Číst se musí umět. A od toho je tu Včelka

Když jsme malí, naučíme se číst a… A to je v drtivé většině případů vše. Ani nás nenapadne, že bychom mohli tuto svoji dovednost nějak zdokonalovat nebo „udržovat v kondici“. Naštěstí existují lidé jako Michal Zwinger a jeho tým, kteří si myslí opak. Společně vyvíjí aplikace zaměřené právě na čtení – resp. na jeho rychlost, kvalitu a nově také na způsob učení.

Michale, můžeš nám úplně na začátek říct, jak tě vůbec napadlo se zaměřit na oblast čtení?
Vlastně docela náhodou nebo spíše sérií postupných náhod. Na střední škole nás s kamarádem hodně zaujalo rychlé čtení – jakože bychom ho chtěli umět, je to přeci super věc, jak toho stihnout více. Nebylo ale moc na čem a jak trénovat a celé to usnulo. Asi o 7 let později, po vysoké, jsme chtěli místo práce v korporaci zkusit vlastní firmu a volba padla na rychlé čtení v podobě online aplikace, protože nic takového na trhu ještě nebylo.

rostik-jde-cistVaše první aplikace se jmenuje Rozečtise.cz. Můžeš ve zkratce přiblížit, na co se zaměřuje, jak dlouho vznikala a jaké překážky jste museli překonat?
Rozečtise.cz je online aplikace pro výuku rychlého čtení. Výuka probíhá formou interaktivních cvičení rozdělených do 20 lekcí s postupně vzrůstající obtížností. Každá lekce obsahuje kus teorie, cvičení k rozšíření zrakového rozpětí, cvičení ke zlepšení očních fixací a test rychlosti čtení.
K mobilní aplikaci – ta vlastně vzniká prakticky pořád :). V týmu jsem sice v menšině s názorem, že je dobře nemít nikdy hotovo, ale znamená to, že se máme pořád kam posouvat. Do prvního spuštění pro veřejnost to ale bylo asi ¾ roku intenzivní práce.
Překážek bylo asi hodně, hlavně vývojových – vše jsme se učili za pochodu. Stejně tak o uživatelích a jejich preferencích jsme se učili metodou pokus-omyl, nějaké obecné předpoklady se nikdy nepotvrdily. Dneska si ale troufám říct, že jsme nejlepší tým v ČR na tvorbu e-learningových a vzdělávacích aplikací pro koncové uživatele.

Nicméně Rozečtise.cz se daří a lekce jsou přeloženy do několika jazyků. Přemýšleli jste nad jejich výběrem? Ptám se proto, že mne zarazila například Indonéština nebo Portugalština.
Naše expanze za hranice obvykle probíhá s partnery – tzn. že někoho zaujmeme, třeba v Německu kvalitou aplikace. Následně nás dotyčný osloví s tím, že by byl rád business partner pro svůj lokální trh. A když se dohodneme, tak partner a odborník na rychlé čtení v té zemi pak přidá do svých služeb i Legentas (což je náš mezinárodní název). Portugalština vznikla spíše díky náhodě, ale Brazilský trh je velký a láká nás.

vcelka_2Teď už ale ke Včelce nebo spíš LeeveBee. Věděli jste už během tvorby Rozečtise, že se jedná pouze o první krok?
Určitě ne. Rozečtise byl pokus o vlastní projekt, který se povedl. Aplikace se dál rozvíjí a roste, z toho máme radost. Ale po čase jsme samozřejmě chtěli dělat nové věci, něco dalšího, většího, pro více lidí a ideálně i s pozitivním společenským dopadem – takže jsme věděli, že zůstaneme u učení… No a časem se objevila možnost začít velký projekt na podporu a nápravu čtení, který jsme pojmenovali Levebee (v Česku Včelka).

Jaké jsou vlastně konkrétní rozdíly mezi Rozečtise a Včelkou? Pro jaké uživatele je která aplikace určená?
Rozečtise rozvíjí dovednost čtení u dobrých čtenářů tak, že z nich jsou pak skvělí čtenáři. Jednoduše se zefektivní, zrychlí, zlepší, čtení skutečně ovládnou a šetří pak čas.
Včelka pomáhá dostat se alespoň na běžnou úroveň čtení těm, kdo to potřebují – tzn. především dětem. Typicky jde o děti, které se teprve učí číst a Včelka v tom výborně pomáhá, nebo pak o děti, které už by číst měly umět, ale je tam nějaký problém a pak je Včelka metodickým nástrojem k tomu, aby ty potíže odstranily postupně. Pomoci dokáže i při dyslexii.

Už víme, že obě aplikace si s sebou může člověk nosit na tabletu, máte mobilní web a neustále pracujete na optimalizaci. Je v plánu také čistokrevná mobilní aplikace?
Aplikace je v prohlížeči optimalizovaná pro všechny zařízení, takže s připojením k internetu se dá opravdu používat kdekoliv. Mobilní aplikaci plánujeme, ale nejprve chceme k dokonalosti vyladit tuto první verzi. Takže snad do konce letošního roku, třeba k vánocům 🙂

Slavíte už nějaké úspěchy také v zahraničí? Všímají si vás například dnes tolik populární investoři a business andělé?
Úspěch máme už jeden obrovský – dostali jsme se do TOP 15 ve výběru startupů z celého světa v soutěži TechCrunch Startup Battlefield 2014 v Londýně a na pódiu jsme bojovali o celkové vítězství. Na to jsme bohužel nedosáhli, ale podle mě hlavně proto, že jsme měli jen brzký prototyp, aplikace nebyla vůbec hotová.
Investoři a business andělé nás určitě neignorují. Hlavně proto. že vidí, že už tady roky něco budujeme a dává to smysl. Aktuálně si oťukáváme možnosti získání investice pro vybudování dalších jazykových verzí.

team

Vidím ještě rozdíl mezi Rozečtise a Včelkou v tom, že Včelka je pro uživatele zadarmo? Je možné ufinancovat produkt, za který zákazník nemusí platit?
Včelka je zadarmo jen k vyzkoušení, na 2 týdny. Pak už je to aplikace za předplatné. Cena předplatného by ale neměla být diskriminační, tzn. každý na ni dosáhne. Samozřejmě může ale být pro uživatele i zadarmo, a to pokud si Včelku zakoupí škola ve formě multilicence, pak ji bude moci používat pro všechny žáky.

A obligátní otázka nakonec. Můžeš nám prozradit nějaké další plány? Nepředpokládám, že bysis řekl, že máš teď konečně splněno a můžeš odpočívat…
Už teď pracujeme na novinkách pro online učení a děláme i projekty na zakázku. Můj osobní sen je ale takový, že by se všichni konečně už učili efektivně, individuálně, vlastním tempem a tím stylem, kterým jim konkrétně vyhovuje. Odnesli si tak z toho co nejvíce, bavilo je to a trvalo to kratší dobu. K tomu můžou pomoct nové technologie a rád bych, aby to byl náš tým, který je dokáže využít a k lidem dostat…

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Zvládněte jarní únavu s pomocí těchto mobilních aplikací! 
Nahoru