Víte, nevíte? Smartphony Benq mají zajímavý rodokmen

V naší nabídce najdete dva velmi zajímavé smartphony od tchajwanské značky Benq. Mají výborný poměr výkonu a cenu, ať už levný model T3 za pouhé tři tisíce nebo výborně vybavený model F5 za 4 595 korun.

Značka Benq rozhodně není neznámá, produkuje displeje, monitory, projektory nebo fotoaparáty. A ani mezi mobily není žádným nováčkem, přestože s oběma modely se na český trh firma vrátila po dlouhé době. Historie značky je totiž velmi zajímavá a tak se Benq podíváme na zoubek.

Společnost Benq vznikla v roce 2001 osamostatněním mobilní a multimediální divize koncernu Acer. Ten jistě dobře znáte, produkuje všechno možné, především notebooky. Acer měl v Benq podíl až do roku 2006.

Benq produkoval mobily od počátku své existence, tenkrát samozřejmě hlavně ty obyčejné, smartphony byly v té době výjimečné. Dokonce je prodával nejenom v Asii ale i v Evropě u některých operátorů. Navíc vyráběl na zakázku mobily pro Motorolu nebo Nokii.

Pak přišel rok 2005 a Benq se přes noc stal jedním z největších světových výrobců mobilů. Koupil totiž ztrátovou mobilní divizi německého Siemensu. Siemens byl v té době jedním z největších výrobců mobilů na světě a v Česku to byla spolu s Nokií nejkupovanější a nejpopulárnější značka. Jenže výroba byla ztrátová a tak se značka Siemens stěhovala k Benq na Tchajwan.

Dodnes se spekuluje, co za obchodem stálo. Benq byl sice v té době už zavedená značka a měl i výrobní kapacity. Jenže Siemens byl mnohem větší a zdál se být pro Benq velkým soustem. A taky byl. Benq Siemens, jak se značka přejmenovala, vydržela na trhu v podstatě jen rok a pak se ukázalo, že ani tchajwanská společnost německý kolos neukočíruje.

Po krátké odmlce se Benq vrátil na evropské trhy s novými modely, které už byly vlastní konstrukce, ale stále nesly logo Benq Siemens. Ani tato epizoda netrvala dlouho. Značka Siemens v mobilech ze světa úplně zmizela a Benq se vrátil na asijské trhy. Koncern se přejmenoval na Qisda corporation s tím, že výrobky nadále ponesou zavedené logo Benq, firma se totiž stala divizí koncernu.

Postupně uváděl nové modely, v posledních letech především smartphony s populárním systémem Android. A to natolik úspěšně, že se zase rozhodl pro návrat do Evropy. V Česku jeho přístroje nabízí O2 za velmi atraktivní ceny. Vyzkoušejte si je na našich prodejnách a pamatujte si, že Benq je značka s dlouhým rodokmenem.

Na závěr jedno zajímavé video k modelu F5. Můžete v něm nahlédnout do tchajwanské městské hromadné dopravy.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Black Friday je tu. Pořiďte pod stromeček telefon Xiaomi za 1 Kč a využijte slevu 200 Kč na tarify
Nahoru