Notice: Undefined index: file in /data/web/virtuals/176397/virtual/www/domains/proo2.cz/wp-includes/media.php on line 1749
Pařížské derby jen tak nebude
V historickém přehledu vycházejícím z počtu ligových titulů je PSG zatím stále až osmý. V nejvyšší francouzské soutěži je pak stále jediným zástupcem hlavního města.
Ve druhé lize sice najdeme tři kluby z Paříže a jejích předměstí, ale Paris FC a Créteil tabulku uzavírají. Nadějněji se jeví Red Star FC, který se stále více posouvá do horní zóny tabulky. Ale dočkáme se už v příští sezoně prvoligového pařížského derby? Asi těžko.
Přečtěte si taky: Bitevní pole Vlasty KAISERA: Hrdí Pařížané, arabské petrodolary a evropské sny
Londýnská zlatá éra
Zato Londýn prožívá zlatou éru. V Premier League má šest klubů, z toho čtyři (Arsenal, Tottenham, West Ham United a Watford) jsou v první desítce, Crystal Palace ji teprve nedávno opustil.
A nejhůře postavený londýnský klub? Je jím třináctá Chelsea, která je ovšem obhájcem titulu a spolu s Arsenalem účastníkem jarního osmifinále Ligy mistrů…
A španělská La Liga? Dva kluby z Madridu patří k absolutní elitě: druhé Atlético a třetí Real. Oba navíc nechybí v osmifinále Ligy mistrů.
Peloton doplňují dva o dost slabší a méně významné kluby z předměstí – Getafe se nachází v dolní polovině tabulky, Rayo Vallecano bojuje o udržení.
Berlín čeká na titul už dlouho
Velmi dietní je to s postavením klubů z hlavního města Berlína v německé Bundeslize. Hertha BSC sice slaví renesanci a usiluje o postup do Ligy mistrů, z domácího mistrovského titulu se však naposledy radovala v roce 1931.
Ve 2. Bundeslize najdeme 1. FC Union Berlín, který ale o postup nebojuje. Silnou městskou konkurenci, která by fanouškům dopřála častá a vyrovnaná prvoligová derby, Hertha tedy v Berlíně dlouhodobě nemá, naopak sama v minulosti často působila v nižší soutěži.
Italská Serie A má dva zástupce Věčného města Říma. AS Řím proklouzl i do jarní části Ligy mistrů, Lazio je alespoň v první polovině domácí ligové tabulky. Ovšem v celkovém počtu titulů patří oba kluby spíše na venkov – AS Řím patří v tomto směru až osmé místo se třemi tituly,
Lazio má ještě o jeden méně. Na fotbalový dvojblok měst ze severu Milán – Turín tedy nemá Věčné město ani náhodou.
Pohled do dalších krajů
Belgii i Nizozemsko spojuje fakt, že z hlavního města sice pocházejí dva historicky nejúspěšnější kluby země (Anderlecht a Ajax), ale oba v rámci hlavního města zadusily veškerou konkurenci – v nejvyšší ligové soutěži zastupují své metropole jako jediní. V Portugalsku se letité dominanci dvou klubů z Lisabonu (Benfica a Sporting mají celkem 52 titulů) účinně snaží vzdorovat pouze FC Porto, zato Belenenses je v Lisabonu jen do počtu.
V českém fotbalovém prostředí je převaha Prahy jaksi samozřejmostí, kterou čas od času naruší čiperný „venkovan“. Z československé minulosti si vzpomeneme na krátká, ale významná období vlády Ostravy či Brna, v historii ligy České republiky zase dokázal překvapivě vyskočit Liberec.
A stále si úspěšně „vyskakuje“ Plzeň. Jinak se v Synot lize ustálil počet pražských klubů na celkem tradičním kvartetu. Dvě legendy, Spartu a Slavii, doplňují Dukla a Bohemians. Oba tyto kluby sice také pamatují období výjimečná a doslova vladařská, momentálně ale spadají do dolní poloviny tabulky.