Nastavený čas Milana ŠTĚRBY: Problém Manchesteru United. Chřadne jeho akademie

Vítězná mentalita

Největších úspěchů v minulých letech dosáhl Manchester United především díky svým odchovancům. O práci v mládežnické akademii se hovořilo s podobnou úctou, jako se dnes hovoří o barcelonské akademii La Masia.

Ryan Giggs, Paul Scholes, David Beckham. To jsou jen někteří z hráčů, kteří v minulosti prošli výchovným systémem United. Kromě velké fotbalové kvality měli společnou i vítěznou mentalitu a touhu uspět v rudém dresu.

giggs becks scholes

Kdykoliv jste se během této éry rozhodli sledovat zápas Manchesteru United, věděli jste přesně, co od tohoto týmu očekávat. Pro fanoušky tak bylo velice snadné se s týmem identifikovat.

Aura se vytrácí

Dnes je situace úplně jiná. Když si promluvíte s fanoušky přímo v Manchesteru, většinou mají všichni problémy s tím, že prakticky každou sezonu je tým úplně jiný.

V průběhu posledních let došlo k tolika změnám, že nyní příznivci absolutně neví, co očekávat. Zároveň hráči, kteří nejsou v týmu tak dlouho, berou angažmá na Old Trafford jako jakékoliv jiné.

Výkony hráčů jsou samozřejmě na profesionální úrovni. Ale nic víc. Tím pádem se vytratila aura týmu zcela oddaného klubovým barvám.

[related_program]

Talenti na odpis?

O to víc je překvapující, jak v současnosti v Manchesteru United nakládají s talenty, kteří uzráli ve vlastní mládežnické akademii. Zatímco v minulých letech ti nejlepší v týmu zůstávali a tvořili jádro týmu, v současnosti i ti nejlepší opouštějí United a míří do konkurenčních týmů.

Zářným příkladem je Danny Welbeck, který sice odehrál za Rudé ďábly 142 zápasů. V minulosti by ale bylo nemyslitelné, že by takový hráč vůbec odešel a zamířil do Arsenalu.

danny welbeck

A tak proslulost akademie Manchesteru United pomalu zaniká. Ty nejlepší produkty v poslední době slouží pouze k vyrovnání klubového rozpočtu.

Navíc ve městě mají v tuhle chvíli United obrovskou konkurenci v podobě Citizens. Manchester City dobudoval na jaře supermoderní a špičkové sportovní centrum. A začíná se to projevovat i na odlivu talentů, kteří teď dávají daleko častěji přednost bledě modrým barvám.

[related_program]

Foto: manchestereveningnews.com, mirror.co.uk
Milan Štěrba Autor článku
Milan Štěrba
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru