MS v atletice: Eaton překonal světový rekord v desetiboji, Tóth získal první zlato pro Slovensko

Osmý den (sobota 29. 8.) MS v bodech:

  • Američan Eaton vytvořil nový světový rekord v desetiboji, Helcelet
  • Štafety 4×100 metrů ovládla
  • Matej Tóth došel pro první zlato pro Slovensko, Gdula diskvalifikován.
  • Mohammed Farah obhájil zlato i na 5km trati.
  • Výšku vyhrála Ruska Marija Kučinová.

Předposlední den mistrovství světa v Pekingu začal nejdelším závodem. V bitvě chodců na 50 km triumfoval Matej Tóth a stal se tak vůbec prvním slovenským mistrem světa. Druhý do cíle došel Australan Jared Tallent a bronz si odnáší Japonec Takajuki Tanii. Český reprezentant Lukáš Gdula 3x porušil chodecká pravidla a deset kilometrů před cílem byl diskvalifikován.

Chci si na věky pamatovat ten pocit a moment, když jsem vcházel do tohoto stadionu jako první. Zapsal jsem se do historie, ale přitom to byla možná nejsnadnější padesátka mého života.

Matej Tóth, slovenský chodec

Hranice lidských možností zase o kousek dál posunul desetibojař Ashton Eaton. Američan absolvoval celý desetiboj naposledy na předchozím mistrovství světa v Moskvě a dlouhá pauza mu viditelně prospěla. Celkovým ziskem 9045 bodů vylepšil o dalších šest bodů svůj vlastní světový rekord. Druhý skončil v kanadském rekordu Damian Warner, třetí místo obsadil Němec Rico Freimuth.

Třiadvacetiletý český vícebojař Adam Sebastian Helcelet obsadil 11. místo se ziskem 8234 bodů, což je jeho druhý nejlepší výkon kariéry.

Britský vytrvalec Mohammed Farah potvrdil svou dominanci a po obhajobě na 10 000 metrech kraloval dnes i na poloviční trati. Stal se prvním atletem, kterému se obhajoba světového zlata na obou tratích povedla. Britský běžec porazil závěrečným sprintem Keňana Caleba Ndikua. Z bronzové medaile se radoval Etiopan Hagos Gebrhiwet.

Farahova obhajoba zaujala i zlatého skokana do dálky Grega Rutherforda, který běžce označil za nejlepšího britského atleta v historii.

https://twitter.com/GregJRutherford/status/637592319382917120

Finále výškařek rozhodovala čistota zápisu. Všechny tři medailistky se přenesly přes 201 centimetrů. Bez jediné chyby prošla celou soutěží ale pouze Marija Kučinová. Mladá Ruska se tak krom vyrovnaného osobního maxima radovala i ze zlaté medaile. Na druhé pozici skončila zkušená Chorvatka Blanka Vlašičová a třetí další Ruska Anna Čičerovová.

Mužským i ženským štafetám na 4×100 metrů kralovala Jamajka.

Finišmen mužské, Usain Bolt, získal třetí pekingské zlato a jedenáctý titul mistra světa celkově. Druzí se do cíle dostali Američané, nicméně byli diskvalifikováni za špatnou předávku, což namíchlo atletickou legendu Carla Lewise. „Lidé, kteří vybírali tým pro štafetu a kteří ji koučovali, už by nikdy neměli mít se štafetou USA nic společného,“ napsal.

Stříbro patří domácí Číně, bronz ukořistili Kanaďané.

Jamajské ženy vytvořily časem 41,07 rekord šampionátu. Stříbro braly USA, třetí byla štafeta Trinidadu a Tobaga.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=giFAqjixEso[/fve]

Na osmisetmetrové trati překvapivě zvítězila Maryna Arzamasavová. Běloruska za sebou nechala Kanaďanku Mellisu Bishopovou i největší favoritku Eunice Jepkoech Sumovou z Keni.

Mistrovství světa se uzavře závěrečným dnem v neděli. Čeští fanoušci mohou fandit oštěpařce Barboře Špotákové, která bude usilovat o titul mistryně světa.

Foto: Facebook IAAF World Athletics Club
Robert Wünsch Autor článku
Robert Wünsch
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru