Google chce uskutečnit sny ze sci-fi literatury

Počítače, které samy myslí, humanoidní roboti, inteligentní domy, doplňky, které z člověka technicky vzato udělají kyborga. To vše by mohlo být v nepříliš vzdálené budoucnosti realitou. Zasloužit se o to chce internetový gigant Google, který se v poslední době velmi věnuje oblasti umělé inteligence a jejímu využití v komerční praxi.

Vše přijde postupně a nástupu některých řešení si na první pohled ani možná nevšimneme. Mnoho snů ze sci-fi románů a povídek je však v současnosti téměř na dosah ruky. Google se v poslední době rozhodl koupit celou řadu zajímavých firem, které by mu měly pomoci vše dotáhnout do zdárného cíle.

MekaMezi nejaktuálnějšími akvizicemi Googlu je například společnost Nest. Mnozí se trochu smějí, že za výrobce chytrého detektoru kouře zaplatil Google ohromující 3,2 miliardy dolarů. Jenže Nest, to není jenom detektor kouře, který nevyvolá poplach, pokud na něj zamáváte – třeba když jste jenom připálili jídlo. Ani jen chytrý termostat, který firma připravuje. Je to firma s vizí propojení domova s digitálním světem. O chytrých domácnostech se přitom hovoří již dlouho, ovšem zatím jsou řešení většinou složitá a pro běžného uživatele drahá a nepoužitelná.

Nest má ovšem vizi, že chytré řízení domácnosti bude fungovat tak nějak automaticky. Termostat pozná, kdy jste a nejste doma, naučí se správně zatápět sám, nic nebude potřeba nastavovat. A to bude jenom začátek. K realizaci chytré domácnosti Googlu a Nestu pomohou i jeho další akvizice. Nedávno firma koupila společnost DNNResearch, která se zabývá umělou inteligencí, především strojovým učením. Nejnovějším členem rodiny Google je také podobně zaměřená firma DeepMind.

Nest_04Google se s těmito firmami bude snažit vytvořit systém umělé inteligence, který by měl počítačům nebo spíše počítačovým sítím umožnit se učit – podobně, jako se učí lidé během svého života. Nové systémy by měly v budoucnu fungovat podobně, jako lidský mozek. Jen bez jeho nevýhod. Už dnes jsou systémy Googlu chytré, ale díky samostatnému učení budou ještě chytřejší. Například osoby na fotkách už nebudete muset označovat, systém je prostě pozná sám, stejně, jako je poznáte vy.

Krom toho všeho se Google intenzivně zabývá vývojem robotických systémů. Projekt samořiditelných aut už u něj běží několik let, v poslední době také Google ukazuje i klasické roboty. Firem, které se zabývají robotikou, koupil Google v poslední době nejméně sedm. Možná budoucnost s chytrými počítači a roboty zní trochu děsivě, ostatně spousta sci-fi knih nám ukázala, jak by se něco podobného mohlo zvrtnout. Pokrok ovšem zastavit nejde a tak musíme jen doufat, že jej inženýři zvládnou ukočírovat správným směrem.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Mobilní aplikace z vás dokážou vytáhnout tisíce korun. Vlastně za nic
Nahoru