Posloucháte svou oblíbenou písničku a nerozumíte textu? Zpívají tam o lásce nebo o pásce? O milování nebo žalování? S aplikací Genius už budete mít jasno. Zná totiž 1,7 milionu textů písní a dokáže je nyní zobrazit i při přehrávání.
Ale od začátku. Pokud si aplikaci stáhnete (je zdarma pro Android i iPhony), tak můžete okamžitě vyhledávat texty svých oblíbených písniček. Třeba tak, že napíšete jejich název na řádku a dáte hledat. Aplikace vám bude napovídat, takže se nemusíte ani bát, když si nebudete název písničky nebo interpreta pamatovat přesně.
V dalším případě jméno nemusíte znát vůbec. Prostě uslyšíte třeba v televizi vaši oblíbenou písničku, vytáhnete mobil, spustíte Genius a zmačknete tlačítko pro poslech. A aplikace sama pozná, co v televizi hrají a ihned zobrazí text. Funguje to stejně jako například u aplikace Soundhound, jenže tam když chcete text, tak vás aplikace pošle mimo a nabídne jen výsledky vyhledávání.
Genius je v tomto směru mnohem rychlejší a text zobrazí okamžitě. Navíc většinou zobrazuje i další informace o písničce, často je k dispozici i videoklip, kde si písničku můžete znovu přehrát. A to buď v malém okně pod textem nebo přes celou obrazovku.
Třetí možností je vyhledání textu automaticky, pokud posloucháte na mobilu hudbu třeba z Apple Music, Hudby Google nebo z jiného zdroje. Nejdříve musíte tuto funkci v menu aktivovat, následně se vám při poslechu hudby v notifikační liště objeví oznámení a odkaz na text přehrávané skladby.
Zatím jsme jen chválili, ale našli jsme i mušky. Databáze textů je obrovská, ale písniček je mnohem víc. Takže některé méně obvyklé věci Genius prostě nezná. Často to jsou starší písničky, stejně tak nemůžete počítat s tím, že aplikace najde všechny texty českých nebo slovenských interpretů. Hity ano, méně známé songy nikoliv.
Pro rozpoznávání písniček je lepší třeba zmiňovaný Soundhound, ten pozná i velké rarity. Pro běžné použití nám ale Genius velmi vyhovoval a to co hrály hudební televizní stanice našel na 98 procent. Což je velmi slušné. Jen u některých písní nezobrazil text ihned, museli jsme si vybrat ze seznamu skladeb. Platí to především pro různé remixy a podobně.
Na závěr ještě jedna zajímavá funkce. Pokud některým částem anglického (občas i v jiném jazyce) textu nerozumíte, stačí na něj klepnout a dostanete se k vysvětlení vybrané pasáže. Je to sice opět v angličtině či jiném jazyce, ale třeba s pomocí překladače se k výsledku dobere každý.