Recenze Nokia Lumia 925: Windows Phone v nejlepší formě

Nokia Lumia 925 je na první pohled jen drobným vylepšením původního modelu Lumia 920, v některých ohledech dokonce přináší ústupky. Jenže je to daleko praktičtější smartphone se zajímavější konstrukcí.

Na Nokii Lumia 925 mnoho příznivců finské značky dlouho čekalo. Konečně totiž Nokia vyrobila smartphone ze špičkových materiálů, oproti dosavadnímu top-modelu 920 také novinka výrazně zhubla, takže už tolik nezatěžuje kapsu. Že přišla o bezdrátové dobíjení, to bude asi trápit jen málo zájemců, tenčí tělo je lákavější záležitostí. Zamrzet ovšem může omezená kapacita paměti. Na druhou stranu je tu řada drobností, které jsou pro novinku plusem.

Při obhlídce Lumie 925 nemůžeme začít ničím jiným než jejím vnějším vzhledem. Ten je totiž hlavní novinkou, je to první špičková lumia s novým designem, který se neodkazuje na původní model Lumia 800. Typu 925 nové tvary sluší, byť jsou možná trochu komplikovanější, než u některých konkurenčních smartphonů. Základem je hliníkový rám kolem dokola telefonu – jedna z dlouho očekávaných novinek. Rám je hezky zaoblený, čímž se snaží ulehčit úchop docela širokého těla telefonu.

Zadní plocha s mírně vystupující čočkou fotoaparátu je tvořena polykarbonátovým plátem v bílém, šedém nebo černém provedení. Slícování zadního plátu a vnějšího rámu telefonu je asi jediným slabším bodem konstrukce přístroje – spáry tu jsou poměrně výrazné a navíc mohou mít na různých stranách rozdílnou šířku. Jinak je však zpracování přístroje opravdu špičkové a díky hliníku působí tato lumia konečně i luxusnějším dojmem.

Při držení telefonu v ruce převažuje pocit bytelnosti a solidnosti. Tady ovšem lumia trochu klame – i když je tělo z hliníku, není o mnoho více odolné než polykarbonátová těla předchozích modelů. Důvod je jednoduchý, při pádu na chodník mohou v rámu zůstat nepříjemné šrámy, hliník je totiž z tohoto hlediska vcelku měkký materiál.

Z hlediska výbavy hraje do příchodu modelu Lumia 1020 typ 925 roli vlajkové lodi v nabídce finské značky. Výbava to potvrzuje, byť hardware samotný se nemůže rovnat nejšpičkovějším smartphonům s androidem. Lumia 925 má nadále dvoujádrový procesor a displej s HD rozlišením (u Nokie přesněji s WXGA – tedy 1 280 x 768 pixelů). Displej je nově typu AMOLED namísto IPS a uživatel si u něj může nastavit teplotu a sytost barev. Skvělá je jeho čitelnost na přímém slunci, v dané kategorii jde o jeden z nejlepších displejů vůbec. Navíc jej jde ovládat v rukavicích.

Minimálně svými schopnostmi a rychlostí reakcí na uživatelské pokyny si Lumia 925 s nejdražšími telefony v ničem nezadá. Je rychlá a operační systém Windows Phone 8 funguje doslova jako po másle. Jeho jednoduchost a přímočarost bude vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým uživatelům, byť je pravdou, že systém stále postrádá některé u konkurence běžné funkce.

Lumia 925 je ovšem jedním z prvních telefonů s novou verzí softwaru – Nokia ji nazývá Amber. Ta přináší celou řadu příjemných drobností, po kterých uživatelé volali. Novinkou je například schopnost zobrazovat čas na jinak zhasnutém displeji či možnost probudit telefon dvojitým poklepáním na displej namísto mačkání příslušného tlačítka. Další novinkou jsou například možnost detailní správy paměti telefonu – ta má tentokrát kapacitu jen 16 GB oproti 32 u staršího typu 920. Paměť nejde rozšířit kartami microSD.

V případě Lumie 925 je další softwarovou novinkou i možnost nainstalovat novou aplikaci Nokia Pro Camera pro plně manuální ovládání fotoaparátu. Aplikace dovolí ručně ostřit, nastavovat citlivost (až do ISO 3200), vyvážení bílé nebo libovolně určovat expoziční čas. Nadále tu zůstává i klasická systémová fotoaplikace a také Nokia Smart Camera, která umožní vytvářet akční snímky, vybírat nejlepší obličeje nebo z fotek odstraňovat nechtěné pohybující se objekty.

PureView fotoaparát Lumie 925 je zdánlivě shodný s tím u staršího typu 920. Ve skutečnosti však prošel vylepšením, před čipem s rozlišením 8,7 megapixelů s mechanickou stabilizací je nově soustava šesti čoček Carl-Zeiss namísto pěti, vylepšením prošel i software fotoaparátu. Výsledné snímky jsou tak v praxi použitelnější než u předchozího typu. Především přináší Lumia 925 barevně věrnější fotografie, ty z Lumie 920 totiž byly za dobrého světla trochu bledé. Skvělé výkony podávané za zhoršeného světla tu zůstávají nadále.

Výsledné snímky pořízené především za pomoci aplikace Pro Camera dovedou opravdu příjemně překvapit. Aplikace Smart Camera zase umožní se snímky lépe pracovat přímo v telefonu. Jenže právě existence několika různých aplikací pro fotografování může být pro uživatele trochu matoucí, bylo by nejlepší, kdyby mohl uživatel používat aplikaci jedinou a mezi jednotlivými funkcemi v ní přepínat.

Nokia Lumia 925 je v současnosti nejatraktivnější smartphone s operačním systémem Windows Phone. Má velmi dobrou výbavu a v praxi se svými schopnostmi může postavit i podstatně dražším androidím soupeřům s pětipalcovými Full HD displeji. Láká na výborný fotoaparát, hliníkové tělo a rychlý a intuitivní operační systém. Příchod modelu 925 má navíc i další pozitivní důsledky. Cenu Nokia nastavila přívětivěji než u předchozího špičkového kousku a Lumia 920 zároveň s příchodem novinky výrazně zlevnila.

O2 Autor článku
O2
Jako přední český operátor nabízíme výhodné neomezené volání, rychlý mobilní i pevný internet nebo třeba digitální televizi s širokou programovou nabídkou. Stojí za námi silná mezinárodní telekomunikační společnost a to nám umožňuje na vysoké úrovni provozovat více než sedm miliónů mobilních a pevných linek.
Související článek Dveře do světa Galaxy AI vám otevřou nové skládačky od Samsungu! Ulehčete si život se smartphony Z Flip6 a Z Fold6 
Kam pokračovat? Mohlo by vás zajímat
VŠECHNY
Nahoru