Podminky cookies

Panák vodky nebo meduňkový čaj? Na trému při pohovoru se musí jinak!

Nedávný průzkum britského GoThinkBig zveřejněný na stránkách news.o2.co.uk ukázal, že 72 % lidí ve věku od 18 do 24 let nedokáže během pohovoru odpovědět na jednoduché a běžné otázky. Proč? Důvodem není nic jiného než nervozita. Mnoho z nás se tak během interview chová úplně jinak než za běžných okolností. V prvním dílu našeho Kariérního rádce vám přinášíme tipy, jak s trémou účinně zatočit.

Pravidlo č. 1: „Nepodceňujte přípravu.“
Stresová situace se během pohovoru u více než 58 procent z dotázaných projevuje třesoucím se hlasem, rukama, či dokonce zvracením a omdléváním. Pokud se poznáváte, nemusíte zoufat. Pozitivní zprávou je, že všechny příznaky je možné zmírnit důkladnou přípravou. Pomůže třeba zkouška před zrcadlem nebo interview s kamarádem, který bude hrát potenciálního zaměstnavatele. Právě pomoc kamaráda využívá každý pátý účastník zmíněného průzkumu.

Kromě zrcadla či kamaráda pomůže i obyčejná webkamera. Nahrajte sami sebe. Jak se představujete, jak hodnotíte své silné a slabé stránky a co můžete společnosti nabídnout. Pokud si video zpětně pustíte, zjistíte, co se vám na vašem monologu nelíbilo a příště se takových chyb vyvarujete. Nezapomeňte se dívat do webkamery, jako byste se dívali do očí toho, kdo bude sedět naproti vám. Dozvíte se tak, zda uhýbáte očima, přehnaně gestikulujete nebo skláníte hlavu. Čím více budete procvičovat, tím více sebevědomí získáte a samotný pohovor pro vás bude hračka.chlapik_se_sipkami

Pravidlo č. 2: „Zvládněte time management.“

Den, kdy se má pohovor uskutečnit, je zapotřebí důkladně naplánovat. Je dobré zapsat si přesnou adresu místa a trasu, po které se vydáte. Bloudění v ulicích a příjezd na poslední chvíli vám nervozitu a trému jen zvýší. Na místo byste měli dorazit s určitou časovou rezervou – nejméně deset minut před začátkem interview. Alkohol na povzbuzení by nám v tuhle chvíli spíše uškodil, mohl by být například cítit. Je tedy lepší se barů poblíž „naší“ společnosti vyvarovat. Dodržovat pitný režim je však důležité, vezměte si proto s sebou láhev vody.

 

Pravidlo č. 3: „Zmírněte stres vyzkoušenými metodami.“

Před pohovorem můžete použít některé relaxační techniky, které vás uklidní a pomůžou soustředění. Účinná je svalová technika spočívající v postupném napnutí každého svalu v těle. Od těch nejmenších po největší. Pokud se na napínání svalů necítíte, postačí jen zavřít oči a představit si moře, hory, lesy nebo jiné uklidňující obrazy. Nejúčinnější jsou dýchací cvičení, která můžete praktikovat kdekoliv. Správné dýchání si můžete vyzkoušet pomocí následujícího videa:

A další dvě pravidla? Buďte sami sebou a nezapoměňte na milý úsměv. Chceme podpořit ty z vás, kteří si nevěří, bojí se, a třeba i váhají s účastí na pohovoru. Nervozita je lidská, ale vy nyní máte náskok díky našim technikám. Takže seberte odvahu, na pohovor se důkladně připravte a věřte si!

Držíme palce.

Vaše Kariéra v O2.
Kariéra v O2 | Promote Your Page Too

Související článek Chceme, aby se (nejen) děti chovaly na síti chytře
Nahoru