3 severské filmové tipy: Bergman, láska a apokalypsa

Podívejte se, které snímky právě přitahují pozornost filmových fanoušků v O2 Videotéce. Přinášíme tři tipy na filmové lahůdky ze severu.

Přátelství dvou židovských chlapců v dobách války

Jak ovlivnila druhá světová válka životy dvou židovských chlapců, které k sobě v neutrálním Švédsku svedl osud? To popisuje velkolepé drama Šimon a duby režisérky Lisy Ohlin z roku 2011. Snímek autenticky vypovídá o době, která protkala osudy rodin obou židovských chlapců.

Šimon vyrůstá v adoptivní švédské rodině v dobách druhé světové války s bezmezně milující matkou, ale despotickým otcem. Intuitivně cítí, že do tohoto prostředí nezapadá. Raději, než by si hrál s ostatními dětmi, se osaměle schovává ve větvích dubu, který sousedí s jeho domem, a čte knihy.  Zásadní zlom nastane pro Šimona v momentě, kdy nastoupí do školy pro děti zámožných rodin a seznámí se s Izákem. Ten je synem bohatého židovského knihkupce Rubena, jenž utekl před německou perzekucí a od dětství je silně duševně poznamenán ostrým setkáním s jednotkami SA. Z Šimona a Izáka se stanou kamarádi a dochází ke stále silnějšímu vzájemnému propojení rodin obou chlapců. Ruben si oblíbí Šimona a podporuje jeho lásku ke knihám a Izák najde zalíbení v dřevařství. Jak však chlapci dospívají, odhalují postupně tajemství, která obě rodiny skrývají…

Hodnocení ČSFD.cz: 70 %

Hluboká láska v dobách globální apokalypsy

Čtyři roky starý snímek Dokonalý smysl originálně spojil prvky katastrofického dramatu a silného milostného příběhu dvou mladých lidí. Režisér David Mackenzie dokázal, že citový element lidské duše a záhadná celosvětová nákaza spolu mohou až nebezpečně blízce souviset.

Epidemioložka Susan a šéfkuchař Michael se do sebe beznadějně zamilují. Milostný vztah se ovšem rozvíjí na pozadí chmurné doby šíření záhadné nákazy, která postihuje obyvatele všech koutů světa. Nakažený nejprve bez zjevné příčiny upadne do hluboké deprese a následně ztratí čich. Zatímco Michael se snaží sestavit jídelníček pro nemocné, Susan se pokouší odhalit příčinu neznámé epidemie. Jak později vyjde najevo, ztráta čichu ovšem není konečnou fází nakažení, pokračuje ztráta chuti a sluchu. Susan postupně odhaluje, že možnou příčinou nákazy je nezodpovědné chování lidí, které ničí nejen životní prostředí, ale i mezilidské vztahy.

Hodnocení ČSFD.cz: 76 %

Hudební drama o složitém vztahu matky s dcerou

Filmový počin Ingmara Bergmana z roku 1978, psychologické drama Podzimní sonáta, je mnohými považován za vůbec „nejbergmanovštější“ snímek. Jak je pro švédského režiséra typické, mistrně v něm vykresluje skrytá zákoutí lidské duše ovlivněné bolavou minulostí, což dělá z filmu se zdánlivě všední zápletkou emotivní snímek, který se divákovi vryje pod kůži.

Eva k sobě na několik dní pozve svou puntičkářskou matku Charlotte, světovou klavírní virtuosku, se kterou se neviděla téměř deset let. Jejich první setkání je plné pozitivních emocí. Ty však brzy začne ovlivňovat hluboká frustrace obou žen, jejíž kořeny sahají hluboko do Evina dětství. Když navíc Charlotte zjistí, že se Eva stará o těžce nemocnou sestru Helenu, kterou Charlotte kdysi odložila do ústavu, pootevře se lety zapomenutá propast. K zásadnímu rozporu dojde poté, co se Eva matce pochlubí svou klavírní verzí Chopinova Preludia. Avšak Charlotte, která se nedokáže přenést přes svůj vlastní úspěšný a dokonalý stín, neposkytne dceři tolik očekávaná slova obdivu a uznání. Místo toho sama usedne ke klavíru a zklamané Evě předvede vlastní provedení i s výkladem. Vše vyvrcholí návalem roky zakonzervovaných výčitek, které si obě ženy nesou ve svém nejhlubším nitru.

Hodnocení ČSFD.cz: 85 % 

Všechny filmy jsou k zapůjčení v O2 Videotéce za cenu 45 Kč. Počet přehrání snímku přitom není omezen.

Související článek Nový kanál o letectví v O2 TV
Nahoru