Potápěči vytvořili nový český rekord. Pod vodou strávili přes 102 hodin

V zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova vytvořila skupina českých potápěčů v rámci vědeckého pokusu nový rekord v pobytu pod vodou. Pod hladinou strávili bez přestávky celkem 102 hodin a 25 minut, čímž o 25 minut překonali dosavadní rekord z roku 1967. Po celou dobu byl pod hladinou iniciátor a vedoucí celého projektu David Vondrášek, který měl pod hladinou pravidelné návštěvy ze stran svých kolegů i dalších zkušených potápěčů. Potápěči trávili skoro všechen čas ve speciální podvodní kabině, tzv. kesonu v hloubce 10,5 m pod vodní hladinou.

„Cítím se i po pěti dnech pod vodou docela fajn. Zatím mi tak úplně nedochází, co se povedlo. Ale jsem samozřejmě rád – nejen za rekord, ale i za naměřená data k dalšímu vědeckému zpracování,“  uvedl hned po vynoření David Vondrášek. Za nejhorší na celém pobytu považuje vysokou vlhkost, která v kesonu neklesla pod 90 %. „Všechno jsme měli furt vlhké,“ komentuje pobyt Vondrášek a přiznává, že už se těší na pořádnou večeři. „Týden dole jsem skoro nic nejedl. Nebyla chuť. A ani nyní nemám moc hlad, i když mi teď na břehu raději něco dali, abych doplnil energii.“

INTERNET POD VODOU

Během celého pobytu pod vodou bylo potápěčům k dispozici připojení k internetu od O2, díky kterému mohli zůstat v kontaktu se světem nad hladinou. „Díky internetovému připojení se za námi mohla podívat i veřejnost. Na internetu běžel přímý přenos z webkamery umístěné v podvodním kesonu“, dodává Vondrášek. Potápěči mohli zároveň v podvodní kabině sledovat zpravodajství, poslouchat muziku nebo dokonce sledovat O2 TV.  Signál u lomu posílil mobilní vysílač.

Cílem projektu bylo získat zkušenosti a ověřit technické i technologické postupy při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. „Poznatky z celého projektu i několika lékařských pokusů využijeme pro budoucí experiment s maximálně soběstačnou stanicí pod vodou,“ dodal na závěr Vondrášek, podle kterého byla celá akce maximálně profesionálně připravena.

 

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Jak dobře ochránit chatu před blížící se zimou?  
Nahoru