E-tržby se odkládají, namísto v únoru budou nejdřív v dubnu

Zákon o elektronické evidenci tržeb nabírá zpoždění. E-tržby je podle nejnovějšího prohlášení ministra financí Andreje Babiše stát schopen zavést nejdříve 1. dubna 2016. Dosavadní termín přitom byl 15. února.

Zdržení, které e-tržby naberou, přitom nezpůsobují legislativní změny v samotném zákoně, ale také samotná realizace systému. Ministr financí v ČT řekl, že situace je složitější například i kvůli zákonu o veřejných zakázkách, kterým se musí vláda při výběru dodavatele systému pro EET řídit. Ministr financí má ve čtvrtek na zasedání vlády předložit materiál, na jehož základě by měl stát ještě do konce letošního léta dodavatele vybrat.

Aprílový termín ovšem nemusí být zdaleka definitivní. „… můj osobní tip je začátkem dubna. Pevně doufám, že nejpozději v prvním pololetí to bude fungovat,“ prohlásil v ČT Andrej Babiš. Nejde o první odklad, e-tržby měly podle původních plánů fungovat už od začátku příštího roku, následně došlo k posunu na dosavadní únorový termín.

Veškeré termíny ovšem zatím nejsou to nejpodstatnější. E-tržby, respektive zákon o elektronické evidenci tržeb, totiž teprve čeká na schválení. Vláda má sice v poslanecké sněmovně potřebnou většinu, ale opozice už dopředu oznámila, že hodlá proces zdržovat obstrukcemi. Kdy a zda se tedy vůbec podaří zákon schválit, není zatím jisté. Poslanci se jím začnou zabývat na podzim. Oproti původním požadavkům pak nejspíš nebude hlasování o zákonu spojené s hlasováním o důvěře vlády, důvod k tomu nevidí premiér Sobotka ani vicepremiér Bělobrádek.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek EET a off-line režim: Kdy se vás (ne)týká
Nahoru