Fotbalová revoluce se blíží! Kdy by se mohlo v české lize začít používat video?

Mezinárodní pravidlová komise (IFAB) povolila využívání videa při fotbalových zápasech. Rozhodčí budou moci sporné situace zkontrolovat v opakovaném záběru. Zatím se však jedná pouze o testovací verzi. Nejprve se novinka bude zkoušet na přípravných utkáních, v soutěžních zápasech bude systém v provozu až od léta 2017.

rozhodčí

Přečtěte si taky: PILNÉHO domácí hřiště: Posune se fotbal mezi moderní sporty?

 

„Udělali jsme historické rozhodnutí. Ukázali jsme, že nasloucháme fanouškům i hráčům. Nemůžeme zavírat oči,“ řekl Gianni Infantino, prezident FIFA.

Testerem tohoto průlomového projektu by měla být i Česká republika. Mezi přihlášenými sice zatím nefiguruje, během května by však projekt měl posvětit výkonný výbor. Důležitým faktorem pro Fotbalovou asociaci ČR je, kolik by zavedení videa do českého fotbalu stálo.

„Jsem optimista. Budu se snažit udělat všechno pro to, aby se od sezony 2017/2018 v české lize používalo video,“ řekl šéf ligy Dušan Svoboda pro MF DNES.

Případy využití

Video nebude nejspíš možné použít v každé situaci. Podle Tomáše Bárty, ředitele českých profesionálních soutěží, se jedná pouze o 4 případy využití:

Při gólech – jestli před vstřelením branky nedošlo k nějakému prohřešku proti pravidlům včetně ofsajdového postavení.

Při pokutových kopech – zdali byla penalta odpískána spravedlivě a zdali k prohřešku došlo skutečně uvnitř pokutového území.

Při udělování červených karet – v případě, že se jedná o kartu udělenou přímo.

Při Identifikaci hráče – zdali byl za prohřešek karetně potrestán skutečný provinilec.

Seznam přihlášených zemí prozatím není oficiální. Mluví se však o účasti Anglie, Itálie, Skotska nebo Walesu. Po dvou letech testování by mělo dojít k rozhodnutí, zdali bude video oficiálně užíváno.

https://twitter.com/TomasRadotinsky/status/725626129751654400

[blog_poll_start][poll id=“211″][blog_poll_end]

Foto: Reuters, dailymail.co.uk
(bar)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru