Bitevní pole Vlasty KAISERA: Kdyby ty obrany nebyly aneb Když mají útočníci volné ruce

Domácí brzy vedli 2:0, během druhé půle prohrávali 2:4, aby pak během dvou minut srovnali na konečných 4:4. Obrany měly v tomto zápase opravdu den náhradního volna, ale divák – a fotbalový komentátor – se z toho mohl radovat.

[related_program]

Sledovat a popisovat perfektní a bezchybnou organizaci obran v zápase, který nakonec skončí 0:0 nebo 1:0, není zdaleka tak zajímavé a záživné, třebaže takové utkání může být z taktického hlediska perfektní.

To zápas v Leverkusenu určitě nebyl.

Bylo to všechno, jen ne normální zápas. Proto ale trenéři, hráči a diváci chodí na stadion. Nakonec jsme ještě měli velkou šanci na 5:4, to by bylo úplně nejbláznivější.

Roger Schmidt, trenér Leverkusenu

Schmidt vystudoval technický obor, je inženýrem, navíc je to Němec, takže má určitě rád preciznost a přesnost. Takový vývoj zápasu ale určitě dopředu nepředvídal a nekalkuloval s ním.

To ostatně ani experti a „rádoby experti“, kteří si vždy budou zkostnatěle spojovat italský fotbal především s dokonale propracovanými defenzívami a vyčkávavou hrou na co nejméně inkasovaných branek. A také s minimem těch vstřelených.

Římané? To není žádné catenaccio

AS Řím francouzského trenéra Rudiho Garcii je opravdu jiný. Výrazně jiný. Vlci skórovali alespoň jednou ve dvaadvaceti po sobě hraných soutěžních zápasech, naposledy nedali ani gól v polovině března, když prohráli v osmifinále Evropské ligy s Fiorentinou 0:3.

Od té doby ale také jen pětkrát udrželi čisté konto, v tomto soutěžním ročníku zatím jen jedinkrát. Typickým herním projevem AS Řím je tedy poněkud přespříliš rozevlátá ofenzíva. To výrazně vygradovalo v posledních pěti utkáních, kdy Garciovi svěřenci osmnáct branek dali a jedenáct dostali.

Leverkusen's Kevin Kampl (L) and Roma's Lucas Digne fight for the ball during their Champions League group E soccer match in Leverkusen, Germany, October 20, 2015. REUTERS/Wolfgang Rattay

Tedy průměrné skóre 3,6:2,2 – tak by to i s jedním desetinným místem přesně vypočítal „inženýr“ Roger Schmidt. Trenér, který podle svých vlastních slov příliš nesleduje hru soupeře, snaží se spíše o to, aby jeho tým hrál tu svou hru.

AS Řím ale tento předpoklad v BayAreně dokonale překazil. Bylo to jak v nějaké hospodské bitce, kdy se nejdřív útočník namlsá tím, jak to s jeho sokem půjde snadno a jako po másle. Přestane si dávat pozor a pak najednou neví, kde všude se krýt před údery rozdurděného soupeře.

[related_program]

Triumf německé vůle

Přesto německá mentalita nakonec opět slavila svůj triumf. Nikdy se nevzdávat, znělo hráčům v uších. A s více než laskavým přispěním římské obrany Bayer Leverkusen dokázal v rozpětí dvou minut vyrovnat.

To byla od nás sebevražda, úplné zahození toho, co jsme si pracně vybudovali.

Rudi Garcia, trenér AS Řím

Zároveň však Garcia dodal: „I pro náš tým je ale velkým pozitivem, že jsme to za stavu 0:2 nezabalili.“

Roma's Rudi Garcia reacts during their Champions League group E soccer match against Leverkusen in Leverkusen, Germany, October 20, 2015. REUTERS/Wolfgang Rattay

A nutno říct, že to bylo VELKÝM pozitivem i pro diváky a pro nás komentátory. Zkušenost nás totiž učí, že když nějaký tým vede po gólech ve 4. a 19. minutě 2:0, je skoro po zápase. Brzké snížení na 2:1 bylo proto nadějné a vyrovnání na 2:2 stalo se důvodem k euforii. Zápas nekončí, naopak začíná, mohli jsme si říct! Stalo se…

Leverkusen's Kevin Kampl and Kyriakos Papadopoulos (L) react after their teammate Admir Mehmedi (not pictured) scored a goal during their Champions League group E soccer match against Roma in Leverkusen, Germany, October 20, 2015. REUTERS/Wolfgang Rattay Roma's Miralem Pjanic (R) reacts after scoring a goal past Leverkusen's Bernd Leno during their Champions League group E soccer match against Roma in Leverkusen, Germany, October 20, 2015. REUTERS/Wolfgang Rattay

Pracovní den útočníků a den volna obránců se tedy nakonec stal společným fotbalovým svátkem.

Foto: Reuters
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru