Divokou kartu programu SmartUp získává Cool nabíječka

Program SmartUp od Nadace O2 zahájil další vlnu přihlašování nápadů mladých lidí, kteří chtějí něco změnit. I tentokrát jsme udělili tzv. Divokou kartu SmartUp – tu vyhrál projekt, který v online hlasování dostal nejvíce hlasů. S 491 hlasy ji tentokrát získal projekt Cool nabíječka (nabíječka bez hranic) pod vedením Jirky Zděnka a Nikoly Fejtové. Získali tak možnost realizovat svůj projekt bez ohledu na rozhodnutí odborné poroty.

Cílem projektu Cool nabíječka je zhotovit nabíječku, která bude nabíjet zařízení pomocí zvuku. Zhotovenou nabíječku by pak Jirka s Nikolou rádi zapůjčovali základním a středním školám jako pomůcku pro výuku fyziky. Není to první výzva, do které se Jirka přihlásil. „Před rokem jsme se přihlásili do soutěže na „MatFyzu“, kde bylo cílem vytvořit něco, kde ukážeme nejvíce fyzikálních jevů. Zhotovili jsme destičku, kde bylo možné pozorovat jevy jako vodivost, zvuk, elektrické napětí ve vodě apod.,“ říká Jirka. Právě zvuk chtějí z minulého projektu, který tehdy získal cenu poroty, využít při konstrukci Cool nabíječky.

K jejich vynálezu je inspiroval dárek k Vánocům. „Nápad začal asi tehdy, když jsme dostali od Ježíška klasickou power banku. Ta se vám stejně jednou vybije a hledání zásuvky je tu zas a znova. Dostali jsme tedy nápad tohle vylepšit,“ dodává Jirka, který byl už od malička hodně tvořivý. Role v projektu mají hezky rozdělené. Jirka se postará o techniku a sestavení nabíječky. Nikola zase o nákup součástek a překlad jejich návodu z angličtiny Jirkovi.

Jejich prvním plánem je zapůjčovat nabíječku školám. „Děti tak uvidí fyziku v praxi. Tím, že dětem nabíječku ukážeme, se mohou naučit mnohem víc, než když vidí obvody nakreslené jen v učebnicích,“ potvrzuje Nikola. Cool nabíječka by měla být schopná nabíjet telefony a tablety a bude bezdrátová. Teď je oba v březnu čeká vzdělávací víkend v Orlických horách s Nadací O2, kam se oba moc těší a kde se dozví informace o projektovém řízení nebo o komunikaci a týmové spolupráci. Držme jim palce, ať se dílo podaří a my tak třeba díky těmto mladým lidem budeme mít jednou nabíječku, které zazpíváme, a ona nám za to nabije mobilní telefon.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nadace O2 získala dvě prestižní ocenění za online prevenci a boj proti kyberšikaně
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru