Na 8 let utrum! Blatter s Platinim musejí překousnout trest od etické komise. Koho litoval „věčný Sepp“?

Oba funkcionáři měli kvůli podezření z korupce od října pozastavenou činnost ve všech fotbalových aktivitách na 90 dní.

Nyní etická komise vynesla verdikt. Důkazy přednesené obhajobou podle ní nebyly dostačující. Platini s Blatterem porušili etický kodex FIFA o korupci a uplácení i o přijímání darů a jiných výhod.

Blatter se podle komise dopustil i střetu zájmů a zneužití funkce prezidenta FIFA. Vedle zákazu na 8 let musí Blatter zaplatit pokutu 80 tisíc švýcarských franků (asi dva miliony korun), Platini 50 tisíc.

 

Je mi líto sebe samého, že je se mnou takhle zacházeno. Cítím se jako boxovací pytel.

Sepp Blatter

Sepp Blatter

„Poradím se s právníkem a tento trest napadneme. Okamžitě se odvoláme k další komisi, půjdeme do arbitráže. Podle švýcarského práva mohu být suspendován na osm let jen za něco opravdu vážného. A já dostal osm let za co? Tohle nemá nic společného s etikou, šlo jen o administrativní chybu,“uvedl Blatter.

Stejně hovořil i Platini, který označil proces za „maškarádu popírající legitimitu a důvěryhodnost“.

Já mám svědomí čisté a nikdy jsem neudělal nic špatného.

Michel Platini

 

Michel Platini

Šedesátiletý Platini byl původně favoritem v únorové volbě prezidenta FIFA, kde se bude volit nástupce po Blatterovi. Kandidovat kvůli trestu ale nebude moci.

V roce 2011 dostal Michel Platini od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za poradenskou činnost v letech 1999 až 2002. Neexistuje však žádná smlouva ani doklad o transakci a oba shodně tvrdí, že mezi sebou měli ústní dohodu.

Sepp Blatter Michel Platini

„Uzavřeli jsme gentlemanskou dohodu už v roce 1998 po mistrovství světa. On řekl, že by rád dělal pro FIFA, ale že je drahý. Já mu řekl, že to není problém, ale že nemůžeme platit hned,“ tvrdí Blatter.

Etickou komisi nepřesvědčil.

Foto: Reuters
(bar)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru