Nastavený čas Milana ŠTĚRBY: Kdo kazí český fotbal?

Naposledy to byla návštěva ve Zlíně, kde se představila před televizními kamerami Sparta. Zhruba půl hodiny před začátkem zápasu se vedly vášnivé diskuze o postavení kamer, kterých bylo i s těmi zpravodajskými víc, než na kolik byla připravena kapacita na stadionu.

Nejsem zhýčkaný žurnalista

K sestavám se novináři dostali také přibližně třicet minut před začátkem zápasu, i když mají být podle reglementu k dispozici hodinu před výkopem.

A k završení všeho novináři nebyli vpuštěni (až nějakých dvacet minut před začátkem zápasu) do tiskové místnosti, protože tam probíhala bezpečnostní porada. Ve výsledku tak dvacet lidí čekalo na to, až se doradí šest pořadatelů.

Nejsem zhýčkaný žurnalista, který by byl zvyklý na komfort a pohodlí (na to jsem s českou ligou strávil až příliš mnoho času), ale vadí mi, když neprofesionální přístup jiných ohrožuje moji vlastní práci.

Televize potřebují včas sestavy, aby je připravily divákům do grafiky, komentátoři se potřebují připravit na komentátorském stanovišti, aby byl zvuk i kvalita podávaných informací na profesionální úrovni. Všem dohromady potom jde o to udělat ze zápasů české ligy atraktivní podívanou pro diváky, kteří nemají možnost sledovat dané utkání na stadionu.

Přečtěte si také: Nastavený čas Milana ŠTĚRBY: Kroťte euforii. Slavii ještě čeká trnitá cesta na vrchol

Zlín za to nemůže

Aby bylo jasno. Tohle není kritika zlínského fotbalového klubu, protože tato situace se opakuje prakticky týden co týden na nejrůznějších fotbalových stadionech.

Tyto organizační těžkosti lze přitom bez jakéhokoliv shonu vyřešit už před sezonou v rámci schvalovacího procesu způsobilosti jednotlivých stadionů. Je jasné, že ve Zlíně nebo v Jihlavě nelze očekávat stejné zázemí jako třeba na Spartě nebo v Plzni.

Ale dopředu lze přesně spočítat, kolik bude zapotřebí vytištěných sestav, kolik kamerových pozic je nutné mít pro televizní utkání a jaké parametry by mělo mít komentátorské stanoviště (ve Zlíně padla i myšlenka, že komentátoři by mohli komentovat, aniž by viděli na trávník).

Pořadatelé se pak mohou dopředu připravit.

Přečtěte si také: Nastavený čas Milana ŠTĚRBY: Proč bude Šural na jaře ve Spartě určitě hrát?

Vadí někomu televize?

Tenhle přístup k novinářům a speciálně k zástupcům televizí je způsobený podle mého mínění všeobecně propagovaným názorem, že televize kazí atmosféru na stadionech.

Když například hráč nebo trenér zmíní v rozhovoru, že je škoda, že byl zápas v televizi, protože jinak by byla daleko lepší divácká kulisa, je to samozřejmě nesmysl.

Nicméně divák si okamžitě najde svoji oběť – televizi. A ve výsledku vám jako zástupcům televizních společností dávají poměrně často najevo, jak moc je svojí přítomností otravujete. Přitom si fanoušci a zástupci jednotlivých klubů neuvědomují, že je to právě televizní přenos, který láká sponzory, kteří pak přinášejí klubu peníze. A už vůbec nezmiňuji fakt, jak rády kluby profitují z prodeje vysílacích práv.

Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru