a ještě do nich přicházejí veteráni typu Bakoše a Kadlece, sešívaní se na přestupovém trhu zaměřili spíše na nastupující generaci.
Přitom už talentovaní mladíci ve Slavii ukázali své kvality. Hlavně v závěru sezony byl vidět jejich velký tvůrčí a střelecký potenciál.
Teď je ale jednoznačně na pořadu dne posílení o hotové hráče středního věku. Reprezentanty, borce s přidanou hodnotou, nadstandardními schopnostmi a dovednostmi.
Přečtěte si také: O2 Sport přidává další fotbal! Už o víkendu uvidíte Barcelonu či Juventus!
Vím, že v naší lize jich moc není. A když už se najdou, jsou buď neprodejní, nebo se blíží ke konci kariéry. V tom případě je potřeba poohlédnout se v zahraničí. A proč ne? Peněz je na to dost a značku Slavia stále znají po celém světě.
Když na začátku 90. let přišel do Slavie Boris Korbel, neváhal koupit vítěze Ligy mistrů Dragišu Biniče a olympijského vítěze Vladimira Tatarčuka. Sice to hned nepřineslo trofeje, ale krůček po krůčku se tyto přestupové bomby vyplácely. Slavia hrála atraktivní fotbal, nalákala fanoušky, pravidelně hrála evropské poháry a hlavně vytvořila v týmu silné konkurenční prostředí.
Ovoce sklidila v roce 1996, kdy získala titul, postoupila do semifinále Poháru UEFA a po stříbrném mistrovství Evropy v Anglii prodala hráče za čtvrt miliardy korun.
Z toho je vidět, že velké nákupy se opravdu vyplatí. Ještě nikdo se k úspěchům neprošetřil. Zeptejte se třeba Arséna Wengera.
Přečtěte si také: VIDEO: Rekordní Zlatan! Prohlédněte si všechny jeho góly v sezoně 2015/16
Dva kohouti na jednom smetišti
Proto je pro Slavii dobře, že má bohatého majitele. A že tento čínský investor postavil do čela klubu člověka, který je ochoten vynaložit velký objem finančních prostředků na akvizice hráčů a jejich platy.
Jaroslav Tvrdík sice není dlouholetým fotbalovým funkcionářem, ale jedno ze své dřívější praxe ví jistě – bez odpovídajících investic to nejde. A zvláště to platí v současném fotbale. V tom se zástupce CEFC zřejmě liší od bývalého vedení, které mělo poněkud jinou filozofii.
Přečtěte si také: Vrba vybral tým pro EURO! Koho ještě bude škrtat?
Možná i proto byly mezi nejvyššími představiteli Slavie třecí plochy. A tato dvojkolejnost ji na začátku nové éry brzdila.
Uplynulo pár měsíců a já při pohledu zvenčí stále nemám jasno o tom, komu patří definitivně poslední slovo. Slavia má předsedu představenstva a prezidenta klubu, generálního ředitele, sportovního ředitele, dozorčí radu.
Kdo ale bouchne do stolu a řekne: Takhle to bude?
To totiž může být jen jeden člověk. Sportovní komise funguje ve stylu »víc hlav víc ví«. Jenže kolektivní odpovědnost občas brání pružnějšímu, rychlejšímu a hlavně efektivnějšímu rozhodování.
Ať už to bude Tvrdík nebo někdo jiný, koho majoritní vlastník pověří – je třeba mít na špici pyramidy osobnost, která zaštítí všechny důležité procesy, předloží svou vizi a bude ji důsledně prosazovat. A ostatní ji budou poslouchat.
Přečtěte si také: Úžasné gesto mladého fotbalisty! Nechal odvolat penaltu. Styděl se, že spadl
V otcových stopách
V první řadě je nutné vyslovit důvěru trenérovi. Dušan Uhrin mladší potvrdil, co jsem si o něm myslel už dříve – že byl z Plzně vyhozen unáhleně. Je to zkušený odborník, a pokud bude mít vedle zmíněných kvalitních posil také klid a prostor pro koncepční práci, může toho ještě hodně dokázat.
V uplynulé sezoně zařídil třeba první výhru v derby nad Spartou po třech letech a kanonádu 5:0 s mistrovskou Plzní. To jsou první signály, že rozložení sil v českém fotbale by se zase mohlo začít měnit.
O to důležitější je stabilizace. Neustálé změny a spekulace nikomu nepřidají (tím méně trenérovi, který vždy bývá pod největším tlakem) a ve Slavii jich v té černé éře bylo až až.
Přečtěte si také: Komik z Barcelony! Jak Piqué předváděl Cristiana Ronalda?
Samozřejmě i Uhrin se ještě musí v mnohém zlepšovat. Už brzy by měl například najít způsob, jak lépe držet míč a zvládnout tak hru do plných, což je asi největší současná slávistická slabina. Zejména v utkáních proti slabším soupeřům.
A co se týče jeho vystupování směrem k fanouškům, médiím a celé veřejnosti, neměl by zapomínat na to, že každý kouč Slavie zodpovídá nejen za hru a výsledky, ale jakožto jeden ze tří nejsledovanějších trenérů v zemi také za kulturu klubu a celého fotbalového prostředí.
Měl by se tak poučit od svého otce, jenž svým noblesním a distingovaným chováním skvěle reprezentoval celý český fotbal, a proto je pro mě dodnes fotbalovým džentlmenem číslo 1.
Ostatně, Slavii brzy čeká vstup do Evropské ligy a tam nebude hrát jen za sebe.
Foto: Facebook, slavia.cz