Bitevní pole Vlasty KAISERA: Jágr, Totti – dvě legendy, dva životy

Kladeňák Jaromír Jágr ve formě oslavné – překonal Bretta Hulla a dostal se v celkovém počtu vstřelených gólů v NHL na třetí příčku. Zato Říman Francesco Totti byl před ligovým utkáním s Palermem dočasně vyřazen z kádru svého AS Řím…

Přitom za celý svůj život tento klub neopustil a domníval se tedy, že má stále nárok na zvláštní zacházení. Jágr naopak měnil dresy poměrně vesele a nevázaně. Osm klubů jen v rámci NHL, k tomu ještě domovské Kladno či „kontinentální“ Omsk.

[blog_program_info id=“6448262″]

Přečtěte si také: Bitevní pole Vlasty KAISERA: Liga mistrů – dej přednost v jízdě!

Jaromir jagr Florida

Srovnání

Pro porovnání obou ikon ale použijme jen jednu hlavní soutěž – u Jágra NHL s nadstavbou Stanleyova poháru, u Tottiho italskou Serii A. V ní debutoval v šestnácti letech, Jágr se poprvé představil za oceánem, když byl o dva roky starší.

Oba se zařadili mezi nejlepší střelce obou soutěží. Jágrovi zbývá na cestě k prvnímu stupínku překonat už jen dva hráče, jimiž jsou Gordie Howe a Wayne Gretzky. Tottimu stačí předstihnout už jen Silvia Piolu. Oba sbírali četné individuální trofeje a pocty, ale v těch kolektivních až tak úspěšní nejsou.

Totti AS Roma

Jaromír Jágr vyhrál Stanley Cup dvakrát, Francesco Totti italskou Serii A dokonce jen jednou. Stejná čísla platí i u světových šampionátů. Nutno ale samozřejmě dodat, že Jágr měl více šancí – hokejové MS se hraje nepoměrně častěji než to fotbalové.

Jaromír Jágr v dresu Floridy Panthers (jeho už osmý klub v NHL) ožil a na svůj věk zapomíná i díky novému vztahu s Veronikou Kopřivovou. „Ženáč“ Francesco Totti naopak má zřejmě na dohled konec kariéry.

[blog_program_info id=“6448267″]

Ještě nepatřím do starého železa

Pár hodin poté, co Jágr zářil před objektivy kamer a blesky fotoaparátů, aby oslavil svůj další postup v historických střeleckých tabulkách NHL, se před kamerami italské televize představil skleslý a posmutnělý Totti.

Postěžoval si, že nedostává dost šancí v zápasech a většinu z nich prosedí jen na lavičce. „Stále se cítím jako hráč, který je na tom po fyzické stránce dobře, a chci hrát. Bolí to, když musím sedět na lavičce náhradníků. Vzhledem k mému věku rozumím, že hraji méně, ale končit kariéru takovýmto způsobem pro mě není dobré vzhledem k tomu, co vše jsem Římu dal. Požaduji více respektu za to, co jsem zde odvedl,“ pronesl.

Přečtěte si také: Bitevní pole Vlasty KAISERA: Kam mizí české stopy?

Luciano Spaletti

K tomu ještě dodal osobní „názor“ na (staro)nového klubového trenéra Luciana Spallettiho: „Řekneme si dobré ráno a dobrý večer, to je vše. Sdělil spoustu věcí v novinách, ale nic podstatného neřekl přímo mně do tváře.“ Spalletti poté zareagoval, že některé věci by neměly být vynášeny z kabiny do tisku a Tottiho vynechal z nominace na zápas s Palermem.

[blog_program_info id=“6448267″]

Čas se nedá zastavit

Je to kruté, ale čas se nedá zastavit. Pokud si trenér Spalletti myslí, že klubová legenda Totti už není na hřišti přínosem a současným nárokům přestává (i ze zdravotně-fyzických důvodů) stačit, má na tento názor právo.

edin džeko as roma

Těžko si může dovolit nasazovat ho znovu a znovu, až se zase dostane do vrcholné formy. Co když ta už nikdy nepřijde? Co když se Totti naopak vyčerpá či zraní? Spalletti chce stabilizovat složení své ofenzívy, kde sází především na hlavičkování (Edin Džeko), techniku (Diego Perotti, Iago Falqué), rychlost (Mohamed Salah) či dravost (Stephan El Shaarawy). Je fakt, že Tottiho tvůrčí potenciál a dirigentský přehled zde chybí, ale perspektivu už má spíše u ředitelského stolu než na trávníku.

Římští tifosi každopádně reagovali ve sporu Totti – Spalletti jednoznačně. Před zápasem s Palermem, z něhož byl jejich „Capitano“ vyřazen, vypískali celou základní sestavu a nejhlasitěji pak samotného trenéra. Jejich ryze emotivní způsob jednání však bude dříve nebo později nutné nahradit racionálním…

[blog_program_info id=“6448267″]

Jágr vs. Totti“ – Srovnání kariér

Jaromír Jágr Francesco Totti
Narozen (věk) 15. 2. 1972 (44) 27. 9. 1976 (39)

1.zápas

NHL / Serie A

5. 10. 1990 (18) 28. 3. 1993 (16)

Kluby 

NHL / Serie A

8

(Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils, Florida Panthers)

1

(AS Řím)

Aktuální sezóna NHL / Serie A 24. 23.
Počet zápasů 1 606 593
Počet gólů 742 (3. místo v historické tabulce) 244 (2. místo v historické tabulce)
Vítěz ligy (Stanley Cup / Serie A) 2x (1991, 1992) 1x (2001)
Mistr světa 2x (2005, 2010) 1x (2006)
Manželství 0 1x (od r. 2005 s Ilary Blasi)

(Statistické údaje platné k 21. 2. 2016, kdy Jágr překonal rekord a Totti byl vyřazen ze zápasové nominace.)

Foto: Reuters, goal.com, Facebook
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru