iOS proti Androidu: uživatelů jednoho je víc, ti druzí jsou aktivnější

V síti O2 máme opravdu spoustu smartphonů a ačkoli se mezi nimi najdou i opravdu historické kousky, hlavní slovo mají modely s Androidem a iOS. Jejich majitelé se mezi sebou často špičkují a tak jsme se rozhodli podívat na to, jak na tom jsou a to nejen z hlediska používání telefonů, ale i dalších ukazatelů. Takže pozor, (ne) poperte se.

Především je třeba říci, že uživatelé telefonů s Androidem mají v naší zákaznické bázi drtivě navrch. Zatímco iPhone má jen 5 % našich zákazníků, chytrý telefon s Androidem má 42 % těch, co využívají mobilní služby od O2. A to je pořádná převaha. Jenže vlastně je to asi jediný hlavní parametr, ve kterém mají „androiďáci“ nad „applisty“ navrch.

Jak vyplývá z našich statistik, uživatelé iPhonů jsou totiž aktivnější než ti, kdo mají nějaký smartphone s Androidem. Průměrný majitel jablečného telefonu odešle měsíčně 161 SMS a provolá 270 minut, zatímco u typického uživatele Androidu je to 135 SMS a 254 minut za měsíc. To vlastně není tak veliký rozdíl, jako by se dal čekat, protože telefony s Androidem jsou samozřejmě k dispozici v mnohem větším cenovém rozpětí než iPhony, a tudíž si je pořizují i spořivější uživatelé. V čem ovšem rozdíl zásadně vidět jde, je spotřeba dat. Zatímco zákazník s iPhonem přenese měsíčně v průměru 1,1 GB dat, ten s androidím telefonem jenom 470 MB. Takže méně než polovinu.

S tím souvisí ještě další údaj. Zatímco z majitelů iPhonu v naší síti nepoužívá data pouze 5 %, u lidí s androidím telefonem se bez dat obejde 18 % z nich. A ještě jeden ukazatel aktivity: majitelé iPhonů stráví v roamingu průměrně 12 dní v roce, zatímco u uživatelů s telefony se systémem od Googlu je to 7,2 dne ročně.

To ukazuje, že iPhony si kupují trochu jiní zákazníci, než telefony s Androidem, samozřejmě bráno v průměru. Android je totiž takový demokratičtější operační systém, jak ukazují naše demografické údaje. Zatímco v případě iPhonů jich více než čtvrtinu najdeme u zákazníků v Praze, z androidích kousků mají Pražáci jen 13 % těch, které jsou v naší síti v provozu. Jinak je ovšem rozložení smartphonů po krajích docela rovnoměrné.

Demokratičnost Androidu pak ukazuje věkové rozložení majitelů těchto smartphonů. Systém od Googlu je v kapsách všech věkových skupin zastoupen mnohem rovnoměrněji, než iOS, který má ve zhruba 55 % případů u sebe člověk mladší třiceti let. U Androidu najdeme u těch do třiceti asi 39 % všech těchto smartphonů. A mimochodem, oba systémy jsou úplně stejně zastoupeny v kapsách žen a mužů.

Související článek Smartphony Nokia lákají na čistý Android. Model 6 máme s valentýnskou slevou
Nahoru