PILNÉHO domácí hřiště: Posune se fotbal mezi moderní sporty?

Jsou to smělé plány, ale otázkou je, jak rychle se je ve zkostnatělém fotbalovém prostředí podaří prosadit.

fotbal

Budou se svazy videu bránit?

Moderní technologie sice úspěšně fungují v celé řadě jiných sportů, ale fotbal se jim zatím úspěšně brání zuby nehty. Otázkou je proč? Jde snad přece o to, aby byl tento sport transparentní vůči fanouškům i sponzorům, nebo ne? Nebo se tu opravu dějí nekalosti a rozhodčí záměrně ovlivňují utkání?

Pokud ano, tak se asi budou fotbalové svazy bránit této technologii zuby nehty. Video by navíc výrazně pomohlo právě samotným rozhodčím. Ti by nemuseli být pod takovým tlakem, protože by si v případě nejasností mohli svůj verdikt ověřit.

Samozřejmě bude důležité nastavit jasná pravidla, kdo a kdy bude video používat. Ale když to jde v tenise, ragby, pozemním nebo ledním hokeji, tak proč by to nešlo i ve fotbale.

Zkušenosti pozemních hokejistů

Třeba v pozemním hokeji pomáhá video při zápasech prestižní Evropské hokejové ligy, která se dá srovnat s fotbalovou Ligou mistrů. Pomoc videa si může vyžádat kapitán týmu. Vtip je v tom, že se musí zeptat na konkrétní přestupek. Pokud je přestupek odhalen, rozehrává bránící mužstvo. Pokud je ale odhalen jiný přestupek než ten, na který se kapitán tázal, tak se na původním verdiktu sudího nic nemění.

U videa sedí vždy jeden z rozhodčích, který pracuje se záběry z televizních kamer. Veškerou práci videorozhodčího mohou při přenosu sledovat diváci, takže si sami mohou okamžitě udělat obrázek na celou situaci.

Samozřejmě se může stát, že se podle dostupných záběrů nepodaří konkrétní přestupek odhalit, a v tom případě platí původní verdikt rozhodčího. Podobný systém by klidně mohl fungovat i ve fotbale. Ale určitě je to věc na širší debatu.

V Česku chybějí peníze

Každopádně i FIFA by si konečně mohla přiznat, že jsme ve 21. století a pokrok se nedá zastavit. Jenže i když se Mezinárodní pravidlové komisi podaří tento nápad uvést do praxe, tak v českém fotbale se asi této technologie jen tak nedočkáme.

jestřáb

Jak se pro iDnes.cz vyjádřili zástupci Ligové fotbalové asociace, tak na podobné věci prý kluby nemají peníze. Všechno je prý finančně náročné. Takže se ještě pár let budeme kochat občasnými komickými přehmaty rozhodčích…

Foto: dailymail.co.uk
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru