Alžírský Rocky z předměstí
Jeho příběh spíš připomíná boxerskou šablonu ve stylu Rockyho než navoněnou minulost hýčkaného fotbalisty. Mahrez se narodil na předměstí Paříže a vyrůstal ve velmi problematické čtvrti. Když mu bylo patnáct, jeho otec Ahmed zemřel na srdeční zástavu.
Kvůli jeho subtilní postavě to vypadalo, že navzdory talentu, technickým dovednostem a rychlosti se do vrcholového fotbalu neprosadí.
Na stole měl nabídky mládežnických akademií Paris Saint-Germain nebo Marseille. On se ale vydal daleko skromnější cestou přes druholigový Le Havre, kde měl přece jenom lepší podmínky pro velice citlivou fázi kariéry každého fotbalisty – přechod z mládežnického na dospělý fotbal.
[blog_program_info id=“6985295″]
Vzhůru do Anglie
Pak přišel zdánlivě ještě nepochopitelnější krok. Přestup do Anglie. Tehdy druholigový Leicester vyšel jeho přestup na 375 tisíc liber (jiné zdroje uvádějí 400 tisíc). Hned v další sezóně se stal oporou základní sestavy týmu, který se probojoval do Premier League. Díky tomu si zahrál v dresu Alžírska i na mistrovství světa. V současnosti je jeho hodnota na fotbalovém trhu odhadovaná na 15 milionů liber.
Přečtěte si také: Sterling = 125 Mahrezů! Manchester City po prohře schytal salvu posměchu
Letošní pohádka z Leicesteru je také jeho zásluhou. Dvojice Mahrez – Vardy přinesla v této sezóně do skvěle sehraného, dobře organizovaného a pracovitého týmu nadstandardní kvalitu.
A výsledkem je ocenění Mahreze, kterého Asociace profesionálních hráčů zvolila hráčem roku. Dostal se do společnosti takových hvězd jako Luis Suárez, Gareth Bale nebo Eden Hazard, kteří získali tuto cenu před ním.
Přečtěte si také: Mahrez nasedl do helikoptéry a vyzvedl si cenu pro hráče roku
Today's Squawka Suggests is introduced by none other than PFA Player of the Year Riyad Mahrez.
Well deserved. pic.twitter.com/MSODgFxouZ
— Squawka Football (@Squawka) April 25, 2016
K cíli vede mnoho cest
Možná ale důležitější než všechna individuální a týmová ocenění je inspirace, kterou jeho příběh dává mladým fotbalistům. Mahrez je jasným důkazem, že to nejsou jen od teenagerovských let nagelované slečinky, které obletuje hejno agentů.
Mahrez se nenechal se zlákat zdánlivě lichotivými nabídkami mládežnických akademií věhlasných klubů. Díky tomu bez problémů zvládl přechod z mládežnického na dospělý fotbal, kde ztroskotá obrovské množství talentovaných hráčů.
Našel si zkrátka svou cestu. A v otrlém fotbalovém prostředí v Anglii uspěl možná i díky tomu, že si zachoval svůj styl pouličního fotbalisty.
Přečtěte si také: Mahrez by mohl hrát za Barcelonu! Říká to i legendární Xavi
[blog_program_info id=“6985295″]