Chytré hodinky jinak: chytře, lépe a luxusněji

Současným chytrým hodinkám je nejčastěji vyčítáno, že prostě vypadají divně. Přitom design je u hodinek jedna z nejdůležitějších vlastností. Jak se s tím popasovat? Německý výrobce luxusních hodinek Montblanc na to šel jinak a musíme uznat, že vlastně úplně geniálně.

Zadání je snadné, ponechat hodinkám šmrnc a lesk, a k tomu přidat chytré funkce. Jak to ale udělat? Když hodinkám vezmeme ciferník s ručičkami a dáme místo něj displej, tak nám vzniknou současné chytré hodinky. Ty sice na displeji umí vykouzlit ručičky, ale stále to jsou takové lepší digitálky. A to jsme ještě neřešili výdrž baterky.

Přitom řešení je nakonec geniálně jednoduché a vypadá to, že i funkční. Přišla s ním německá firma Montblanc, která vedle se vedle hodinek proslavila především luxusními pery. Chytré hodinky Urban Speed Collection z řady Timewalker jsou standardním chronografem s automatickým strojkem. To znamená, že se natahují pohybem ruky, nepotřebujete žádnou baterii. Jsou to mechanické hodinky, tak jak se na vyšší střední třídu sluší, nejsou to žádné „quartzky“ s baterií a elektronickým strojkem.

Ciferník je tudíž analogový a tak se jistě ptáte, kde je ta avizovaná chytrost. A to je ta finta, hodinky vlastně vůbec chytré nejsou, tedy vyjma funkcí, které umí samy o sobě. Chytrý je kožený řemínek, který si k nim budete moci pořídit samostatně. Řemínek se jmenuje eStrap a má na místě spony modul s displejem. Pokud vám to přijde nepraktické, zkuste si zatočit se zápěstím, na kterém máte hodinky. Naopak, je to docela chytré místo pro zobrazení informací.

Modul je titěrný, má rozměry 40 x 14 mm, snad jedině tloušťka necelý centimetr může být nepohodlná. Displej je typu OLED s rozlišením 128 x 36 pixelů. Není to mnoho, ale pro základní informace to naprosto stačí. V modulu je samozřejmě Bluetooth, pro spojení s telefonem a baterie, která má vydržet pět dnů. Což není málo, rozhodně to překoná všechny klasické chytré hodinky na trhu. Připomeňme, že hodinky poběží pořád, ty stačí nosit na ruce.

Modul se dokáže spárovat s novějšími telefony od Samsungu (Note a řada S) a s novějšími iPhony. V telefonech je samozřejmě aplikace, která sbírá data z modulu, třeba odchozenou vzdálenost. Naopak modul přebírá z telefonu informace o hovorech, zprávách, e-mailech, statusech na sociálních sítích a tak dále. Prostě to samé, co umí většina chytrých hodinek. Umí i zavibrovat, ale s ohledem na malý displej logicky neumí zobrazit celý e-mail nebo zprávu.

Vypadá to báječně. Ale co za to? Tak to už je horší a bez velkého šetření to nepůjde. Samotný modul není tak drahý, s koženým luxusním páskem stojí v přepočtu asi 6 800 korun. Budiž, to je jako u mnoha běžných chytrých hodinek. Jenže samotné hodinky jsou dost drahé zboží. Na výběr bude z několika modelů řady v ceně od 80 000 korun až po skoro dvojnásobek.

Pravděpodobně půjde pásek použít i na další modely řady Timewalker, ale moc neušetříte, nejlevnější stojí v přepočtu asi 65 000 korun. Na spoření ale máte ještě nějaké čtyři měsíce, prodej začne v červnu.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Black Friday je tu. Pořiďte pod stromeček telefon Xiaomi za 1 Kč a využijte slevu 200 Kč na tarify
Nahoru