Jednoduché ovládání a velké ikony aneb jak vybrat mobil vhodný pro seniory

Mladí lidé sice prahnou po nejnovějších modelech chytrých telefonů s nejvychytanějšími funkcemi, ale senioři z technologických novinek už tak nadšení nejsou. Potřebují takový přístroj, který se jim bude snadno ovládat a vše bude přehledné a srozumitelné. Co vzít tedy při výběru telefonu pro seniora v potaz?

Velikost displeje i ikon
Starší lidé mohou mít problémy se zrakem, proto je důležité vybírat telefony s větším rozlišením displeje i písma. To musí být dobře čitelné a snadno přizpůsobitelné individuálním potřebám. Je důležité, aby vše na displeji bylo dostatečně kontrastní, čísla i písmena přiměřeně velká a dobře čitelná.

Hlasitost vyzvánění
Důležitým aspektem při výběru telefonu je možnost velmi hlasitého vyzvánění. To ocení zejména senioři, kteří se trápí problémy se sluchem. Kromě upozornění na příchozí hovor nebo SMS je také potřeba myslet na kvalitu a hlasitost hovoru, aby telefonující dobře slyšel.

SOS tlačítko
Super vychytávkou je u specializovaných telefonů pro seniory SOS tlačítko. Jde o velké a snadno viditelné tlačítko, které při zmáčknutí vytočí předem určené číslo (nebo čísla) a na něj pošle SMS zprávu. V naléhavých situacích lze tedy snadno přivolat pomoc či kontaktovat někoho z blízkých.

Další funkce
Zkuste svým babičkám a dědečkům vysvětlit, že dnešní telefony mohou využít i jinak než jen k volání a posílání SMS. Jejich běžnou součástí je budík, rádio, kalkulačka nebo fotoaparát a hodí se i baterka.

Tipy na závěr
Doro Liberty 820 miniVe výběru nehledejte žádné složitosti. Telefon pro seniora musí být jednoduchý na ovládání a manipulaci. Pokud jdete na staršího člověka se složitým přístrojem, nemá trpělivost se s ním učit zacházet a odmítá ho. Při výběru se zaměřte také na samotného uživatele, jeho zručnost a požadavky.

Rozhodně telefon nejdříve nastudujte sami a všechny funkce vyzkoušejte. Až poté předejte telefon do rukou vašim blízkým. Vše jim ukažte a vyzkoušejte společně.

V nabídce operátora O2 je aktuálně seniorský telefon Doro Liberto 820 Mini s operačním systémem Android a možností vzdáleného ovládání – když si senior neví rady, můžete se k jeho přístroji připojit prostřednictvím speciální aplikace My Doro Manager a udělat patřičné nastavení. O2 těchto přístrojů od zahájení prodeje na jaře letošního roku prodalo už 270 kusů a Nadace O2 za každý z nich věnovala 100 Kč na provoz Linky seniorů.  Ta pomáhá seniorům a lidem, kteří o ně pečují. Je k dispozici zdarma každý den od osmi do osmi hodin (8.00 – 20.00) a senioři zde získají poradenství v sociální a právní oblasti i pochopení při každodenních starostech.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Dveře do světa Galaxy AI vám otevřou nové skládačky od Samsungu! Ulehčete si život se smartphony Z Flip6 a Z Fold6 
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru