Recenze: HTC Desire 601 je slušný smartphone za dobrou cenu

Mezi vybavenějšími chytrými telefony vyšší střední třídy to začíná vřít. HTC Desire 601 je jedním z kousků, které chtějí do prodejních statistik promluvit výrazněji. Má na to? Tuhle otázku jsme mimo položili i studentovi Markovi, kterému jsme telefon svěřili a požádali o názor.

HTC Desire 601 představuje v současnosti jakousi zlatou střední cestu mezi smartphony. Dokazuje, že opravdu dobré výkony nemusí podávat jen špičkové modely s cenou vysoko přes deset tisíc korun. Desire 601 stojí zajímavých 7 795 korun a v naší Extra vánoční nabídce jde v kombinaci s tabletem Prestigio Multipad 7.0 HD jako dárkem o jednu z nejvýhodnějších kombinací – to ani nemusíme nijak zdůrazňovat.

Podobně jako u fotomobilu Nokia Lumia 1020 jsme ani tentokrát telefon nezkoumali jen sami. Zvolili jsme někoho, kdo má k takovému kousku co říci. Vzhledem k určení telefonu jsme v tomto případě nehledali odborníka, Desire putoval do rukou Marka, studenta technické vysoké školy. Vzhledem ke svému oboru se samozřejmě o smartphony zajímá, avšak omezený rozpočet mu nedovoluje dosáhnout na špičkové modely. Desire 601 pro něj byl příjemným překvapením.

HTC_Desire_601_04

„Mám zkušenosti se základními androidími smartphony i se špičkovými telefony, Desire 601 mě zaujal především tím, že se svými možnostmi blíží těm nejlepším,“ komentuje hlavní dojem Marek. Na telefonu oceňuje především hezky rychlý operační systém, kterým je v tomto případě Android 4.2.2. Marek se také rychle sžil s grafickou nadstavbou Sense 5, která je velkou specialitou HTC. Nemusí vyhovovat každému, ale například úvodní obrazovka BlinkFeed s přísunem aktuálních novinek jak ze zpravodajských portálů, tak z účtů na sociálních sítích, dovede být opravdu praktická. „Dříve jsem ve volných chvílích ve smartphonu střídavě otevíral Facebook, Twitter a různé zpravodajské weby, abych zjistil, co se právě děje. BlinkFeed mi všechny novinky servíruje aktuálně při odemčení telefonu, stačí si projít úvodní obrazovku a mám o dění jasno,“ hodnotí funkci Marek.

Na druhou stranu ne vše si na Desire 601 zaslouží jen a jen chválu. „Zpočátku mě neskutečně štvalo tlačítko home umístěné vpravo pod displejem, uprostřed, kde jsem jej čekal, je jen logo výrobce,“ vysvětluje svou frustraci Marek. „Po několika dnech jsem si zvykl, ale není to prostě ono,“ říká. My dodáme, že se nám také příliš nelíbí umístění vypínacího tlačítka navrchu telefonu, Marek s tím ale problém neměl.

HTC_Desire_601_03

Možná proto, že je muž a má pořádné ruce a dlouhé prsty. Celkově nám Desire 601 připadá jako telefon s ideální velikostí pro široké spektrum zákazníků. Do ruky díky oblým rohům i zaobleným přechodům boků do zad padne skvěle, ale vypínací tlačítko může být pro někoho už hůře dosažitelné. Alespoň naši první tezi Marek potvrzuje: „Telefon skvěle padne do ruky i do kapsy, není to žádné pádlo, přitom displej je velký a má super obraz,“ hodnotí mladý student hned dvě oblasti najednou. A má pravdu. Displeje jsou tradičně silnou stránkou výrobků HTC a 4,5palcový panel s qHD rozlišením patří v dané cenové kategorii k opravdu příjemným kouskům.

Ostatně ani v celkové výbavě si toto HTC střední třídy nevede špatně. Markovi se zamlouvá přítomnost LTE, která zaručí fungování nově chystaných sítí rychlých dat, nechybí tu slot na paměťové karty, vnitřní paměť má přitom slušnou kapacitu 8 GB. Chybí jen NFC. Telefon pohání dvoujádrový procesor Snapdragon 400 a 1 GB RAM. Pětimegapixelový fotoaparát se sice nechlubí UltraPixel technologií jako dražší modely One mini a One, avšak v praxi podává více než solidní výsledky. Nadále o něm platí, že je pohotový a rychlý.

HTC_Desire_601_02

Když už zmiňujeme model One, design Desire 601 se u něj hodně inspiroval. Čelní plocha s typickými duálními reproduktory možná někoho i zmate k tomu, že si bude myslet, že jde právě o dražší model. Zbytek těla je sice plastový, ale konstrukce je velmi kvalitní. Navíc kvalitní plast může být pro někoho v ruce hřejivější a příjemnější než hliník špičkových modelů značky. Na druhou stranu je design telefonu jednou z oblastí, které se Marek při svém sdělování dojmů vlastně téměř nevěnoval. To nejspíš značí, že HTC Desire 601 se nesnaží vybočovat z řady.

„Já bych svůj starší Samsung Galaxy S III koupený z druhé ruky za Desire 601 nevyměnil, ale celkově mě telefon příjemně překvapil. Ten, kdo touží po lepším kousku a nechce zažít spousty drobných nedostatků levnějších telefonů, neudělá s Desire 601 určitě krok vedle,“ uzavírá Marek. My souhlasíme. Desire 601 je velmi dobrý smarpthone za dobré peníze. A u nás navíc s tabletem zdarma. To už určitě stojí za zvážení.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Black Friday je tu. Pořiďte pod stromeček telefon Xiaomi za 1 Kč a využijte slevu 200 Kč na tarify
Nahoru