Připravte mobil na dovolenou. Ušetříte si starosti i peníze

Doma je to snadné, nabíječku máte, zásuvku taky najdete. Ale co na dovolené? Poradíme vám pár triků, které vám zpříjemní mobilní život na dovolené.

Míříte za hranice? Roaming jsme vám představili v tomto článku, a co dál? Teď si připravíme mobil. Asi nejpalčivější je výdrž baterie, což platí především u smartphonů, které si rády energeticky přihnou v tu nejméně vhodnou chvíli. Nabíječku nesmíme nechat doma (a to třeba i pro tablet!) a pokud jedeme například do Velké Británie nebo mimo Evropu, tak nesmíme zapomenout redukci na tamní zástrčky.

Pokud budete bydlet v hotelech, tak i v zemích, kde mají zástrčky jiné než v kontinentální Evropě, najdete většinou jednu evropskou univerzální v koupelně. Někdy adaptéry i zapůjčí. Ale spoléhat se na to nedá. Cestovní adaptéry koupíte v každé dobré prodejně s elektronikou. Počítejte s cenou okolo 400 až 500 korun. Pokud poletíte letadlem, mají je v obchodech na letišti i v letadlech. Samozřejmě je můžete shánět i na místě, ale třeba o víkendu to může být problém a prázdná baterie telefonu nepočká.

Je tu ale jedno zajímavé řešení, které váš smartphone udrží v provozu klidně týden i dva. Řeč je o externí baterii. Použití je triviální, nabijete jí a pak z ní nabíjíte elektroniku. A nemusí to být jen mobil nebo tablet, dobijete z ní i foťák nebo hudební přehrávač.

Ty nejvýkonnější baterie mají kapacitu až 18 000 mAh, což je zhruba osmi až devítinásobek kapacity baterie smartphonu. Taková baterie pomůže přežít bez nabíječky, v ideálním případě, až třítýdenní dovolenou. Baterie s takovou kapacitou jsou poměrně drahé, počítejte s částkou okolo 3 000 korun. Levné baterie stojí pod tisícikorunu, jejich kapacita je okolo 5 000 mAh, což stačí na dvě či tři dobití mobilu.

Pokud míříte do opravdové divočiny, můžete se poohlédnout i po nabíječkách, které elektrickou zásuvku vůbec nepotřebují. Nejčastěji to jsou solární nabíječky, naopak nejlevnější jsou na ruční pohon. V obou případech to je ale méně spolehlivé řešení, které sice oceníte, ale slunci neporučíte a ruční nabíječka je nepříliš dobrou zábavou na dlouhé večery.

Některé nejnovější smartphony mají zajímavou funkci, která pomůže v nouzi nejvyšší. Třeba Samsung Galaxy S5 má dvě varianty úsporného režimu. Pokud už mnoho šťávy nezbývá, můžete si sami nastavit funkce, které budete potřebovat, vše ostatní bude nedostupné. Dokonce si displej můžete přepnout do monochromatického zobrazení. V druhém režimu už vše řídí mobil – displej bude vždy černobílý a k dispozici budou jen nejdůležitější funkce. Výdrž pak prodloužíte klidně o několik dnů.

Dovolená, třeba u moře, je pro smartphone vždy rizikovým faktorem. Šance, že spadne do písku nebo ještě hůř do vody, není malá. Takže ač během roku nějaké pouzdro nepotřebujete, tak na dovolené se ho vyplatí mít nasazené. Výběr je obrovský, od stylových až po velmi odolné. Nebývají moc hezké, ale účel splní. Ceny jsou různé, záleží na provedení. U odolných raději počítejte s částkou přes 1 000 korun.

Některé nejnovější top smartphony se chlubí odolností proti průniku vody a prachu. Pokud byste se s nimi chtěli potápět, tak ale počítejte s tím, že v nejlepším případě vydrží jen hloubku do jednoho metru. A prach se do nich sice nedostane, ale takový písek může hodně poškodit jejich kryt. Nějaká ta ochrana je především na dovolené rozumnou volbou.

A co dál? Nezapomeňte doma sluchátka a pokud pojedete autem, vezměte si držák na telefon. Přístroj řidič nesmí za jízdy držet po celé Evropě a pokuty jsou obvykle dost vysoké. Navíc to není pohodlné. Přitom mobil může posloužit jako výborná navigace. V tomto případě pak pro vás máme poslední doporučení, kterým je nabíječka do auta. Na druhou stranu, nahradí jí výše zmíněná externí baterie. Vyberte si.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Zvládněte jarní únavu s pomocí těchto mobilních aplikací! 
Nahoru