Milníky anglického fotbalu VII: Ze svahu se rozjíždí sněhová koule Alex Ferguson (1986)

Hledání nástupce

Matt Busby už 15 let pobíral zaslouženou penzi a jeho nástupce se stále nedařilo najít. Po jeho odchodu skončila v Manchesteru United zlatá éra, a slavný klub se dokonce musel smířit se sestupem do druhé ligy.

matt busby manchester

V polovině 80. let se sice zablýsklo na lepší časy a díky supertalentovanému Normanu Whitesideovi se na Old Trafford dvakrát stěhoval FA Cup, jenže titul byl stále daleko a po bruselské tragédii ještě ke všemu anglické kluby nesměly hrát evropské poháry.

Pravidelná umístění v elitní čtveřici tedy už nikoho nemohla uspokojit.

V hledáčku Skot z Aberdeenu

Manažer Ron Atkinson navíc na triumfy v nejstarší soutěži nenavázal a práce se mu nakonec vymkla z rukou. Média dlouho spekulovala o jeho možném odvolání. V hledáčku se ocitli dva trenéři: Terry Venables, který vedl Barcelonu, a mladý Alex Ferguson ze skotského Aberdeenu.

alex ferguson

Rodákovi z Glasgowa Fergusonovi tehdy bylo teprve 44 let, ale už měl za sebou záskok u národního týmu, kde nahradil náhle zesnulého Jocka Steina.

Aberdeenem rozbil hegemonii Celtiku a Rangers a třikrát vyhrál skotskou ligu. V roce 1983 dokonce po vítězství nad proslulým Realem Madrid dosáhl na Pohár vítězů pohárů.

Byl to neuvěřitelný výsledek. O to cennější, že v sestavě i na lavičce byli výhradně hráči skotského původu!

Přečtěte si taky: Milníky anglického fotbalu VI: Zahoďte medaile do popelnice. Přichází Brian Clough (1967-1993)

Změna na podzim roku 1986

Kolem Fergusona se dlouho točil Liverpool, ale ten si nakonec vybral svého vlastního hráče Kennyho Dalglishe. Ferguson měl tedy volnou cestu do Manchesteru United a bylo jen otázkou času, kdy tam usedne do horkého křesla.

Jeho čas nadešel na podzim 1986. Rudí ďáblové šli tenkrát od porážky k porážce. V úvodních osmi kolech hned šestkrát našli přemožitele. Podlehli dokonce i slaboučkému nováčkovi z Charltonu a v lize se krčili na předposlední příčce.

4. listopadu 1986 přetekl pohár trpělivosti. Manchester United utrpěl v Ligovém poháru debakl 1:4 se Southamptonem a Atkinson dostal padáka.

ron atkinson manchester

To, že rozhodně nebyl žádným trenérským nýmandem, později dokázal třeba v Sheffieldu Wednesday a Aston Ville.

Sázka na Fergusona

Jenže na Old Trafford to prostě chtělo pevnější ruku. Jinak vážně hrozil pád do druhé ligy. V kanceláři šéfa exekutivy Martina Edwardse se tak sešlo čtyřčlenné kolegium a definitivně se usneslo na jméně následovníka – a tím byl skutečně Ferguson.

„Sejdeme se na půl cesty mezi mezi Manchesterem a Aberdeenem,“ oznámil mu do telefonu ředitel Michael Edelson.

A tam, v domě Fergusonovy švagrové, se na konspirační schůzce bez vědomí vedení Aberdeenu vše během pár desítek hodin upeklo. 6. listopadu bylo oznámeno jedno z nejdůležitějších a nejšťastnějších rozhodnutí v historii klubu: Alex Ferguson se stává novým manažerem. Podepsal čtyřletý kontrakt.

Létající šálky čaje

Vedení klubu si od něj slibovalo, že dá do pořádku nejen výsledky a hru, ale také morálku a disciplínu. Edwards a spol. sice Fergusona nevarovali, že hvězdy v čele s Whitesidem, Bryanem Robsonem a Paulem McGrathem holdují alkoholu, ale skotský tvrďák to brzy poznal.

Zavedl přísnější životosprávu a pořádně zapracoval na fyzické kondici.

alex ferguson

Předcházela ho pověst temperamentního trenéra se vznětlivou povahou. Gordon Strachan, který ho z Aberdeenu i reprezentace dobře znal, musel spoluhráče upozornit na mnohá úskalí.

Než Alex přišel, varoval je před létajícími šálky čaje a také jim radil, aby se nechali ostříhat vzadu i na stranách nakrátko.

Martin Edwards

Těžké začátky

Zpočátku to šlo ztuha. Nový manažer v premiéře zažil prohru s Oxfordem United 0:2. Nakonec byl rád, že v první necelé sezoně dotáhl svůj celek aspoň na 11. místo. Bylo to nejhorší umístění od sestupu v roce 1974.

Postupně se ale Manchester United přece jenom zvedal. Ferguson nařídil kompletní přestavbu systému výchovy mládeže, koučingu a skautingu a sjednocoval celý klub odshora dolů. Všechny kolem sebe dokázal strhnout svým nadšením a pracovním nasazením. Na hřišti býval už v půl osmé ráno a pravidelně dřel 18 hodin denně.

„Ke každému se choval fantasticky. Od správce hřiště až po recepční,“ pochvaloval si Edelson.

Úspěch je jako sněhová koule

Už to ale chtělo nějaký hmatatelný výsledek. Fergusonovy plány byly v tomto ohledu založeny na jednoduché teorii – jedna trofej vede k dalším.

Vždycky musíte mít nějaký startovní bod a já vidím titul jako základ k dalším úspěchům Manchesteru United v budoucnu. Úspěch je jako sněhová koule, která jede ze svahu. Když Aberdeen poprvé vyhrál ligu, lidé si mysleli, že je to ojedinělá záležitost.

Alex Ferguson

Tu sněhovou kouli se dlouhou dobu nedařilo roztlačit. Trvalo to dlouho, než se rozjela.

Pak to ale přece jen přišlo – v roce 1990 vyhráli Rudí ďáblové FA Cup. A dál už to znáte: v roce 1993 první titul po 26 letech. A pak další. A další. A další…

manchester united 1994

Příště: It‘s up for grabs now…!

Přečtěte si taky: Milníky anglického fotbalu V: Bill Shankly, génius z kopačkárny (1959–1974)

 

Foto: Reuters, telegraph.co.uk, theoriginalwinger.com, mirror.co.uk
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru