Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Nahoru

Otevřeli jsme pro vás adventní kalendáře ve smartphonech Adventní kalendář Elf Adventure Adventní kalendář Rembrandt Advent 14 Adventní kalendář Advent Calendar 2014

Otevřeli jsme pro vás adventní kalendáře ve smartphonech

Dne 8.12.2014

Adventní kalendář patří k předvánočnímu času už hodně let. Každý rád vyloupával čokoládičky z okének den po dni až do Štědrého dne. Dnes jsou na trhu vedle klasických adventních kalendářů s čokoládou třeba i varianty s parfémy nebo jinými drobnostmi pro děti i dospělé. A adventní kalendáře můžeme mít i ve smartphonu. Stojí za to?

Po pravdě, v drtivé většině případů nestojí. Vyzkoušeli jsme jich několik, a žádný nás nezaujal natolik, abychom poctivě každý den vyloupli okénko s překvapením. Prostě a jednoduše – čokoláda je čokoláda. Adventní kalendáře ve smartphonech jsou dobré leda tak pro odpočet do Štědrého dne, což je trochu málo. Ale popořadě, co jsme zjistili.

Když vstoupíte do obchodu s aplikacemi a začnete hledat adventní kalendáře, najdete jich docela dost. Pak ale začnete kalendáře filtrovat a nakonec jich mnoho použitelných nezbude. Především, ač počet placených aplikací stále klesá, tak zrovna adventní kalendáře jsou téma, o kterém si vývojáři myslí, že se z něj peníze jen pohrnou. Asi očekávají, že advent je zlaté prasátko. Plno kalendářů je placených a s ohledem na kvalitu doporučujeme neriskovat a rovnou je z výběru vyřadit.

Nakonec i těch neplacených není málo. Jenže drtivá většina jich není v češtině a hodně jich počítá nikoliv se Štědrým dnem 24. prosince ale s rozbalováním dárků o den později, jak je obvyklé v anglosaských zemích. Dětem to bude vadit, dospělí to přežijí.

Horší je to se samotným obsahem, s jejich provedením a hlavně s všudypřítomnými reklamami. Těch je ve většině aplikací víc než zdrávo a jestliže jinde jsou pochopitelné a akceptovatelné, tak hlavně u dětských adventních kalendářů hodně ruší. Dost aplikací je navíc hodně nestabilních, padaly jak hrušky ve vánočním nálevu.

Zatím to tedy nevypadá to optimisticky, ale pojďme na to lepší, co jsme vyzkoušeli. První kalendář je pro děti a jmenuje se Elf Adventure. Není česky, což může trochu vadit, protože některé pokyny jsou důležité. Ale případně dětem poradíte. Na hlavní obrazovce je dům s 24 okénky. Pod každým okénkem se ukrývá jedna animace, kde je potřeba něco udělat. Třeba otřít okno nebo strčit jídlo do trouby.

Extra zábavné to není, ale funguje to. Aplikaci doprovází vánoční odrhovačka a je nutné instruovat děti, aby neklikaly na několik reklam, které se v aplikaci objevují. Reklamám se můžete vyhnout koupí placené aplikace, což je investice v řádu desetikorun. Rozhodně ale nejdřív vyzkoušejte bezplatnou verzi. Nás elfí dobrodružství moc nezaujalo, v rámci dětských adventních kalendářů je to ale jedna z nejpopulárnějších a nejlépe hodnocených aplikací. Je zadarmo, takže vyzkoušením nic neriskujete, třeba vaše děti zaujme.

Další dva kalendáře jsou spíš pro dospělé. První z nich se jmenuje prostě Advent Calendar 2014 a je na jednu stranu graficky velmi prostý až amatérský. Končí 25. prosincem, respektive jsou zde pak ještě dva dny. Provedení nic moc, ale nápad mu musíme přiznat. Pod jednotlivými políčky kalendáře jsou odkazy na obsah s vánoční tématikou. Třeba na videa na You Tube nebo klasické vánoční povídky. Ty jsou anglicky, česky neumí ani tato aplikace. Záložky jsou zde dvě: drobnosti a pro dospělé. Pokud pod tou druhou očekáváte něco ve stylu xxx, tak se nemusíte obávat, nic takového tam není.

Třetí kalendář je pro milovníky umění. Jmenuje se Rembrandt Advent 2014 a pod políčky kalendáře se skrývají kresby známého malíře. U každé kresby je popisek s otázkou, která vás provede tématem malby. Nápadité, zajímavé, ale od adventního kalendáře jsme asi čekali něco jiného. Náš tip proto směřuje k již zmíněné aplikaci Advent Calendar 2014.

Související články