Windows Phone 8.1 jsou plná vylepšení a budou zdarma

MicrosoStart_ShadowBox_03_16x9_15B114DCft na své tradiční každoroční konferenci Build oznámil novou verzi operačního systému Windows Phone 8.1 i klasických Windows 8.1.

Oba přináší mnoho vylepšení a největší novinkou je fakt, že operační systémy od Microsoftu budou výrobcům k dispozici zdarma v případě, že budou použity v zařízeních s úhlopříčkou menší než devět palců.

Nová licenční politika Microsoftu by měla přinést výrazný nárůst počtu chytrých telefonů s Windows Phone a tabletů s dospělejšími Windows. Ostatně, už na konferenci firma oznámila, že smartphony s Windows Phone začnou vyrábět společnosti Micromax a Prestigio. Ty by měly na trh přinést především cenově dostupné kousky.

Windows Phone 8.1

Nová verze windows pro chytré telefony dostala celou řadu funkcí, které doposud systému chyběly. Microsoftem asi nejpropagovanější novinkou je hlasová asistentka Cortana. Ta má být obdobou Siri od Applu a zároveň přináší některé schopnosti automatické asistenční služby Google Now známé z Androidu.

Cortana_Home_16x9_7E8C8AC9Cortanu může uživatel naučit své zvyky a potřeby, ta jej pak automaticky upozorní na nadcházející události nebo související informace. Systém Cortany je založen na vyhledávači Bing, hlasově nebo textově se jí můžete ptát na otázky zatím jen anglicky, další jazyky by však měly přijít v dohledné budoucnosti.

Nově dostaly Windows Phone také notifikační centrum, potěší možnost zvolit fotografii jako pozadí dlaždic. Nové jsou možnosti nastavení odemykací obrazovky. Na klávesnici lze psát i tahy, microsoftí systém predikce Word Flow má být rychlejší než konkurenční Swype.

Prohlížeč v mobilu může být propojen s tím v počítači, takže se v něm automaticky otevřou stejné záložky. Vylepšení se dočkal i hub lidé, kde se budou moci zobrazovat informace z více sociálních sítí, WP 8.1 také podporují funkci Miracast pro zobrazení obrazu z displeje třeba na televizi.

Vylepšení je ještě víc, objevovat je budeme s tím, jak Microsoft uvolní aktualizaci systému. Ta by měla být dostupná téměř pro všechny přístroje s dosavadní verzí Windows Phone 8. Přinejmenším Nokia slíbila, že všechny její WP8 modely dostanou i novou verzi 8.1. Nokie dostanou aktualizaci označenou Lumia Cyan během léta, Microsoft uvolní aktualizace pro další přístroje v následujících měsících. Ještě před tím se objeví některé nové telefony, které už rovnou WP 8.1 dostanou.

Windows 8.1

Microsoft prozradil i novinky o vylepšené verzi dospělé verze jeho operačního systému určené pro počítače a tablety. Vylepšená Windows 8.1 například nově poznají, na jakém zařízení běží. Pokud bude mít přístroj dotykový displej, windows nastartují do moderního dotykového prostředí s dlaždicemi, jestliže počítač dotykový displej mít nebude, systém spustí klasickou plochu  s tlačítkem Start, které zažívá comeback.

Obě grafická rozhraní Microsoft více propojí. Aplikace určené pro obě prostředí půjde spouštět z kteréhokoli, uživatel ovšem bude mít lepší přehled o tom, jaký typ aplikace má aktuálně k dispozici. Mezi prostředími půjde snáze přepínat, na liště se budou zobrazovat i aplikace z nového prostředí a lištu naopak půjde připnout i do nových aplikací. Vyhledávání i vypínací tlačítko se teď nachází přímo na obrazovce s dlaždicemi v novém prostředí. Aktualizace je k dispozici už od 8. dubna skrze Windows Store.

Cortana_Collection_Travel03_16x9_4026C716 QuickAction_Default_16X9_13A2B892 lock__test2_111A487B

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Nadace O2 získala dvě prestižní ocenění za online prevenci a boj proti kyberšikaně
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru