TOP 6 derby pražských S. Legendy, krásné góly i nejhorší sudí. Co o něm (možná) nevíte?

Největší rivalita

Za vše mohou samozřejmě rozhodčí. Už v roce 1896 hrály Sparta a Slavia první vzájemné utkání. Ač Sparta vstřelila gól, zápas skončil 0:0. Rozhodčí Rössler-Ořovský branku dodatečně odvolal, chtěl tak předejít vzájemné nevraživosti obou týmů. Dosáhl ovšem naprostého opaku a odstartoval již 119 let trvající rivalitu. Suverénně největší v českém fotbale.

[fve]https://youtu.be/B-oyyugZf2g[/fve]

Nejvíc gólů

Nejvíce gólů padlo ve 106. derby odehraném v červenci roku 1943. Za 90 minut dokázala pražská S vstřelit neuvěřitelných 12 gólů. Slavia tehdy vyhrála vysokým rozdílem 8:4. Rekordmanem mezi střelci je legendární Josef Bican. Jeho 35 gólů bude těžko někdo překonávat. Na straně Sparty nastřílel nejvíc branek Josef Ludl (19).

Nejkrásnější góly

Je vám milejší sólo Vladimíra Šmicera, nebo poslední gól Slavie v derby z dílny Milana Škody? A co veledůležitá trefa Pavla Nedvěda z jara 1995. Podívejte se na krásné góly z derby S v samostatné české lize!

[fve]https://youtu.be/nn5jEj2LdHs[/fve]

[fve]https://youtu.be/OJmZAUM0hX8[/fve]

Největší nářez

V červnu roku 1952 padla Slavia ve 133. derby 1:8. Zatímco poločas byl vyrovnaný 1:1, druhou půli už sešívaní nezvládli. Rudá parta však má v kronikách zaznamenánu ještě větší potupu. V listopadu 1907 prohrála dokonce 1:9.

Nejvíce diváků

V dubnu 2007 se hrálo v pořadí 265. derby. Utkání, v němž skóroval pouze Pavel Horváth, vidělo 20 565 fanoušků, což je rekord samostatné české ligy. Historicky nejvyšší návštěvou je 50 105 diváků ze 4. září 1965.

Nejhorší rozhodčí

Ač první zápas vyvolal kvůli „férovosti“ rozhodčího dlouhotrvající spor, zajisté se nejednalo o nejhůře odpískané derby. Prvenství drží zřejmě sudí Pavlín Jirků, který „pohnojil“ 237. derby. V září roku 1995 se rozhodl netrestat sparťany a sešívaným tak odepřel 2 jasné penalty. Zejména díky němu tak Sparta snadno vyhrála 2:0.

[fve]https://www.youtube.com/watch?t=42&v=xq-DHK0jbJY[/fve]

Jaký rekord překoná 284. derby hrané již tento víkend?

https://instagram.com/p/79eMswsF63/?tagged=slavia

Přímý přenos sledujte na O2 Sport. V neděli začíná předzápasové studio ve 14.30.

Díky multidimenzi si budete moci vybrat z několika kamer. A tentokrát i z několika komentářů zápasu – neutrálního, slávistického i sparťanského.

[related_program]

(bar)
Redakce O2 TV Sport Autor článku
Redakce O2 TV Sport
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru