Pohled do zákulisí Final Four: Nejlepší vrchol Euroligy za poslední roky

Mercedez Benz Arena, která je vzdálená necelých dvě stě metrů od zbytků Berlínské zdi u řeky Sprévy, nabídla atraktivní, dynamický basketbal již v pátečních semifinále.

euroliga basket

První duel svedl dohromady dva ruské celky, CSKA Moskva a Lokomotiv Kubáň. Ruský gigant z Moskvy vstoupil do utkání šňůrou 9:0 a opařil tak fanoušky Loko, kteří obsadili sedačky zejména na tribuně pod hlavní televizní kamerou. Největší základnu červených dresů s pěticípou hvězdou na prsou bylo možné spatřit v rozích hřiště, ale atmosféra se teprve připravovala na večerní duel. CSKA v čele s MVP (nejužitečnějším hráčem) celého turnaje, Francouzem Nandem de Colem, v prvním semifinále ani jednou neprohrával, a i když si nepohlídal závěr zápasu a nechal soupeřem stáhnout manko, tak bez větších problémů postoupil do finále.

[blog_program_info id=“7310821″]

Ve večerním zápase hala patřila zcela jednoznačně fanouškům Fenerbahce Istanbul, kteří na Final Four přicestovali ve velkém počtu, a pro hráče to podle jejich vyjádření bylo jako hrát na domácí palubovce. Jan Veselý se mohl stát třetím českým hráčem, který by tuto slavnou evropskou soutěž vyhrál, ale nejprve na něj a jeho spoluhráče čekal španělský tým Laboral Kutxa Vitoria Gasteiz.

Turecké peklo, skvělí fans Laboralu

Zážitkem byl již samotný nástup hráčů na palubovku. Hlavní speaker turnaje nebyl absolutně slyšet při představování hráčů Vitorie, protože se ozval ohlušující pískot a řev z hrdel tureckých fanoušků. Ono pověstné „turecké peklo“ pak pokračovalo při každé akci španělského týmu, který na hřišti vedl řecký pivot Ioannis Bourousis, jenž zaznamenal 22 bodů a 10 doskoků. Skvělou kulisu zápasu doplňovali i fanoušci Vitorie, kteří se starali o hudební vložku svými popěvky a písněmi, které byly doprovázeny hrou na trumpety.

Turecký tým vstupoval do utkání jako velký favorit, ale španělský sok nedal svou kůži lacino. První time-out Laboralu však přišel na konci třetí minuty a to se celá hala otřásala v základech, jelikož Fenerbahce vedlo 13:0 a zdálo se, že je po zápase. Naštěstí se tak nestalo, naopak v poslední čtvrtině byl Laboral ve vedení a zápas mohl rozhodnout Adams, který však místo nájezdu volil střelu z odskoku, ale míč obroučkou nepropadl. Hráči Fenerbahce se v prodloužení trefovali mnohem přesněji než v poslední desetiminutovce a vítězství 88:77 odstartovalo dlouhou tureckou noc. Ještě asi 40 minut po skončení zápasu zůstávali v hledišti na svých místech fanoušci Laboralu a zpívali a zpívali… Tomu se říká česky mít srdíčko a být za svým klubem i přesto, že se prohraje. Úžasná chvíle, na kterou jsem koukal s otevřenou pusou.

[blog_program_info id=“7310819″]

Bitva o bronz pro Loko

Nedělní program začal soubojem poražených a zklamaných, ale bedna je bedna a hráči KrasnodaruLaboralem si nic nedarovali.

euroliga

Skvělé výkony předváděli Američané Adams a Delaney, i když každý z opačného tábora. Svou kvalitu předváděla i australská hvězda Ryan Broekhoff, hájící barvy Krasnodaru. Jak to už tak bývá – zápas o třetí místo zhlédly poloprázdné tribuny, na kterých jasně dominovaly španělské chorály, jelikož ruští fandové se zmohli na pouhé Loko, Loko či na oslavný pokřik „Rasija, Rasija“. Španělský celek odešel po fyzické stránce, protože od úvodu druhého poločasu přestal stíhat, kupil chyby a toho ruský tým dokázal naplno využít a zvítězil 85:75.

basket

Úžasné finále rozhodlo prodloužení

Grandiózní finále, jedno z nejlepších finále Euroligy za poslední roky. Tolik přívlastků měla závěrečná bitva dvou gigantů letošní sezony. Finále plné emocí, kde nešlo jenom o klubovou příslušnost, ale v hledišti se i v jednom momentu projevila nesnášenlivost národnostní. Hlavní děj se však odehrával na palubovce a po prvním poločase to vypadalo, že si ruský velkoklub může s sebou vzít do šatny trofej pro vítěze, protože svého tureckého soupeře jasně přehrál kompaktnějším výkonem a nápaditými akcemi, které byly koučem Itoudisem propracovány do nejmenšího detailu. CSKA vedl o rovných dvacet bodů. Fenerbahce však impozantním výkonem v poslední části hry stáhlo obrovské manko a nebýt šťastného odrazu míče do rukou Khryapa a jeho srovnání na 83:83, slavila by se výhra v Istanbulu asi až do dnes.

V prodloužení se již hráči CSKA uklidnili a zejména de Colo a Teodosič přispěli k historickému sedmému vítězství ruského celku v Eurolize. Všechna čest však patří týmu trenéra Obradoviče, který mohl předvést jeden z nejimpozantnějších obratů v dějinách finále basketbalu obecně.

[blog_program_info id=“7310828″]

Smutný Jan Veselý

Závěrečné předání trofejí pro nejužitečnějšího hráče turnaje, předaní druhého místa do rukou zklamaného kapitána Fenerbahce a pak už jen fanfáry a skupina Queen a její nesmrtelná píseň oslavující vítěze. V hale padá tisíce papírků k zemi, palubovku skrápí šampaňské a trofej pro šampiony letí vzhůru.

Hlouček ruských fanoušků se zalyká štěstím, trenér vítězů by mohl emoce rozdávat na potkání a mezitím do šatny mizí smutný Jan Veselý. Nevyšlo to, ale i tyto velké prohry jsou hybnou silou pro úspěch v budoucnu.

S tímto kádrem, jakým Fenerbahce disponuje, může do tří let Euroligu bez problémů vyhrát – a ne jednou. Hala se pomalu vylidňuje a spolu s ní končí i skvělý víkend, který se mi hluboko dostává pod kůži. Město pro pořádání příštího Final Four ještě není známo, ale svůj zájem o kandidaturu vyslovila i Česká republika. Nebylo by to vůbec špatné ať už za rok či dva vidět tuto prvotřídní podívanou na českých palubovkách, přeci jen od pražského Final Four letos uběhlo přesně 10 let.

[blog_program_info id=“7310828″]

Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru