Dokonalý článek evoluce. Recenze Samsungu Galaxy S5

Samsung Galaxy S5 je pokračováním nejspíš nejoblíbenější řady špičkových smartphonů na světě. Navazuje na předchozí typ S4 a přináší vylepšení téměř v každém malém detailu. Opět je to jeden z nejvýkonnějších smartphonů na trhu, tentokrát si dal Samsung více záležet i na designu.

Nejnovější vlajkový model od Samsungu je již nějakou dobu v prodeji a u zákazníků budí veliký zájem, proto jsme jej opět podrobili tradičnímu testu. O pomoc se zhodnocením telefonu jsme tentokrát požádali jednoho z dlouhodobých uživatelů stávajících top modelů korejské značky.

Martin používal už původní Galaxy S, který později vyměnil za Galaxy S III a teď, po vynechání sudé čtyřky, zvažuje koupi právě páté generace nejlepšího Samsungu. „Vzhledem k cenám špičkových modelů mi vyhovuje, že mezigenerační vylepšení jsou spíše postupná a telefon tak v praxi slouží dobře i po dvou letech,“ vysvětluje svou volbu Martin. „Se Samsungy jsem dlouhodobě spokojený, takže o změně značky nepřemýšlím,“ nastiňuje uvažování zřejmě velké části majitelů top modelů Galaxy.

Galaxy_S5_01Nejnovější typ S5 přináší opět o trochu výkonnější hardware než dosavadní S4, vylepšením jsou ovšem především nové funkce a senzory. Hlavně čtečka otisků prstů a senzor pro měření tepu. „Na čtečku jsem byl hodně zvědav a pro odemykání telefonu je to výborná záležitost, na druhou stranu další možnosti využití téměř chybí. A majitelé iPhonu 5S mají používání čtečky snazší. I tak se mi její nenápadná přítomnost u S5 líbí,“ hodnotí technickou novinku Martin. „To senzor pro měření tepu mě tak nezaujal, ale já nepatřím mezi kdovíjaké sportovce. Takže i tahle novinka určitě své fanoušky najde,“ říká Martin.

Dodejme, že měření senzorem je spíše orientační, specializované náramky jsou v tomto ohledu lepší. Jenže v kombinaci s aplikací S Health je Galaxy S5 jpro fitness jako stvořený. Díky ní a zabudovaným senzorům může uživatel například sledovat svůj výdej energie při různých činnostech (běh, chůze, cyklistika a turistika). Zapisovat si může také příjem potravy a sledovat svůj pokrok v čase. Na to, že jde o vestavěný program, má S Health až překvapivou sadu funkcí a telefon je s ním opravdu univerzální.

Ostatně, univerzální je jedno ze slov, které u Galaxy S5 můžeme slyšet často. Je to i díky tomu, že přístroj má nadále výměnnou baterii i slot na paměťové karty, což jsou věci, na které konkurence zas tak často nepamatuje. „Líbí se mi voděodolnost telefonu, které se na první pohled téměř nedá věřit. S5 totiž není žádný obrněnec, ale elegantní smartphone se snímatelným krytem,“ hodnotí odolnost i vzhled telefonu Martin. „Zadní kryt z měkčeného materiálu je oproti mému stávajícímu S III velkým posunem kupředu, při držení telefonu mám určitý pocit luxusu,“ popisuje Martin zpracování.

Galaxy_S5_03O něco méně se mu líbí rozměry, které opět narostly a S5 má míry 142 x 72,5 x 8,1 mm, hmotnost činí 145 gramů. Nárůst je dán mimo jiné i zvětšenou úhlopříčkou displeje, ta má nově hodnotu 5,1 palce. Rozlišení HD přitom zůstalo zachováno, obraz je nadále perfektní – dokonce o něco lepší než na předchozích modelech, Samsung se s novým displejem opět vyšvihl na špičku.

„Parádní displej ovšem není tím, co mě na telefonu láká nejvíce. Možná překvapivě je to nový úsporný režim, který Samsung u Galaxy S5 zavedl. V jeho extrémní verzi vydrží telefon na jedno nabití opravdu neskutečně dlouho,“ popisuje novou funkci Martin. Extrémní úsporný režim šetří energii tím, že displej přepne na zobrazení pouze v odstínech šedi, sníží jeho jas, vypne data na pozadí, sníží takt procesoru a podobně. S pouhými 10 % zbývající energie by pak měl telefon vydržet na příjmu ještě dalších až 24 hodin. Naše praktické testy ukazují, že toto číslo není daleko od reality.

Vraťme se ještě na chvíli k softwarové výbavě telefonu. Samsung se chlubí tím, že k telefonu dává softwarové bonusy v úhrnné hodnotě zhruba 15 000 korun. Je tu například předplatné titulů Reflex, Deník Sport a Blesk – v případě Reflexu na půl roku, u deníků pak na  rok zcela zdarma. Zahraniční zprávy mohou uživatelé rok zdarma číst v magazínu Businesweek+ nebo Wall Street Journal. Samsung dále na určitou omezenou dobu nabízí zdarma prémiové účty aplikací LinkedIn, Endomondo, Bitcasa, Box, Drobpbox, Evernote a dalších.

Samsung_Galaxy_Gear_Fit_01Zapomenout nesmíme ani na fotoaparát. Nově dostal rozlišení 16 megapixelů a novou IsoCell techniku. Ta přináší další vylepšení kvality obrazu, jak jsme si vyzkoušeli. Úroveň detailů je u foťáku perfektní i díky tomu, že došlo ke zmenšení množství šumu. „Fotky z Galaxy S5 jsou z mého hlediska téměř bezchybné,“ hodnotí snímky Martin. „Líbí se mi možnosti nastavení, většinou ale bohatě stačí automatika. Výborná je i kvalita videa a možnosti práce s ním, i když třeba schopnost natáčet 4K video bych úplně nevyužil,“ pokračuje Martin.

Samsung Galaxy S5 je opravdu promyšlený smartphone s řadou perfektních funkcí. Mnohé z nich vlastně ani nemusí uživatelé objevit, což však není na škodu. Jednoduše si na tomto telefonu každý najde to svoje, což z něj dělá volbu pro docela široké obecenstvo. Bohužel omezením je v tomto případě cena telefonu, která je opravdu vysoká. V našem e-shopu jej pořídíte za plnou cenu 18 495 korun, případně jej lze koupit na splátky bez navýšení.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Black Friday je tu. Pořiďte pod stromeček telefon Xiaomi za 1 Kč a využijte slevu 200 Kč na tarify
Nahoru