Velká pardubická! Projděte si všechna NEJ legendárního dostihu, který se běží dnes odpoledne. Od Železníka přes Taxis po závody bez vítěze.

Prostřednictvím O2 TV pak můžete v neděli odpoledne (a nebo kdykoliv jindy) přímo u toho! Hlavní dostih má start na programu v 16.40!

[related_program]

Nejúspěšnější žokej

Nejlepším jezdcem Velké pardubické se stal s 8 výhrami slavný český žokej Josef Váňa.

Připomeňme si jeho životní příběh.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=oS4cgK0j9qU[/fve]

Nejmladší vítěz

Nejmladším vítězem se stal roku 1956 Josef Vavroušek. V 19 letech se postavil na start Velké pardubické poprvé a ihned slavil úspěch. Vůbec nejmladším závodníkem na startu byl Josef Váňa mladší (16 let).

pardubicka vabroušek

Nejstarší vítěz

Amatér Vladimír Hejmovský vyhrál ve věku 59 let na koni Salvátor. O rok mladší byl v době své poslední výhry Josef Váňa starší.

pardubicka hejmovsky

 

[related_program]

Nejlepší žokejka

Žen v závodu se za 124 let objevilo už poměrně mnoho. První a zároveň nejlepší z nich byla Lata Brandisová. V roce 1937 se stala v sedle klisny Normy doposud jedinou vítězkou Velké pardubické.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=f4XrgVoQYDA[/fve]

Nejúspěšnější kůň

Čtyřikrát vyhrál Velkou pardubickou kůň Železník. Do cíle ho dovedl v letech 1987, 1988, 1989 a 1991 žokej Váňa.

pardubicka zeleznik

Do dějin vstoupil hlavně triumf z roku 1991, kdy Železník upadl na Poplerově skoku. Váňa se však vrátil do sedla a slavně zvítězil.

[fve]https://youtu.be/UYUEWEx9YEI[/fve]

Nejvíce pádů v závodě

V roce 1909 dostih nedokončil ani jediný kůň. Bez vítěze zůstal i ročník 1920. Do cíle doběhl jediný Jonathan, ale byl diskvalifikován kvůli překročení časového limitu. V dnešní době jsou už překážky bezpečnější, a tak se závodu bez vítěze bát nemusíme.

[related_program]

Nejstarší kůň

Nejstarším koněm na dráze byl v roce 1954 Unkas, kterému bylo neuvěřitelných 14 let. Nejstarším vítězem se stal v roce 1991 třináctiletý Železník.

Nejvíc výher v řadě

Jediný žokej, který vyhrál čtyři ročníky za sebou, byl Peter Gehm (2001–2004, s Chalcem, Maskulem a 2x s Registanou), německý jezdec, který je od pádu v roce 2004 na invalidním vozíku. letos může Gehma vyrovnat Jan Faltejsek.

pardubicka gehm

Nejrychlejší kůň

Rekord drží bílá klisna Sixteen s časem 8:58,99 minut. V roce 2008 zaběhla vůbec jako první Velkou pardubickou pod 9 minut.

pardubická sixteen

 

[related_program]

Nejvíce účastí v dostihu

Žokej Josef Váňa startoval 28x, takže vedle nejúspěšnějšího závodníka drží i titul za nejvíce účastí v závodu. Následují ho Dušan Andrés (20 startů), Václav Chaloupka (18) a Richard Harry Fletcher (17).

Nejnebezpečnější překážka

Velký Taxis, pojmenovaný po princi Thurn-Taxisovi, je nejnebezpečnější překážkou trati. Kvůli ní muselo být utraceno již 29 koní. Za celou historii se o jeho nebezpečnosti vedly diskuze. Poprvé už na konci 19. století.

Jasnosti, vy ani já nebudeme už tuto překážku překonávati, a proto není důvodů, proč bychom ji měli vyřaditi a někomu ji ulehčovali.

Egon Maximilian Lamoral Prinz von Thurn und Taxis

Naposledy byl přebudován v roce 1993. Překážku tvoří 150 centimetrů vysoký a 180 centimetrů široký živý plot, za kterým je metr hluboký (dříve 2 metry) a 4 metry dlouhý příkop. Celkem kůň musí překonat 150 centimetrů výšky a 580 centimetrů délky.

[related_program]

Foto: eshop-rychle.cz, pardubice-racecourse.cz, equichannel.cz, kone-equestrian.cz, ibestof.cz, draace.cz
(bar)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru