Apple integruje iPhone do aut. A konkurence nespí

Připojit mobil do auta není žádná novinka. Různá handsfree jsou s námi stejně dlouho jako mobily. Jenže moderní smartphone může v autě zastat víc funkcí než jenom pouhé volání. Navíc ani nemusíte držet mobil v ruce, což je samozřejmě navíc zakázané.

Do aut chtějí všichni významní mobilní hráči. Apple s iOS, Google s Androidem i Microsoft s mobilními Windows. Průlom do světa aut se teď podařil právě Applu. Podepsal dohodu s desítkami výrobců aut, v kterých se objeví jeho aplikace CarPlay. Ještě letos ji najdeme například v Mercedesech, Volvech, Hondách nebo Jaguárech. Později se přidají i BMW, Chevrolet, Kia, Opel, Peugeot a mnohé další značky. Z těch významných zatím chybí jen Volkswagen.

Pokud již vlastníte auto některé výše uvedené značky, tak vás ale zklameme. Do současných modelů nebude možné aplikaci nahrát, dostanou ji až modely představené na letošním ženevském autosalonu.

Aplikace CarPlay bude v autech již nainstalovaná. Jen si připravíte iPhone 5 a novější a buď přes Wi-Fi nebo konektor Lightning (proto jen iPhone 5 a novější) telefon připojíte k palubnímu systému auta. Na multifunkčním displeji se zobrazí čtyři základní ikony pro telefonování, hudbu, mapy a zprávy.

S CarPlay budete moci ovládat svůj mobil pohodlně přes velké ikony na displeji palubního počítače nebo přes rozhraní, které bude konkrétní auto používat. Tedy třeba tlačítky na volantu nebo přes multimediální rozhraní na středovém tunelu. Další možností bude hlasové ovládání s asistentkou Siri, díky níž můžete vyhledávat, vytáčet a nebo si nechat číst zprávy. Samozřejmě jen u podporovaných jazyků.

Systém bude podporovat i aplikace třetích stran, i ty však musí mít integrovanou asistentku Siri. Už nyní to umí třeba aplikace Spotify nebo iHeartRadio.

Za aplikaci CarPlay nebudete nic platit, bude standardní součástí multimediálního systému auta výše uvedených značek. Teď je otázkou, zda v těch samých autech bude i podpora konkurenčních systémů Android a Windows, případně nějaké další univerzální řešení. Konkurence zatím své systémy nepředstavila, ale již spolupracuje s mnoha automobilovými značkami včetně těch, které budou mít CarPlay.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Zvládněte jarní únavu s pomocí těchto mobilních aplikací! 
Nahoru