Vydejte se na výlety s Pamětí národa

Určitě jste již od lidí kolem sebe slyšeli spojení „Paměť národa“. Víte ale přesně o co jde? A jak je celý projekt spojený s mobilními technologiemi?

Po celé Evropě (nejen v Česku) vzniká soubor vzpomínek na významná místa spojená s jednotlivými historickými etapami 20. století. Tyto vzpomínky jsou nahrány pamětníky a vzniká tak maximálně autentická databáze plná fotografií, textů, audio- i videonahrávek. Na průběžném doplňování se podílejí jednotlivci, neziskové organizace, vzdělávací, státní a příspěvkové instituce. Vše pak koordinuje občanská společnost Post Bellum.

V čem je celý projekt unikátní? Je postaven na metodě orální historie. Vzhledem k tomu, že hmotné prameny byly často ztraceny nebo zničeny, vystupuje do popředí paměť jednotlivých účastníků nebo svědků daných událostí. Hlavní jsou zde právě osobní prožitky a rozhodování jednotlivce.

Pěchotní_srub_K-S_14_u_Prostřední_Lipky_1938

Jedním z doplňkových, ale pro nás důležitých prvků, je mobilní aplikace Paměť národa. Pokud ji budete mít nainstalovanou na svých mobilních telefonech, budou se vám zobrazovat zajímavá „místa paměti“ přímo ve vašem okolí.

Kolikrát byste prošli například klidnou návsí malé vesnice bez jakéhokoliv zaváhání. Přímo z aplikace se však od pamětníka můžete dozvědět, že tudy během války putovala americká vojska, která přespala u lesa jen kousek odtud.

Takových zajímavých míst kolem sebe najednou začnete objevovat desítky. A pokud jste kdy řešili, kam se vydat na výlet, řešení máte na dosah ruky. Zároveň se dozvíte něco o historii zřejmě tou nejatraktivnější formou vůbec.

Aplikaci stáhnete pro telefony s operačním systémem Android zde a pro modely Apple zde.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Zvládněte jarní únavu s pomocí těchto mobilních aplikací! 
Nahoru