Sony Xperia M4 Aqua – vodotěsná stylovka s překvapivou výbavou

Sony Xperia M4 Aqua nabízí vyvážený poměr ceny a výkonu v atraktivním designu, který zaujme i ženy. Těm, zejména v bílé barvě, díky velmi tenkému tělu a kompaktním rozměrům padne nejen do oka, ale také bez problémů do ruky. Telefon si své uživatele získá hlavně svými rozsáhlými multimediálními funkcemi, vysokým výkonem a výdrží baterie, která z něj dělá ideální nástroj pro kombinaci práce i zábavy. Potěšit však dokáže i svou odolností vůči vodě a prachu, a to zejména tehdy, když vám omylem spadne třeba do vody.

Největší přednosti a slabiny

+ atraktivní design

+ hlasitý reproduktor pro přehrávání hudby

+ velice rychlý a plynulý systém

+ slušná výdrž akumulátoru (více než 1 den při aktivním používání)

+ odolnost proti prachu a vodě dle IP68

+ notifikační dioda

+ velmi slušná síťová i multimediální konektivit

 

– displej hůře čitelný na slunci s mdlešjím podáním barev
– extrémně malá vnitřní paměť (microSD karta nutná)

– přední i zadní strana telefonu jsou velice náchylné na ulpívání otisků prstů

– pomalá nabíječka

Vzhled, který vás dostane

Sony Xperia M4 Aqua nabízí jednoduchý a čistý design, který však obzvláště v bílé barvě dokáže oslovit nejednoho zájemce o stylový telefon. I když telefon na rozdíl od svého dražšího bratříčka, kterému je nadmíru podobný, nedisponuje kovovými prvky, díky lesklým zádům, bohužel náchylnějším na otisky prstů, je dostatečně reprezentativní. Na druhou stranu, otisky prstů lze kdykoliv omýt pod tekoucí vodou, telefon je totiž odolný i proti ponoření pod vodu (dle IP68). Zejména bílá barva osloví dámy, které si telefon získá i zajímavou koncepcí zadní strany pokryté sklem. Navíc i přes 5“ displej má Sony Xperia M4 Aqua velice kompaktní rozměry, nízkou hmotnost a tloušťku pouhých 7,3 mm, takže je pro menší dámské ruce i kabelky jak ušitá.

Bezpečnost na dobré úrovni, telefon najdete či smažete i na dálku

Sony Xperia M4 Aqua nabízí pokročilou sadu bezpečnostních nástrojů. Vedle standardních možností zabezpečení přístupu k telefonu grafickým obrazcem, PINem a heslem stojí za zmínku možnost zvolit si hned ze tří úrovní zobrazování oznámení na zamčeném zařízení. Buď zde uvidíte veškerý obsah oznámení (tj. např. odesílatele mailu a jeho začátek), nebo jen základní informace bez citlivých údajů (dozvíte se, že máte nepřečtený e-mail, ale ne už od koho a o čem), anebo budou až do odemčení telefonu všechna oznámení plně skryta.

Když už je řeč o zamykání telefonu, tak Xperia M4 Aqua, podobně jako jiné telefony s Androidem 5.0, nabízí funkci Smart Lock. Ta umožňuje nechat telefon automaticky odemknutý, pakliže se nachází v okruhu 100 m (dle GPS) od důvěryhodného místa (např. u vás doma), je připojen k důvěryhodnému zařízení (např. handsfree sadě ve vašem automobilu) anebo „vidí“ předním fotoaparátem důvěryhodný obličej. Tato funkce dokáže výrazně usnadnit život, zejména v automobilu, ale bohužel nefunguje vždy spolehlivě.

Když je řeč o pokročilejších bezpečnostních funkcí, pak stojí za zmínku i možnost vzdálené správy telefonu prostřednictvím portálu MyXperia. Ten nabízí dnes již standardní možnosti vyhledání telefonu na mapě, jeho prozvonění, zamčení, změny PIN kódu a samozřejmě vymazání všech dat. Xperia M4 Aqua dává uživatelům k dispozici široké možnosti povolovat či zakazovat i další nástroje pro vzdálenou správu a nastavení bezpečnosti, např. nastavení group policy prostřednictvím pravidel na Exchange Serveru apod. Nedílnou součástí bezpečnostních funkcí je také šifrování dat, které je samozřejmě možné aktivovat jak pro vestavěnou paměť, tak i pro data na paměťové kartě.

Baterie s přehledem vydrží déle než 1 den

Pokud dokáže Sony Xperia M4 Aqua něčím opravdu příjemně překvapit, je to výdrž baterie. Ta i při intenzivním využívání vydrží běžně 1,5 dne. Navíc je zde pro případ nouze přítomen i inteligentní režim úspory baterie Stamina, který ponechá chytrému telefonu jeho chytré funkce a za cenu mírného poklesu výkonu a mírného zpoždění některých operací pro přenos dat výrazně prodlouží životnost baterie. Trochu horší je to ale s rychlostí nabíjení. Telefon se běžně nabíjí přes 2 hodiny, a pokud jej při nabíjení používáte, můžete se hravě dostat i na tři a víc.

Jednoduché a rychlé ovládání oceníte každý den

Sony na Xperii M4 Aqua ponechalo téměř čistý Android 5.0 Lollipop, který se odlišuje jen v detailech, zejména pak v notifikační liště a liště nastavení. Změny jsou ale spíše k lepšímu, hlavně pro běžné uživatele, kteří nepotřebují mít po ruce přehršel různých přepínačů. Navíc jsou zde k dispozici i některá šikovná rozšíření systému jako je např. lupa, vylepšení zvuku mikrofonu a reproduktoru během hovoru apod. Výbornou zprávou také je, že z čistého Androidu zde zůstal i populární prvek Google Now!, který vás dokáže informovat o počasí, dopravní situaci na cestě domů/do práce, apod. Z pohledu ovládání telefonu stojí za zmínku, že Xperia M4 Aqua disponuje softwarovými ovládacími tlačítky. Ta však zůstávají de facto po celou dobu viditelná a dokáží se i přetáčet na všechny čtyři strany displeje, takže nevadí, když telefon chytnete náhodou obráceně.

Vysoký výkon, kvalitní reproduktor a řada vychytávek

Na svoji cenovku disponuje Xperia M4 Aqua překvapivě výkonným hardwarem. Osmijádrový 64-bitový procesor Qualcomm Snapdragon 615 doplňuje 2 GB RAM a výkonná grafika Adreno 405. Prostředí telefonu je tak za každých okolností plynulé a zbývá dost výkonu i na náročnější hry. Cena se však promítla jinde. Z vestavěné paměti 8 GB je uživateli k dispozici pouze 2,75 GB. Paměťová karta microSD (s kapacitou až 200 GB) je tak naprostou nutností i pro běžné uživatele. Cenovka se projevila také na 5“ displeji. Ten má rozlišení HD 1280×720 bodů, což vůbec nevadí, protože uživatel ho od Full HD nemá šanci rozpoznat, ale jeho podaní barev a jas nejsou z nejlepších. Zejména na přímém slunci vám může přijít displej poněkud tmavší.

Vestavěný 13 Mpx fotoaparát patří spíše k průměru. Za dobrých podmínek však dokáže pořídit kvalitní snímky, stejně jako přední 5 Mpix fotoaparát určený pro selfie. Navíc disponuje celou řadou kreativních režimů a mnoho dalších jich nabízí ke stažení. Výhodou může být i fakt, že díky voděodolnosti je možné snímat video i pod vodou. Velká chvála naopak patří vestavěnému reproduktoru, který nejen, že je dostatečně hlasitý i pro ozvučení menší místnosti, ale jeho hudební přednes je navíc překvapivě dobrý. Za zmínku stojí i přítomnost bezdrátové technologie Miracast pro zrcadlení obrazu z telefonu na televizoru, či podpora pro technologii ANT+ pro připojení různých sportovních senzorů jako jsou např. čidla tepové frekvence. Nechybí ani vestavěný DLNA server, který vám v rámci lokální sítě umožní např. přehrávat hudbu z vašeho telefonu na domácím A/V recieveru či chytrém televizoru.

Paměťová karta přijde vhod

Sony Xperia M4 Aqua nabízí vše, co byste od moderního chytrého telefonu čekali. Nechybí podpora všech pásem LTE používaných v sítí O2, WiFi, Bluetooth 4.1, NFC ani navigačních systémů GPS i Glonass. Ostatně navigace zde funguje rychle a bezchybně a i zaměření polohy je velice rychlé. A rychlé je i vše ostatní, včetně práce s prohlížečem, e-maily a dokumenty, což je způsobeno výkonným 1,5 GHz osmijádrovým procesorem. Veškerá produktivita však začíná až s vložením microSD karty. Z vestavěných 8 GB máte totiž k dispozici jen 2,75 GB a při zaplnění 2,3 GB vás telefon bude neustále upozorňovat, že už vám dochází místo na interním úložišti. Přitom jen instalace základních programů Microsoft Office jako jsou Outlook, Word, Excel a PowerPoint, které jsou k dispozici na Google Play zdarma, zabere několik set megabajtů. Naštěstí není problém drtivou většinu programů přesunout na paměťovou kartu, což malé vnitřní paměti značně odlehčí. S dostatečně rychlou paměťovou kartou tak nebudete mít po stránce produktivity s Xperia M4 Aqua sebemenší problém.

O2 tento stylový telefon nabízí se Zárukou nejnižší ceny za 6995 korun. Nyní je v nabídce v černé a bílé barvě, v průběhu září se dočkáte také korálově růžové.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Představujeme vám 7 důvodů, proč si koupit smartphone Google Pixel. Věděli jste, že u O2 k němu dostanete O2 TV HBO a Sport na půl roku zdarma? 
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru