Nastavený čas Milana ŠTĚRBY: Mahrezova cesta na vrchol – tragické události i netradiční rozhodnutí

 

Alžírský Rocky z předměstí

Jeho příběh spíš připomíná boxerskou šablonu ve stylu Rockyho než navoněnou minulost hýčkaného fotbalisty. Mahrez se narodil na předměstí Paříže a vyrůstal ve velmi problematické čtvrti. Když mu bylo patnáct, jeho otec Ahmed zemřel na srdeční zástavu.

Kvůli jeho subtilní postavě to vypadalo, že navzdory talentu, technickým dovednostem a rychlosti se do vrcholového fotbalu neprosadí.

Na stole měl nabídky mládežnických akademií Paris Saint-Germain nebo Marseille. On se ale vydal daleko skromnější cestou přes druholigový Le Havre, kde měl přece jenom lepší podmínky pro velice citlivou fázi kariéry každého fotbalisty – přechod z mládežnického na dospělý fotbal.

[blog_program_info id=“6985295″]

leicester mahrez

Vzhůru do Anglie

Pak přišel zdánlivě ještě nepochopitelnější krok. Přestup do Anglie. Tehdy druholigový Leicester vyšel jeho přestup na 375 tisíc liber (jiné zdroje uvádějí 400 tisíc). Hned v další sezóně se stal oporou základní sestavy týmu, který se probojoval do Premier League. Díky tomu si zahrál v dresu Alžírska i na mistrovství světa. V současnosti je jeho hodnota na fotbalovém trhu odhadovaná na 15 milionů liber.

Přečtěte si také: Sterling = 125 Mahrezů! Manchester City po prohře schytal salvu posměchu

riyad mahrez

Letošní pohádka z Leicesteru je také jeho zásluhou. Dvojice Mahrez – Vardy přinesla v této sezóně do skvěle sehraného, dobře organizovaného a pracovitého týmu nadstandardní kvalitu.

A výsledkem je ocenění Mahreze, kterého Asociace profesionálních hráčů zvolila hráčem roku. Dostal se do společnosti takových hvězd jako Luis Suárez, Gareth Bale nebo Eden Hazard, kteří získali tuto cenu před ním.

Přečtěte si také: Mahrez nasedl do helikoptéry a vyzvedl si cenu pro hráče roku

K cíli vede mnoho cest

Možná ale důležitější než všechna individuální a týmová ocenění je inspirace, kterou jeho příběh dává mladým fotbalistům. Mahrez je jasným důkazem, že to nejsou jen od teenagerovských let nagelované slečinky, které obletuje hejno agentů.

Mahrez se nenechal se zlákat zdánlivě lichotivými nabídkami mládežnických akademií věhlasných klubů. Díky tomu bez problémů zvládl přechod z mládežnického na dospělý fotbal, kde ztroskotá obrovské množství talentovaných hráčů.

Našel si zkrátka svou cestu. A v otrlém fotbalovém prostředí v Anglii uspěl možná i díky tomu, že si zachoval svůj styl pouličního fotbalisty.

Přečtěte si také: Mahrez by mohl hrát za Barcelonu! Říká to i legendární Xavi

riyad mahrez leicester

[blog_program_info id=“6985295″]

Foto: Reuters
Milan Štěrba Autor článku
Milan Štěrba
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru