Chuligáni mění image a pomáhají. Jak tvrdá jádra fotbalových fanoušků spojila uprchlická krize

Každý z nás je člověk, stejně jako oni

Pro někoho je to možná překvapení, avšak ve světle současného vývoje uprchlické krize jde o naprosto logický krok.

Sparťané a baníkovci se spojili, aby pomáhali uprchlíkům.

Vše začal sparťanský fanoušek, který si říká Šála.

„Štvalo mě, jak si kluci v hospodě i při nácviku chorea furt dokola opakují falešné zprávy, které se týkají uprchlíků. Dal jsem si práci a všechny největší hoaxy jim trpělivě a s klidem vysvětlil,“ popsal první krok Šála.

To samé na Baníku

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Kluci nad tím začali opravdu přemýšlet a nakonec pochopili, že k nám žádní teroristi a znásilňovači žen a dětí neutíkají, že jde o obyčejné lidi, které z jejich domovů vyhnal strach o vlastní život a budoucnost,“ doplnil angažovaný fanoušek.

Šála se po internetu náhodou spojil s ostravským „kotelníkem“, který si říká Odpich a který v Ostravě shodou okolností dělal úplně to samé a se stejným výsledkem.

Pomoc všem uprchlíkům

A tak se baníkovští a sparťanští ultras spojili, aby pomohli uprchlíkům, kteří ve velkých vlnách míří do Evropy.

„Fotbal musel jít na chvíli stranou, tohle je mnohem důležitější než nakopávání meruny. Domluvili jsme se s Charitou a pořádáme finanční sbírku. Zároveň ti z nás, kteří mají ubytovací kapacity, zajišťují nocleh potřebným jednotlivcům i rodinám,“ řekl Odpich s tím, že i ty nejváhavější ultras zlomila síla osobních příběhů uprchlíků.

„Oni fakt neměli jinou možnost. V jejich zemi je válka a žádná budoucnost. Je naprostý nesmysl, že by šlo o nějaký plánovaný přesun teroristických armád. Naopak oni před teroristy utíkají,“ dodal Odpich.

Zdarma na ligu

Šála s Odpichem samozřejmě chtějí, aby se do jejich snažení zapojily i kluby, kterým fandí. Podobně jako to udělaly některé velké kluby v Evropě.

ATTENTION EDITORS: SPANISH LAW REQUIRES THAT THE FACES OF MINORS ARE MASKED IN PUBLICATIONS WITHIN SPAIN Zaid, 7, son of Osama Abdul Mohsen, a Syrian refugee who was filmed being tripped by a camerawoman as he fled police in Hungary with him, smiles as he stands next to Real Madrid's Cristiano Ronaldo before the Spanish first division soccer match against Granada at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, September 19, 2015. REUTERS/Sergio Perez Athletic Bilbao fans from the Herri Norte section hold up a sign reading Refugees Welcome during their UEFA Europa League Group L Group Stage soccer match against Augsburg at San Mames stadium in Bilbao, northern Spain, September 17, 2015. Athletic won 3-1. REUTERS/Vincent West A sticker reading 'Refugees welcome. We help' is seen at the jersey of 1.FC Cologne's Matthias Lehmann during their Bundesliga first division soccer match against Borussia Moenchengladbach in Cologne, Germany September 19, 2015.  REUTERS/Ina Fassbender   DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE DURING MATCH TIME TO 15 PICTURES PER GAME. IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO IS NOT ALLOWED AT ANY TIME. FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050

„Podařilo se nám domluvit, že uprchlíci, kteří budou mít zájem, můžou zdarma chodit na ligové zápasy. Navíc některé technicky zdatné lidi kluby zaměstnají v provozu stadionu a tak podobně,“ usmál se Šála.

Jejich aktivita nezůstala bez odezvy u ostatních fanoušků.

„Už se k nám připojili Tepličtí, sigmáci a Brňáci. V Plzni zatím o tom diskutují, ale je to na nejlepší cestě. I v dalších týmech se o tom věcně debatuje a brzy očekávám, že se do naší aktivity zapojí všechny týmy z první ligy. Jen na Slavii je to teď kvůli novým vlastníkům trochu komplikovanější, ale i tam to pude,“ nezakrýval dojetí Odpich.

Komentář pana Zelí:

K této aktivitě není, co bych dodal. Hluboce se klaním všem, kteří našli odvahu jít proti většinovému proudu. Ukázali tak, že uvnitř každého fotbalového fanouška je pořádný kus člověka. Na jejich počest v redakci při nejbližší možné příležitosti upeču halal kachnu.

pan Zelí Autor článku
pan Zelí
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru