Potápěči vytvořili nový český rekord. Pod vodou strávili přes 102 hodin

V zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova vytvořila skupina českých potápěčů v rámci vědeckého pokusu nový rekord v pobytu pod vodou. Pod hladinou strávili bez přestávky celkem 102 hodin a 25 minut, čímž o 25 minut překonali dosavadní rekord z roku 1967. Po celou dobu byl pod hladinou iniciátor a vedoucí celého projektu David Vondrášek, který měl pod hladinou pravidelné návštěvy ze stran svých kolegů i dalších zkušených potápěčů. Potápěči trávili skoro všechen čas ve speciální podvodní kabině, tzv. kesonu v hloubce 10,5 m pod vodní hladinou.

„Cítím se i po pěti dnech pod vodou docela fajn. Zatím mi tak úplně nedochází, co se povedlo. Ale jsem samozřejmě rád – nejen za rekord, ale i za naměřená data k dalšímu vědeckému zpracování,“  uvedl hned po vynoření David Vondrášek. Za nejhorší na celém pobytu považuje vysokou vlhkost, která v kesonu neklesla pod 90 %. „Všechno jsme měli furt vlhké,“ komentuje pobyt Vondrášek a přiznává, že už se těší na pořádnou večeři. „Týden dole jsem skoro nic nejedl. Nebyla chuť. A ani nyní nemám moc hlad, i když mi teď na břehu raději něco dali, abych doplnil energii.“

INTERNET POD VODOU

Během celého pobytu pod vodou bylo potápěčům k dispozici připojení k internetu od O2, díky kterému mohli zůstat v kontaktu se světem nad hladinou. „Díky internetovému připojení se za námi mohla podívat i veřejnost. Na internetu běžel přímý přenos z webkamery umístěné v podvodním kesonu“, dodává Vondrášek. Potápěči mohli zároveň v podvodní kabině sledovat zpravodajství, poslouchat muziku nebo dokonce sledovat O2 TV.  Signál u lomu posílil mobilní vysílač.

Cílem projektu bylo získat zkušenosti a ověřit technické i technologické postupy při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. „Poznatky z celého projektu i několika lékařských pokusů využijeme pro budoucí experiment s maximálně soběstačnou stanicí pod vodou,“ dodal na závěr Vondrášek, podle kterého byla celá akce maximálně profesionálně připravena.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Bezpečnostní experti z O2 varují před novou vlnou podvodných SMS zpráv
Nahoru