Milníky anglického fotbalu V: Bill Shankly, génius z kopačkárny (1959–1974)

Osudový muž Bill Shankly

Liverpool FC na tom byl koncem 50. let podobně jako Manchester United před příchodem Matta Busbyho.

Mohl se sice chlubit zaprášenými trofejemi ve vitríně, ale dlouho čekal na velký úspěch. Dokonce se potácel ve druhé lize. Vyřešil to úplně stejně jako největší rival: najal si manažera ze Skotska.

Muž, který měl ovlivnit několik dalších liverpoolských generací, se jmenoval Bill Shankly. Měl za sebou slušnou hráčskou kariéru v Prestonu a 12 startů za skotskou reprezentaci. Jako většina jeho vrstevníků i on doplatil na to, že mu do sportovního života vstoupila II. světová válka.

shankly

Po skončení hráčské kariéry se vrhl na trenérskou dráhu a přes několik provinčních klubů se krátce před Vánocemi 1959 dostal do Liverpoolu, kde nahradil Phila Taylora.

Těžké začátky

Žádný okamžitý impuls strádajícímu týmu nedodal. Ani to nešlo. Červený dres tehdy oblékala spousta průměrných hráčů, kteří na úvod Shanklyho angažmá podlehli Cardiffu 0:4 a Charltonu 0:3.

„Už po prvním zápase jsem věděl, že mužstvo na to prostě nemá. Potřebovali jsme posílit zálohu, sehnat brankáře a stopera, abychom přestali inkasovat. A také někoho, kdo by připravoval góly a kdo by je dával,“ vyjmenoval Shankly prakticky všechny důležité posty v sestavě.

Porady v kopačkárně

S pomocí nového realizačního týmu se mu dařilo kádr posilovat a zlepšit tréninkové podmínky. S asistenty Bobem Paisleym, Joem Faganem, Tomem Saundersem a Reubenem Bennettem se před zápasy zavírali do takzvané The Boot Room.

Byla to místnost, kde se skladovaly kopačky. Tady sedávali, popíjeli whisky a diskutovali o taktice, sestavě a strategii proti nejbližšímu soupeři.

bootroom

Záhy to přineslo ovoce. Reds se v roce 1962 vrátili do nejvyšší soutěže a už z ní nikdy nesestoupili.

Kompletně obměněný tým šel postupně nahoru a v roce 1964 po 17 letech získal mistrovský titul. Všechno tehdy šlapalo jako na drátkách a Shankly za celou sezonu protočil jenom 14 hráčů!

This is Anfield

„Byli jsme nejlépe trénovaný tým v zemi,“ chlubil se kanonýr Roger Hunt.

hunt

O rok později spolu se spoluhráči splnil velké manažerovo přání – Liverpool poprvé v historii klubu vyhrál FA Cup.

Z dnešního pohledu se možná nezdá být Shanklyho éra tak významná ve srovnání s druhou polovinou 70. let a 80. lety, kdy Reds vyhrávali tituly pravidelně a dominovali i na evropské scéně.

Bez svého duchovního otce by však liverpoolský klub nikdy nemohl být tím, čím je.

Shankly přinesl revoluční pokrok ve vyhledávání hráčů, ve vztazích s fanoušky, v psychologické práci.

To on přišel s nápadem, aby v tunelu vedoucím na trávník visela na zdi plaketa s nápisem This is Anfield – Tohle je Anfield.

anfield

Té se domácí hráči pokaždé pro štěstí dotkli a soupeři se jí často zalekli. Stal se z toho rituál, který přetrval dodnes.

A tradici The Boot Room rovněž převzali jeho nástupci.

Největší trenér v Anglii?

„Liverpool byl stvořený pro mě a já byl stvořený pro Liverpool,“ říkal Shankly trefně.

Když se v roce 1974 loučil, vnímalo to okolí jako předčasné a unáhlené rozhodnutí. Vždyť Shanklymu bylo teprve 60 let. Po 15 letech na lavičce Reds se však už cítil unavený a manželka jej přemlouvala, aby šel do důchodu.

Když jsem šel za předsedou, byla to ta nejtěžší věc na světě. Cítil jsem se, jako bych šel na elektrické křeslo.

Bill Shankly

Ještě pár let se kochal obrovskými úspěchy klubu, který pomáhal budovat. Když v roce 1981 zemřel na infarkt, byla to skoro národní tragédie. Podle mnohých odešel největší trenér, jaký kdy v kolébce fotbalu působil.

shankly

Byl to člověk, který nejenže postavil Liverpool na nohy, ale dodal mu i celospolečenský význam. Jeho životní filozofii dokonale vystihuje tento citát: „Někteří lidé věří, že fotbal je otázkou života a smrti. Takový přístup mě mrzí. Můžu vás ujistit, že je to mnohem, mnohem důležitější.“

Příště: Zahoďte medaile do popelnice. Přichází Brian Clough

 

Přečtěte si také: Milníky anglického fotbalu IV: Čas se zastavil. Busbyho děti ale žijí dál (1958)

Foto: theasiankop.com, thehardtackle.com, lfchistory.net, liverpoolecho.co.uk, liverpoolecho.co.uk twitter
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru