Chraňte svoje data – vždy můžete udělat víc

Ještě před 14. únorem je jeden, minimálně stejně významný svátek. 10. 2. je totiž mezinárodní den internetové bezpečnosti. A protože už došlo k masovému rozšíření smartphonů a mobilního připojení k internetu i v české kotlině, chceme vám dát několik dobrých rad, jak na mobilní bezpečnost. Určitě jste již některé slyšeli nebo četli, ale víte jak… Opakování je matka moudrosti.

Obecné a stále platné rady.

Nedávejte mobil z ruky. Samozřejmě si nemyslíme, že vám přátelé úmyslně nainstalují vir nebo si pohrají s vašimi fotkami. Jde spíše o to, abyste vy sami měli přehled o instalovaných aplikacích a o tom, kdo se na jaký web připojuje. K obecným doporučením také patří, že byste neměli klikat na neznámé odkazy nebo reklamy, které vám přijdou například v SMS. Nikdy nevíte, kam vás mohou dovést, nebo k čemu se můžete upsat.

Heslujte, šifrujte!

SafeWalletLogoJednoduché jako facka. Kde můžete, nastavte si heslo. Od zamykací obrazovky až po využívané aplikace. Zablokovat si často můžete třeba i galerie fotek. Zároveň se vyplatí nad heslem trochu přemýšlet. NEMĚLO by být ve stylu 12345, qwertz, password nebo heslo. Dejte si tu práci a zakomponujte do něj velké i malé písmeno, číslo a pokud to jde, tak i nějaký zajímavý znak. A proč, že byste měli šifrovat? Uvědomte si, že třeba oproti PC se denně připojujete do několika Wi-Fi sítí, o kterých toho mnoho nevíte a nemůžete je nastavovat (např. v kavárnách). Vaše šifrovaná data odradí každého, kdo by se o vás potají chtěl dozvědět něco víc.

Wi-Fi s maximální obezřetností

zabezpečení WiFiS výše uvedeným úzce souvisí i vaše chování ve veřejně přístupných bezdrátových sítích. V každém podniku se raději zeptejte například obsluhy, jak se jejich síť jmenuje a jaké je přístupové heslo. NIKDY se nepřipojujte do čehokoliv, co jen vypadá důvěryhodně. Může jít například o člověka, který si v kavárně vytvoří vlastní bezdrátovou síť a čeká na první důvěřivou osobu, která se k ní v dobré víře připojí a třeba zkontroluje svoje internetové bankovnictví. Veškeré finanční transakce byste ale měli vyřizovat jen přes internetové připojení, kterému opravdu a bezvýhradně věříte. Zamyslet byste se mohli také nad automatickým připojováním k Wi-Fi. Není to nutné a právě zde se vzdáváte kontroly nad tím, co se děje s vaším smartphonem.

Víte, co instalujete?

milkOficiální zdroje a oficiální obchody s aplikacemi pro váš operační systém. To je jediná a absolutní jistota, díky které váš mobil nechytí rýmičku. Existuje snad nějaký důvod, proč by se aplikace, kterou stahujete z neoficiálního serveru, neměla objevit v oficiálním obchodu? Stejně tak doporučujeme kontrolovat, k čemu všemu vyžadují aplikace přístup. Proč by měl mít třeba takový správce souborů přístup k vašemu výpisu volání?
Co když už jste ale o mobil přišli? Pokud vám ho někdo ukradl, můžete se obrátit na policii a ta ho ve spolupráci s operátorem dohledá například pomocí IMEI čísla. Podobně si ho můžete (alespoň orientačně) vyhledat vy sami, tedy pokud máte jeden ze tří nejrozšířenějších operačních systémů pro mobilní telefony. Android vám nabídne Android device manager, Apple pak službu Find my iPhone. Pokud využíváte dlaždicový Windows Phone, jděte na webové rozhraní windowsphone.com. S těmito službami můžete kromě samotné lokalizace například vymazat nebo zablokovat služby a data.

O zabezpečení mobilu už jsme na našem blogu několikrát psali. Takže si můžete přečíst například naše krátké shrnutí, nebo jak chráníme vaše data v O2. Věnovali jsme se také bezpečnosti modemů a ujištění, že na ty od nás se můžete stoprocentně spolehnout. O tom, kdo se připojuje do vaší sítě, si můžete přečíst zde.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Zvládněte jarní únavu s pomocí těchto mobilních aplikací! 
Nahoru