Milníky anglického fotbalu IX: 15. srpen 1992, 15:05. Brian Deane dává první gól v historii Premier League

Gól do sítě Schmeichela

Jubilejní 10 000. gól v Premier League vstřelil v roce 2001 Les Ferdinand z Tottenhamu. Branku s pořadovým číslem 20 000 zaznamenal před čtyřmi lety záložník Aston Villy Marc Albrighton.

Ale kdo byl autorem vůbec první trefy v dějinách Premier League?

Tohle jméno už přece jen trochu zapadalo vrstvou prachu. Zní: Brian Deane. Útočník Sheffieldu United otevřel účet nově vytvořené soutěže v zápase proti Manchesteru United. Psal se 15. srpen 1992 a hodiny ukazovaly 15:05.

brian deane

Rodák z Leedsu měří 191 centimetrů a díky tomu byl především vynikajícím hlavičkářem. Právě tak padl i ten premiérový gól ročníku 1992/1993. V 5. minutě si urostlý centrforvard naskočil na prodloužený aut Carla Bradshawa z pravé strany a rybičkou zavěsil za záda bezmocného Petera Schmeichela.

[fve]https://youtu.be/UNx_HmifAm4[/fve]

Na svou výšku měl populární »Deano« také obdivuhodně vytříbenou techniku. Nebylo pro něj problémem skórovat ze 40 metrů do opuštěné brány, jako to kdysi předvedl proti Liverpoolu. To bylo v době, kdy třikrát nakoukl do anglické reprezentace.

Také během první půle zápasu s Rudými ďábly trhal obranu soupeře jako Yorkshirský rozparovač.

Přečtěte si taky: Milníky anglického fotbalu VIII: Ani kdyby ses dal na modlení, Arsenale! (1989)

Tři body od sestupu

Jeden gól mu rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu. Druhé trefy se tak dočkal až po přestávce ze značky pokutového kopu po faulu Garyho Pallistera na Alana Corka. Hosté pak už stačili jen snížit zásluhou Marka Hughese.

Tým z Bramall Lane tedy porazil Manchester United 2:1 a skvěle odstartoval ligový ročník. Jenže nakonec platilo známé rčení »první vyhrání z kapsy vyhání«.

Deane se sice do konce sezony prosadil ještě třináctkrát, ale jeho mužstvo se nebezpečně potápělo do sestupového pásma. V konečném účtování se zachránilo až v posledním kole a od pádu do druhé ligy je dělily pouhé tři body. Třeba to byly právě ty proti Rudým ďáblům za vítězství, s nímž nikdo nepočítal…

deane

Po sezoně Deane odešel, aby se pak do Sheffieldu United ještě dvakrát vrátil. Naposledy v 37 letech, kdy si tam odskočil uzavřít bohatou aktivní dráhu.

Zakopal si i za Benfiku Lisabon, a dokonce v daleké Austrálii za Perth Glory.

Trenérský sen

V únoru mu bude 48 let a už má za sebou i jednu trenérskou štaci. Dva roky vedl norský Sarpsborg, který dvakrát zachránil v nejvyšší soutěži, a postoupil s ním dokonce do semifinále národního poháru. Před rokem tam ale skončil a od té doby čeká na nabídku.

deane

Byl bych zklamaný, kdybych aspoň jednou v životě netrénoval Sheffield United.

Brian Deane

Zatím v rodném Leedsu pracuje jako sportovní konzultant pro právnickou firmu Blacks Solicitors LLP. Radí při uzavírání smluv, rozjezdu podnikání či v případě zranění. Mezi jeho kolegy patří mimo jiné bývalý reprezentant Walesu Robbie Savage.

„Měl jsem štěstí, že se mi vyhýbala zranění, a moje kariéra díky tomu trvala 20 let. Ale je zapotřebí přemýšlet i o alternativách. Co bych dělal, kdybych se vážně zranil? Vzdělání je pro fotbalisty velmi důležité,“ vzkazuje Deane svým nástupcům na zelených trávnících.

Ti už na něj možná zapomínají. Historický zápis však Deanovi nikdo neodpáře.

Příště: Herec Vinnie Jones a jeho Crazy Gang z Wimbledonu

Foto: www.whoateallthepies.tv, www.thestar.co.uk, images.cdn.fourfourtwo.com
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru