MS v atletice: Bába i Špotáková jdou do finále, desetibojař Eaton trhal rekordy

Sedmý den (pátek 28. 8.) MS v bodech:

  • Drahotová si došla pro 8. místo
  • Desetibojař Helcelet je zatím 14., vede Američan Eaton
  • Jaroslav Bába přeskočil 231 cm a bude ve finále
  • Oštěpařka Špotáková se kvalifikovala druhým pokusem
  • Dafne Schippersová je mistryní světa na dvoustovce

Sedmý den mistrovství otevřel souboj chodkyň na trase dlouhé 20 km. Mezi ženami byla i česká závodnice Anežka Drahotová. Teprve dvacetiletá reprezentantka se objevila již na MS v Moskvě, kde došla do cíle na skvělé sedmé pozici. V dnešním závodě si o jednu příčku pohoršila a skončila osmá.

Svůj desetiboj dnes zahájil i český vícebojař Adam Sebastian Helcelet. Po pěti disciplínách figuruje na 14. místě. Ve ještě donedávna výstavní disciplíně české atletiky zatím vede světový rekordman Ashton Eaton před Kanaďanem Damianem Warnerem a trojicí německých závodníků.

Vedoucí Američan zazářil především v obou běžeckých disciplínách. Nejprve Eaton na 100 metrech vytvořil desetibojařský rekord MS časem 10,23 a poté na 400 metrech zaběhl vůbec nejrychlejší desetibojařský čas historie. 45,00 by ve středečním finále specialistů stačilo na skvělé 7. místo!

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=wCyyKOAh1M8[/fve]

Povedený den zažil výškař Jaroslav Bába. V Ptačím hnízdě zdolal výšku 231 cm, čímž nejenže překonal své letošní maximum, ale také postoupil do nedělního finále. Vypadnutí překvapivě neunikl Rus Ivan Uchov, šestý nejlepší muž historie a zlatý olympijský vítěz z Londýna.

Podobně jako Bábovi se dařilo i Barboře Špotákové. České medailové naději se sice první pokus příliš nevyvedl, oštěp doletěl pouze na 60,62 m. Druhým pokusem se ale přes kvalifikačních 63,50 přeci jen dostala, když poslala náčiní za 65 metrů. V neděli zaútočí na své první zlato.

Ve finále běhu na 200 metrů žen předvedla neuvěřitelný finiš Dafne Schippersová. Nizozemská reprezentantka přesprintovala Jamajčanku Elaine Thompsonovou a časem 21,63 zaběhla svůj nový osobní rekord a také nový rekord šampionátu. Těsně druhá Thompsonová časem 21,66 taktéž zlepšila své osobní maximum. Třetí Jamajčanka Veronica Campbellová-Brownová si časem 21,98 vylepšila alespoň nejlepší výkon letošní sezony.

Finále dálky žen vyhrála dle očekávání Američanka Tianna Bartolettaová. Pokus dlouhý 7,14 metru byl zároveň nejdelším skokem letošní sezony.

Na 110 metrech s překážkami naopak k překvapení všech kraloval Sergej Šubenkov a nechal za sebou všechny velké favority. Šubenkov také posunul ruský národní rekord poprvé v historii pod 13 sekund (12,98).

Zajímavé věci se dnes děly i na medailových ceremoniálech. Kameraman CCTV Song Tao, který včera nechtěně svým segwayem srazil sprinterskou hvězdu Usaina Bolta, se po předávání medailí přišel zlatému Jamajčanovi omluvit. „Důležité je, že je v pořádku. Mně se také nic nestalo a jsem plně připravený zpět do práce,“ řekla nová mediální hvězda novinářům.

Robert Wünsch Autor článku
Robert Wünsch
Související článek Nejlepší fotbal v O2 TV! Diváci se dočkají Ligy mistrů, Bundesligy, Serie A i La Ligy
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru