Máme pro vás tipy pro základní zabezpeční smartphonu

Zamykáte za sebou ráno svůj byt nebo auto? Asi by nikoho nenapadlo, nechat na ulici stát své auto odemčené. A jak to máte s mobilním telefonem? I když ho nosíte stále při sobě, vyplatí se dodržovat pár zásad, která vás ušetří zbytečných komplikací.

Heslo je základ

Snad nejjednodušším zabezpečením vašeho chytrého mobilního telefonu je heslo zámku displeje. Moderní smartphony umožňují uzamknout telefon nejen pomocí PIN kódu, ale i pomocí řady dalších způsobů, včetně třeba otisku prstů. Jistě, žádné heslo není stoprocentně neprolomitelné, ale lepší je alespoň nějaké zabezpečení než žádné.

Nedávejte telefon z ruky

Jakmile se váš nezaheslovaný smartphone dostane do cizích rukou, může si s ním daná osoba dělat co se mu zachce. Včetně toho, že na něj může například nainstalovat nějakou „podvratnou“ aplikaci, která poslouží jeho účelům. A je jedno, zda bude aplikace z vašeho telefonu útočníkovi odesílat fotografie, údaje o poloze nebo třeba vše, co napíšete, vždy je to velké riziko. Cizím osobám tedy do rukou váš smartphone nepatří, natož aby se na něj snažily cokoli nainstalovat.

Dávejte pozor, co instalujete

Když už jsme u instalace aplikací, i vy jako uživatelé byste si měli dávat pozor na to, co do svého telefonu instalujete. Až na výjimky jsou jistotou aplikace instalované z oficiálních zdrojů, tedy aplikačních obchodů určených pro vaši platformu. Pravda, i tady se mohou čas od času objevit škodlivé aplikace, které unikly bedlivému dohledu správců obchodů. Takové programy ovšem mohou zase brzy zmizet. Pro fungování se smarpthonem přitom většinou podivné aplikace od neznámých programátorů nepotřebujete, není těžké se tedy takovým programům vyhýbat.

Při instalaci každé aplikace dnes smartphony ukáží, k jakým datům a funkcím systému si aplikace žádá přístup. Tento přehled je dobré si zkontrolovat, pokud vám budou některá oprávnění aplikace podezřelá (proč by třeba správce souborů měl přistupovat k seznamu hovorů, že?). Povinnost zkontrolovat si seznam oprávnění aplikace platí dvojnásob v případě, pokud instalujete aplikace z jiných zdrojů.

Nechte si poradit

Pro chytré telefony všech možných platforem dnes existují i řady antivirových programů. Upřímně, jejich používání není vůbec nutné, opravdové viry, které by se dovedly automaticky šířit, pro chytré telefony ani neexistují. Jenže antivirové programy mohou uživatelům pomoci v případě nejistoty. Mají totiž zabudovanou databázi škodlivých aplikací, které by bezpečnost vašeho telefonu mohly ohrozit a při pokusu o instalaci takového programu uživatele dostatečně varují.

Tyto aplikace vám pomohou zabránit ztrátě dat z vašeho telefonu a zapamatovat si nezapamatovatelná hesla:

Cerberus proti krádeži

Cerberus funguje pouze na OS Android a stojí 5 EUR. Jednu licenci lze použít až na 3 zařízení se stejným účtem. Na první pohled vypadá jako obyčejná aplikace, která dokáže lokalizovat ztracený telefon, ale Cerberus toho umí mnohem víc. Pokud se vám povede telefon ztratit, nebo vám ho někdo jednoduše odcizí, můžete ho přesto ovládat a to dvěma způsoby – z webové stránky nebo z jiného telefonu pomocí příkazových SMS. Cerberus má mnoho funkcí. Mezi ty nejzajímavější patří: zamknutí zařízení pomocí kódu, spuštění hlasitého alarmu, pořízení snímku nebo natočení videa zloděje, vymazání celé paměti včetně obsahu SD karty, získání historie polohy a další. Cerberus je navíc v seznamu aplikací skrytý a funguje i v případě, že telefon není připojený k internetu. A to díky tomu, že ho lze ovládat skrze příkazy prostřednictvím SMS zpráv. Pokud zloděj SIM kartu vymění, aplikace získá její telefonní číslo, aby bylo stále možné telefon ovládat. To se zdá jako docela dobrá investice, ne?

Smart AppLock

Zamknuté můžete mít také jednotlivé aplikace a to díky AppLocku. Zamknout si tak můžete například Google Play Store a vaše děti už nikdy nestáhnou, co nechcete. Nastavit lze také například dobu blokování zámkem nebo jas a orientaci obrazovky.

KeepSafe

Stejnou službu prokáže i aplikace Keep Safe, která zamkne galerii a k vašim fotkám se tak nedostane nikdo nepovolaný. Zamknout lze jednotlivé fotografie nebo celá alba.

Vault-Hide SMS, Pics & Videos

Obdobnou aplikací je Vault. Fotografie a Videa skryje tak, že budou viditelná pouze po spuštění aplikace za unikátním heslem. Vault umožňuje vytvořit si takzvané „privátní kontakty“, jejichž SMS a hovory nebudou zobrazovány mezi ostatními. Další funkce je stejná jako u SmartLocku a to, že dokáže jednotlivé aplikace schovat za heslo. Pokud si předplácíte prémiovou verzi, pak můžete některé aplikace upravit tak, že se po spuštění jeví jako neaktivní a „zamrzlé“. Ikona Vaultu není viditelná. Aplikace má v sobě i něco z Cerberusu, protože dokáže pořídit fotografii toho, kdo se snaží dostat do některé z aplikací a zadá špatné heslo.

LastPass

Točí se vám ze všech těch hesel hlava? Žádáte pokaždé o nové heslo, protože si prostě nevzpomínáte, jaké jste si tenkrát vymysleli? S tím vám pomůže aplikace LastPass, která nejen, že veškerá hesla ukládá do své databáze, ale následně je pak i dokáže na té správné webové stránce vyplnit za vás. A to včetně uživatelského jména. Vy tak můžete všechna hesla pustit z hlavy a pamatovat si jen jedno jediné – to do LastPassu. Aplikací, jako je tahle, najdete nepřeberné množství. Proto zkoušejte a vyberte si tu, která vám bude vyhovovat nejvíc.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Mobilní aplikace z vás dokážou vytáhnout tisíce korun. Vlastně za nic
Nahoru