Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Nahoru

David běhá s Runkeeprem. Proč byste ho měli vyzkoušet?

David běhá s Runkeeprem. Proč byste ho měli vyzkoušet?

Můj první zaznamenaný výběh v Runkeeperu je z února 2014, kdy jsem se přestěhoval do Podolí, které k běhání po super stezce kolem Vltavy prostě vybízí. Nejde jinak než běhat nebo jezdit na kole či in-linech. Na Runkeeperu je fajn, že je to multisport appka, přestože nese v názvu právě běh. Takže ať vyrazíte na kolo, brusle, lyže nebo třeba veslovat, žádná kalorie neunikne pečlivému zaznamenání :)

 

Bez čeho nevyběhnu? Hlavní je pro mě hudba.

11903542_10207760073903755_1111880884_nMusím se přiznat, že běhám v takových vlnách, takže někdy prostě odpadnu a třeba měsíc nevyrazím na trať, jakmile se mi nahromadí práce nebo věci ve škole. S tímhle mi Runkeeper taky pomáhá, protože mě pečlivě upozorní, když dlouho vynechávám nebo když někdo z mých kamarádů právě finišuje kardio, zatímco já dřepím doma u počítače.

 

Nevím, jak to máte vy, ale pro mě je běhání naprostý mentální relax. Proto chodím zpravidla večer, po tmě, kdy mě nevyrušuje nic kolem a já se můžu soustředit jenom na hudbu a tempo. K rituálu patří i věci, bez kterých prostě nevyběhnete. Protože běhám večer, je to teď na podzim určitě teplé funkční tričko + svrchní triko a dlouhé elasťákové kalhoty. Dlouho jsem řešil sluchátka na běhání. Vystřídal jsem asi patery, až jsem se zamiloval do Bluetooth sluchátek za uši (Avantree Jogger – vzal jsem je na zkoušku někde v elektru a jsou překvapivě super). Drží krásně na místě, netlačí a hlavně – žádné kabely. Klasická sluchátka mi pořád vypadávala, jak jsem si za šnůry tahal a musel je různě provlíkat rukávem apod. Takhle hodím telefon do armbandu, pustím Runkeeper a Spotify, no a písničky už si přeskakuju pomocí tlačítka na sluchátku. Prostě super. K měření tepovky používám hruďák od Addidas, který se spojí s telefonem přes Bluetooth a Runkeeper si s ním hravě poradí. Zpětně ale musím říct, že měření tepovky je pro mě celkem zbytečné – už jsem se naučil poznávat, v jaké zóně se nacházím podle toho, jak mi vychází dech. No a na závěr ještě zmíním čelovku, která se hlavně v zimě rozhodně hodí, pokud nemáte jiné aktivní osvětlení. Nejen abyste viděli, ale aby vás se sluchátky v uších nenabral na setmělé stezce třeba cyklista.

 


3… 2… 1… GO!

Jakmile nahodíte aplikaci, hned si vás přes GPS najde na mapě a dá vám vybrat sportovní aktivitu – pamatuje si tu poslední, takže pozor (už jsem několikrát běžel „mountain biking“). Připojíte hruďák tapnutím na srdíčko, pustíte hudbu a Go! Můžete si nastavit odložený start např. na 15 sekund, což je fajn, pokud si potřebujete uklidit telefon do armbandu. Start vám potom ohlásí do uší audiokouč. Nebo spíš koučka, hlas trenérky si v aplikaci nemůžete měnit. Co si ale můžete nastavit je co, a jak často, vám bude do uší hlásit. Já třeba používám celkový čas, vzdálenost, průměrné tempo, okamžité tempo a tepovku. Každý kilometr. Je to teda celkem často a v druhé části desítky už hlášení většinou nevnímám, ale prostě už jsem si na něj tak zvykl.

Jakmile se zastavíte, pozná Runkeeper, že pauzírujete, a pozastaví i měření. V tu chvíli se můžete podívat na základní statistiky, už se ale třeba nepodíváte na graf tepovky nebo nadmořské výšky. Až pokoříte stanovený cíl nebo vám dojdou síly a vy běh zastavíte, audio kouč vám zrekapituluje do uší základní výsledky vašeho workoutu. Máte možnost přidat fotku (už ale nejde odebrat :) ), označit spoluběžce a přidat komentář. Pak si vyberete zda update o běhu pošlete jenom mezi Runkeeperisty nebo ho hodíte i na ostatní sociální sítě.

Trénink, kamarádi a žebříčky

11122060_10207760074263764_1340166463_nStatistiky svých sportovních výkonů můžete sledovat v dashboardu, což je super pro motivaci a nastavování dalších cílů. Zároveň můžete ve feedu sledovat aktivity svých kamarádů, komentovat, hecovat se. Vedle pak vidíte pomyslný žebříček podle aktivity přátel v posledních dnech. Jak je vidět na screenu, moje sociální síť si v listopadu dává evidentně od tréninku volno :) . Pokud potřebujete trochu víc nakopnout, jsou k dispozici i volné tréninkové plány s určitým cílem – zlepšit kondici, natrénovat na konkrétní závod, třeba maraton nebo shodit nějaké to kilo. Další tréninkové plány si pak můžete přikoupit v placené verzi aplikace spolu s detailnější analýzou sportovních výkonnů. Premiová verze stojí $39.99 ročně, což je podle mě celkem dost. Na druhou stranu to může dost lidem pomoct v motivaci běhat pravidelně, takže proč ne. V placené verzi najdete i funkci SmartDJ, která vybírá hudbu podle vašeho tempa nebo Broadcasting, kterým můžete např. na Facebooku nebo Twitteru sdílet live náhled na vaší aktuální polohu a statistiky. To se hodí, třeba když běžíte maraton – vaši kamarádi a rodina vás mohou sledovat live a držet palec.

PS: Fotky ke článku jsme fotili společně s Terkou, která vám psala, jak běhá s Nike+. Tuhle fotku s fotobombou jsem neměl nikam dávat, ale je prostě nej. Terka promine :)

 

Co se mi líbí

  • Možnost trackovat  všechny sporty
  • Dobrá kompatibilita s Bluetooth přísluškem (sluchátka, hruďák, hodinky)
  • Tréninkové plány zdarma

Co se mi nelíbí

  • Relativně vysoká cena premium verze
  • Nemožnost změnit nastavení v průběhu aktivity
  • Nemožnost dostat se do všech statistik v průběhu aktivity
  • Zamrzání! Není nic horšího, než když vám klekne appka třeba po doběhnutí půlmaratonu. Jop, to se mi stalo.

David, Online Marketing v sociálních sítích

 

Související články